Konopí se k léčbě epilepsie používá po tisíciletí. Moderní medicína to potvrdila i schválením CBD při léčbě syndromu Dravetové. Antikonvulzivním působením dalších kanabinoidů se dlouhodobě zabývá tým australských vědců, jehož práci jsme přiblížili čtenářům už v Konopí č. 14. Tehdy se jednalo o CBC (kanabichromen), nyní se zaměřili zejména na CBGA (kyselinu kanabigerolovou).
Počáteční screening pomocí myšího modelu, kterému jsou vyvolány záchvaty zvýšením teploty, identifikoval tři kanabinoidní kyseliny s antikonvulzivními vlastnostmi: CBGA, CBDVA (kyselina kanabidivarinová) a CBGVA (kyselina kanabigerovarinová).
Biochemické metody potvrdily interakce CBGA s molekulárními cíli relevantními pro léčbu epilepsie.
Nejslibnější aktivitu vykazovala podle autorů CBGA, a proto byla dále testována na jiném preklinickém modelu. V něm se ukázalo, že extrémně vysoké koncentrace počet záchvatů naopak zvyšují. Biochemické metody potvrdily interakce CBGA s molekulárními cíli relevantními pro léčbu epilepsie.
Závěr studie v časopise British Journal of Pharmacology přináší myšlenku, že „terapeutické účinky konopí u epilepsie nezačínají ani nekončí u CBD“ a že v budoucnu by stálo za to zvážit využití dalších fytokanabinoidů i jejich kyselých forem.