Zdravím všechny vapíkáře, inhalátory a odpařovače u dalšího dílu seriálu o vaporizérech, které vám zajistí tu nejbohatší páru!
Lidé se mě často ptají, který je můj nejoblíbenější vaporizér a jak by vlastně měl vypadat ideální přístroj. Ještě donedávna jsem jim neuměl odpovědět, jelikož vaporizérů jsem používal mnoho. Některé jsem měl radši, některé míň, a porůznu jsem je střídal dle nálady. Teď už bych odpovědět uměl. Za ideální vaporizér považuji možná nenápadný, ale hodně vychytaný Arizer Air 2.
Výpar se potká jen se sklem, takže jeho chuť není ničím ovlivněná.
Doma jsem ho měl dlouho a nechápu, že na něj přišla řada až po takové době. Vlastně se to stalo náhodou – čistil jsem si ostatní vaporizéry před dovolenou a Arizera jsem používal „zatím“. Nu, hádejte, který vaporizér se mnou nakonec na dovolenou odletěl!
Kondukční a nenápadný
Arizer Air 2 je přenosný vaporizér ve střední cenové hladině, vyrobený z kvalitních materiálů, a to kanadským producentem Arizer Tech. Pracuje na principu kondukčního zahřívání, což znamená, že se zahřívá komora přístroje.
Vzhledově je ve své podstatě nenápadný – tvarem připomíná elektronickou cigaretu. Krásně padne do ruky a dobře se drží.
Skvělý náustek
Arizer má naprosto skvělý náustek. Je vyrobený ze skla a slouží také jako zásobník na bylinku. V praxi to znamená, že cesta výparu se potká právě jen se sklem a chuť tedy není naprosto ničím ovlivněná. Zásobník možná na první pohled nepůsobí nijak robustně, ale nemějte obavy – sušiny se do něj pohodlně vejde až 0,25 gramu.
Bylinku je dobré si udusat a jako soukromý tip uvádím, že pokud si doprostřed udusané sušiny uděláte menší důlek, zabráníte tomu, aby se sušina prudce ohřívala o stěny přístroje, čímž si zajistíte rovnoměrné odpařování byliny. Pokud jste zvyklí si bylinky drtit najemno, je dobré využít sítka, která jsou součástí balení a zabrání případnému propadnutí malých kousků sušiny.
Každý si může vybrat dle libosti, zda mu vyhovuje náustek kratší, delší či zahnutý.
Náustek je v zásadě to jediné, co se čistí, a proto Arizer Air 2 spadá do kategorie skutečně snadno čistitelných vaporizérů. Občas je možné otřít i topnou komoru uvnitř vaporizéru nebo žebrování zvenku topné komory. To se dá odšroubovat, aby bylo možno otřít případný nános prachu. Co se týče náustku, z vaporizéru se vyjímá velmi snadno, pokud v něm ale máte sušinu, je lepší přístroj otočit vzhůru nohama, aby všechen materiál nevypadl.
Provázání náustku s komorou na bylinu dovoluje dopřát si ten luxus náustky střídat. To je ideální v případě, že vaporizujete například tabák, který je silně aromatický. To znamená, že jeho chuť by pak přebila chuť dalších následujících sušin. Zde se tady nabízí řešení mít samostatný náustek na tabák a druhý na ostatní, jemnější byliny.
Vyměnitelná baterie
Další velkou výhodou Arizeru Air 2 je to, že se dá používat i během svého nabíjení a vaporizovat tak v podstatě bez přestání – a toto nebývá u vaporizérů samozřejmostí! Vyměnitelnou baterii typu 18650 najdete po odšroubování víčka na spodní straně přístroje. Pokud využijete možnost mít externí baterii a střídat vybité a nové baterie, je dobré být opatrný při šroubování víčka, aby nedošlo k poničení závitů.
Vaporizér se nabíjí pomocí dostatečně dlouhého USB kabelu a plné nabití trvá zhruba 2,5 hodiny. Další možností je samotnou baterii nabíjet v externí nabíječce. Výdrž vaporizéru je plus minus hodina a dvacet minut.
Zdvořilý displej
Arizer Air 2 se ovládá jen a pouze třemi tlačítky, které má na svém těle, a to včetně všech nastavení. Zapíná se přidržením hlavního tlačítka a tlačítka minus po tolik sekund, kolik si sami nastavíte – na výběr je dva až osm sekund. Po zapnutí Arizer slušně pozdraví a to anglickým „Hi“ a i úsměvem – tomu říkám dobře vychovaný vaporizér! Ničeho se nebojte, mluvit (zatím) neumí, tohle vše se odehraje na jeho displeji.
Tlačítky plus a minus nastavujeme teplotu, a to v rozsahu 0 až 220 °C. Na displeji poblikává aktuální teplota, a aby došlo k nahřání na teplotu požadovanou, musíme stisknout tlačítko plus či minus (je to jakýsi „start“ pro nahřívání).
Teplota se dá volit buď mnoha stisky (postupuje po jednotlivých stupních), anebo držením tlačítka, kdy skáče po desítkách. A to samozřejmě oběma směry. Nahřátí na požadovanou teplotu bývá otázka chvíle – do jedné minuty maximálně.
Na displeji je krom teploty zobrazován stav baterie a při procesu nahřívání i symbol jakéhosi hořáku. Volbou tlačítka Menu se dostaneme ke všem nastavením vaporizéru: lze si zvolit hlasitost tlačítek (tři stupně hlasitosti a vypnutý zvuk), délka času, za který se vaporizér sám vypne (od 5 do 15 minut), dále jednotky teploty, jas displeje (nízký, střední či vysoký) a také délka stisku tlačítka pro zapnutí. Arizer Air 2 tudíž nabízí docela širokou škálu přizpůsobení se svému uživateli.
Extra výbava
Velkou variabilitu nabídne i tím, že na něj pasuje kdeco – náustky nejrůznějších tvarů a velikostí, dokonce i bubblery neboli nástavce na principu vodní dýmky. Každý si tak může vybrat dle libosti, zda mu vyhovuje náustek kratší, delší či zahnutý – nabídka je dostatečně rozmanitá!
Výbavička k Arizeru Air 2 krom samotného přístroje a kabelu k nabíjení obsahuje dva různé typy náustků a jednu misku na aromaterapii, dále dvě víčka silikonového krytu, pěkný ocelový nástroj na promíchání bylin, čtyři sítka z nerezové oceli, pouzdro na přenášení s poutkem a také balení sušiny na první vaporizační seanci.
Fakt super přístroj
Na Arizeru Air 2 se mi líbí jeho jednoduchost, variabilita a snadné přizpůsobení se uživateli. Možnost náhradních baterií a jejich externí dobíjení je opravdu praktická věc, stejně jako vaporizace při nabíjení.
Tvarem sedí perfektně do ruky – možná jen pozor na nějaké to nechtěné skutálení se ze stolu, které při jeho válcovitém tvaru může hrozit. Ale nemalujme čerta na zeď… Kapesní přístroj Arizer Air 2 doporučuji všema deseti!
Arizer Air 2 byl nahrazen novým modelem Arizer Air Max. Jeho recenzi vám brzy přineseme.