Majitel oblíbené české konopné společnosti Annabis Robin Kazík byl jedním z prvních, kdo získal povolení dovážet do Česka léčebné konopí z ciziny. Následně si dal od medicínského konopí na pár let pauzu, aby se letos na jaře vrátil jakožto výhradní distributor kanadského velkoproducenta Canopy Growth.
Proč jste se rozhodl k návratu v době, kdy Canopy i další velkoproducenti z Kanady mají velké problémy a finanční ztráty?
Z trhu s léčebným konopím jsme vlastně nikdy neodešli. Annabis na základě dohody po prodeji dceřiné firmy Annabis Medical, s.r.o., společnosti Canopy Growth celou dobu od roku 2018 pomáhala ve vzdělávacích aktivitách odborných pracovníků a zajišťovala akvizice nových lékařů. To, že jsme dostali příležitost se do léčby konopí opět plně zapojit, a to včetně samotné distribuce, vítáme. Nabídli jsme pokračovaní v započaté práci všem zaměstnancům dceřiné pobočky Canopy Czech a máme velkou radost, že všichni tuto nabídku přijali.
Jak velkou část trhu má v současnosti Canopy a jaké jsou vaše plány a cíle pro tento rok a ty následující?
Tržní podíl se neustále mění. Je zde více kvalitních odrůd, dobrých značek a dodavatelů – mimo lokálních pěstitelů také zahraniční Aurora a objevují se postupně noví. Od roku 2014 dodnes máme za Annabis a Canopy nadpoloviční objem z celkových prodejů a s čistým svědomím si dovolím říct, že naprosto většinový podíl v oblasti vzdělávacích aktivit lékařů farmaceutů a transferů znalostí.
Jaké konopí pacienti užívající produkty Canopy preferují?
Na všech trzích je to stejné. Majorita je vysoké THC. Postupně se zvyšuje poměrné zastoupení vyvážených odrůd. Konopí s vyšším obsahem THC je u nás předepisováno ponejvíce pacientům s chronickými bolestmi.
Nevidím žádný důvod, proč by léčebné konopí nemohl předepisovat jakýkoli lékař, který zároveň může předepisovat opiáty, tedy i praktici.
U pacientů s neurologickými problémy jsou to především odrůdy s vyváženým poměrem THC a CBD. Tyto vyvážené odrůdy se velmi často používají i u pacientů, kteří s konopnou terapii začínají, bez ohledu na to, o jakou diagnózu se jedná.
V čem je podle vás největší problém systému léčebného konopí, proč počet pacientů a předepisujících lékařů roste tak pomalu?
Těch důvodů bude vícero. Určitě mezi ně patří vyšší administrativní zátěž jako například reportovací povinnost lékařů, poněkud komplikovanější předepisování nebo omezení preskripce jen na některé lékařské specializace.
Máte v plánu obnovit některé vzdělávací aktivity pro pracovníky ve zdravotnictví?
Ano, budeme pokračovat v tom, co děláme od roku 2014. Letos budeme opět zajišťovat školení pro lékaře i farmaceuty, jednak každý měsíc na akcích České lékárnické komory a také na specializovaných lékařských kongresech.
Na těchto akcích jsme garanty transferu vědomostí. Naši přednášející jsou z řad aktivně předepisujících lékařů. Také dlouhodobě finančně podporujeme tisky informačních brožur a dalších materiálů konopného pacientského spolku KOPAC. Jsou to nákladné projekty, ale považuju za správné to dělat.
Plánujete dovážet a dodávat do lékáren i extrakty?
Ano, již máme zažádáno o importní povolení. Obecně lze ale říci, že česká legislativa se postavila ke konopným extraktům velmi nešťastně. Byl bych rád, kdyby se to podařilo změnit.
Situace kanadských velkopěstitelů není v posledních letech vůbec růžová a nemálo z nich zkrachovalo. Proč jste se rozhodl znovu spojit své jméno s kdysi největší konopnou firmou světa?
Máte pravdu, kanadští producenti to nemají vůbec jednoduché. Měl jsem tu příležitost být od roku 2018 několik let součástí užšího vedení mezinárodní divize Canopy, kdy jsme se pravidelně na přibližně dvouměsíční bázi osobně setkávali v různých zemích světa se všemi národními manažery a společně budovali strategie v jednotlivých zemích včetně těch, které legalizaci konopné léčby teprve připravovaly. Česká republika byla a stále je díky našim aktivistům, lékařům, vědcům a regulátorům v této oblasti průkopníkem. Například úhrady léčby z veřejného zdravotního pojištění jsou v rámci globální situace velkým unikátem. Byla to pro mě vždy čest vystupovat za takto progresivní zemi.
Letos budeme opět zajišťovat školení pro lékaře i farmaceuty, jednak každý měsíc na akcích České lékárnické komory a také na specializovaných lékařských kongresech.
Situace s kanadskými pěstiteli je naprosto zásadně ovlivněná legislativou ve Spojených státech. Kanaďani tahají za kratší provaz. Situace se má takto. V USA je léčba konopím legální v 38 státech. V dalších 8 se v letošním roce 2023 očekává možnost změny. Nicméně konopí je na federální úrovni stále nelegální a jednotlivé státy to řeší lokální legislativou. Tím, že jsou kanadské firmy obchodovány na burze, nemohou porušovat federální zákony USA, neboť by byly z burzy vylistovány. Nemohou tedy na americký trh vstoupit, tak jak před lety plánovaly. Se zvolením demokratického prezidenta Joe Bidena nastala opravdu velká očekávání ohledně změny regulace. Bohužel se zatím nenaplnila.
Jakto?
V Senátu měli demokrati většinu pouze o jeden hlas a nebyli schopni legislativu posunout. Problémem je i to, že v rámci balíků zákonů se na tuto legislativu nabaluje celá řada politických témat. Od Afghánistánu nebyla na americké vnitropolitické scéně chuť toto řešit a Rusko tomu zatlouklo hřebíček do rakve. Je to škoda a je to velmi nešťastná situace, která nikomu neprospívá. Canopy sice restrukturalizuje, ale je to dobrá firma, která do vzdělávání v České republice nainvestovala desítky milionů a také díky tomu se k léčbě odhodlala řada lékařů, což pomohlo spoustě pacientů s jejich životní situací.
Pěstovat léčebné konopí v Česku se nechystáte?
Pěstování v krátkém horizontu neplánujeme. Hlásili jsme se s Annabis do toho úplně prvního tendru a ve druhém kole jsme odstoupili. Problematiku máme zmapovanou. Pěstování je hodně náročná věc. Ve světě je hodně dobrých pěstitelů a v Annabis máme hodně vývojových aktivit, které z hlediska času preferujeme. Aktuálně budeme spouštět řadu inovativních doplňků stravy na spánek a cholesterol. V tom jsme se našli. V oblasti konopí pro léčebné užití raději energii věnujeme do vzdělávání lékařů.
Jaký je váš názor na rozbíhající se snahy o novelizaci zákona o léčebném konopí ve smyslu, aby bylo povoleno léčit i osoby mladší 18 let nebo aby byl zrušen maximální limit 25 % THC / CBD?
Osobně si myslím, že je správné léčbu umožnit i mladším pacientům. Co se týče limitů, tak asi nemá žádný význam u léčebného konopí omezovat procenta THC nebo CBD. Je na lékaři, aby se rozhodl, jakou odrůdu pro terapii svých pacientů použije. Stejně tak nevidím žádný důvod, proč by léčebné konopí nemohl předepisovat jakýkoli lékař, který zároveň může předepisovat opiáty, tedy i praktici.