Otázka ukončení prohibice konopí nebyla nikdy jednoduchá. Osmdesát let se po celém světě o této rostlině lhalo a strašilo, navíc se naprostá většina výzkumů netýkala léčebných či jiných prospěšných vlastností, ale zaměřovala se pouze na potenciální negativní dopady.
Dnes přitom s jistotou víme, že konopí není vstupní branou do světa tvrdých drog. Nikdo také nezpochybňuje, že je nesrovnatelně méně nebezpečné pro jedince i společnost než legální tabák a alkohol. Nikdy nebylo prokázáno, že by užívání konopí samo o sobě způsobovalo jakékoli závažnější nemoci. Naopak klinická praxe i výzkumy přinášejí dnes a denně důkazy, že se jedná o velmi užitečné netoxické léčivo s minimem vedlejších účinků, které dokáže pomáhat na desítky, možná spíše stovky chorob a stavů.
Netvrdím, že se jedná o zázračný všelék, ale s jistotou mohu říct, že dokáže milionům lidí po celém světě ulevovat od bolestí a významně zlepšovat kvalitu života. V dnešní rychle stárnoucí populaci bychom si takových všestranných a bezpečných přírodních léků měli vážit dvojnásob.
Racionální regulace konopí je vítězstvím pro obyčejného občana.
Dnes už také díky příkladům ze Severní Ameriky víme, že regulace rekreačního konopí na rozdíl od prohibice funguje a dělá přesně to, o co se marně desítky let snažila represe: chrání mládež, oslabuje černý trh a generuje peníze do státní kasy místo do kapes kriminálníků. Jenže tady to zdaleka nekončí.
Zatímco u nás sjednocená prohibiční fronta (populističtí politici, policie, státní zástupci, soudy, alkoholová a farmaceutická lobby) straší, že případné ukončení prohibice a zavedení regulovaného trhu bude mít katastrofální následky, v reálu se za velkou louží nic takového neděje.
Studie ze států, které v posledních deseti letech legalizovaly konopí, totiž ukazují, že tato změna vede k zásadnímu snižování spotřeby alkoholu (se všemi pozitivními společenskými důsledky, které to přináší). Kromě toho v místech, kde je dostupné legální konopí pro dospělé, klesá počet smrtelných předávkování opioidy a celková spotřeba těchto nebezpečných léků a drog.
A jak nám v tomto vydání potvrdil Lewis Koski, bývalý vedoucí finančního úřadu, který měl v Coloradu na starost nastavení pravidel regulovaného trhu, po deseti letech od zahájení regulovaného prodeje všechny dostupné statistiky ukazují, že vytrvale klesá počet mladistvých uživatelů konopí.
Jenže skutečným cílem prohibicionistů není chránit děti a společnost, ale především zisky svých sponzorů a chlebodárců. Regulace konopí totiž uškodí především výrobcům drogy jménem alkohol, která drtí český národ jako žádná jiná.
Dále uškodí farmaceutickým firmám, protože vaše maminky a babičky budou místo hrsti oblbováků užívat konopnou tinkturu, čaj a mastičku. A policie a soudy budou muset začít řešit skutečnou kriminalitu, ne honit snadné body na pošlapávání základních lidských práv kvůli pár kytkám na zahrádce.
Legalizace rekreačního konopí chrání mládež, oslabuje černý trh a generuje peníze do státní kasy.
Racionální regulace konopí je zkrátka vítězstvím pro obyčejného občana a celou jeho rodinu i přátele, zatímco z udržování současného statu quo, případně nějakého polovičatého řešení (jako povolení samopěstování, ale nikoli regulovaného trhu) budou nadále profitovat pouze výše jmenované mocné zájmové skupiny a spolu s nimi černý trh s dealery, kteří se vašich dětí na občanku nikdy ptát nebudou.
Proto oslovte své poslance a dejte jim najevo, že podpora dekriminalizace a regulace konopí je nejen věc správná, ale i populární. Není čas otálet!