Sprinterka Sha’Carri Richardsonová, která měla tento měsíc zazářit na olympijských hrách v Tokiu, se stala nejnovější obětí války proti konopí.
Jednadvacetiletá Richardsonová minulý měsíc suverénně vyhrála závod na 100 metrů ve státě Oregon. Měla však pozitivní test na přítomnost THC, který její výsledek v závodu automaticky anuloval. Richardsonová tím zároveň přišla o možnost startovat v její hlavní disciplíně na hrách v Tokiu.
Konopí nelze považovat za drogu zvyšující výkonnost sportovce.
Antidopingová agentura Spojených států amerických oznámila pozitivní výsledek testu v pátek 2. července a uvedla, že Richardsonová přijala měsíční suspendaci, která začíná 28. června. Díky tomu by teoreticky mohla stihnout alespoň běžet štafetu na 4×100 metrů, která se na hrách koná později.
Lítost na všech stranách
Rozhodnutí, zda bude jmenována do amerického týmu, však není jisté. Bude záležet na U.S.A. Track & Field, národním řídícím orgánu tohoto sportu. V prohlášení organizace se uvádí, že situace Richardsonové je „neuvěřitelně nešťastná a devastující pro všechny zúčastněné“, ale nezmiňuje se o tom, zda a jak bude závodit na olympijských hrách.
Richardsonová se podle svých slov pro americkou televizní stanici NBC snažila vyrovnat s nečekanou smrtí své matky. Nešťastnou zprávu se dozvěděla od reportéra během rozhovoru právě v době, kdy byla v Oregonu na kvalifikačních závodech pro olympijské hry, a podle vlastních slov ji hluboce zasáhla.
„Dostala jsem se do stavu emocionální paniky. Nevěděla jsem, jak v té době ovládat své emoce a jak s nimi zacházet.“ Fanouškům, rodině a sponzorům se omluvila: „Velice se omlouvám, pokud jsem vás zklamala, což se jistě stalo.“
Má smysl trestat sportovce za konopí?
V mnoha zemích světa je konopí legálně dostupné pro rekreační účely. Vyvstává tak otázka, zda je vhodné trestat sportovce za jeho užívání. Profesionální atleti by jistě měli dbát o své tělo s maximální pečlivostí. Neopomínejme též, že jsou vzorem pro mnoho mladých lidí. Nicméně nikdo v současnosti nezakazuje sportovcům konzumaci alkoholu ani jeho propagaci při reklamních akcích.
Nevýhodou konopí v tomto ohledu je, že metabolity THC jsou v těle zjistitelné i dlouho po tom, co vyprchají psychoaktivní účinky. Přesto odborníci v oblasti sportu poukazují na fakt, že konopí ani THC nelze považovat za drogu zvyšující výkonnost sportovce. Konopí je jistě výborným nástrojem pro relaxaci, ale jeho užívání lze stěží považovat za doping.
Richardsonová se podle svých slov snažila vyrovnat s nečekanou smrtí své matky.
Americký prezident Joe Biden, který rozhodně nepatří mezi příznivce konopí, připustil v reakci na případ Richardsonové potřebu změny antidopingových pravidel v profesionálním sportu. Na otázky novinářů, zda je suspendace Richardsonové férová, odpověděl: „Pravidla jsou pravidla a všichni vědí, jak jsou nastavena. Jiná otázka je, zda by se tato pravidla neměla změnit.“
Za Richardsonovou se okamžitě postavila řada celebrit a legalizačních organizací, ale i skupina demokratických i republikánských členů Kongresu. Tento trest odsoudili i vedoucí představitelé klíčového podvýboru Sněmovny reprezentantů, kteří zaslali americké antidopingové agentuře a Antidopingové agentuře (WADA) ostrý dopis. V něm tyto orgány vyzvali, aby „se zasadily o dodržování občanských svobod a práv tím, že změní zastaralá a nesmyslná pravidla.“