V úterý 25. října proběhlo u Krajského soudu v Ostravě jednání týkající se případu údajného šíření toxikomanie magazínem Legalizace a jejím šéfredaktorem a vydavatelem Robertem Veverkou. Sice jsme se žádného výsledku nedobrali, přesto na četné žádosti veřejnosti o průběhu zhruba dvouhodinového stání předkládám následující komentář.
Na úvod poznamenám, že ke kauze jsme napsali sérii článků, které si můžete přečíst v kompletním znění na našem webu. Dále jsou všechny podklady k dispozici veřejnosti na webu osvetanenizlocin.cz.
Nečekaný pád
Že nás v Ostravě nebude čekat přátelské prostředí, jsem si potvrdil krátce po vystoupení z vlaku, kdy jsme spolu s editorem Bobem směle vyrazili směrem k soudu. Před budovou nádraží na nás čekal kamarád Pavel z Konopexu, který přijel Roberta také podpořit a nadto nám nabídl odvoz do centra.
Rozhodnutí o odročení na 11. 11. považujeme za mírně nadějnou zprávu.
Neviděli jsme se od jarního veletrhu Konopex, a tak jsme se ihned zapovídali. Po pár krocích zapálené debaty jsme se ocitli na vysloužilé betonové točně, prakticky neoznačené a pokryté jakousi slizkou řasou, a najednou jsme s Bobem leželi na zádech. Horší než nepříjemně naražené údy bylo to, že jsme byli pokrytí od hlavy až k patě řasou a blátem. Pracovník ostravského nádraží se jen zdálky uchechtával. Kolik lidí se tam asi denně zmrzačí? To je panečku přivítání!
Korektní jednání s nejasným koncem
Po asi dvaceti minutách pucování jsme sice stále vypadali jako čuňata, ale shledali jsme, že v hornické metropoli by nás snad do soudní síně pustit mohli. Před budovou jsme se setkali s Robertem Veverkou, který to v Ostravě zná, a tak se raději nádraží vyhnul a přijel autem.
Na místě byli i dokumentaristé, kteří celý absurdní proces poctivě natáčejí, abychom ho mohli jednou ukazovat nevěřícím vnoučatům. Přišli i další podporovatelé, kterým tímto velmi děkujeme. Například odbornice na vaporizaci a konopné sýry Jana Jesenská nebo přírodovědec docent Petr Tarkowski z Univerzity Palackého.
Soud začal v 10:15 a tříčlenný senát po vyslechnutí obou odvolání (neodvolal se totiž pouze Robert, ale i státní zástupce, který trest považoval za příliš mírný) a řeči obžalovaného rozhodl, že případ odročuje na 11. listopadu. Nám, právním laikům, nebylo zcela jasné, proč je potřeba další čas, když dnes fakticky nic nového nezaznělo. Nicméně soud na to má svaté právo.
Mírný optimismus
Advokát Adam Biňovec nám tento „výsledek“ okomentoval následovně: „Rozhodnutí o odročení na 11. 11. považujeme za mírně nadějnou zprávu. Nasvědčuje totiž tomu, že by krajský soud mohl o věci rozhodnout sám, namísto aby ji vracel zpět soudu okresnímu. A také to značí, že se věcí zabývá skutečně zevrubně. To by mělo celý proces urychlit a současně to dává naděje na vysokou kvalitu rozhodnutí.“
Na místě byli i dokumentaristé, kteří proces natáčejí, abychom ho mohli jednou ukazovat nevěřícím vnoučatům.
Je pravdou, že celé jednání probíhalo v mnohem korektnější atmosféře, než s jakou jsme se setkali u Okresního soudu v Bruntále. Tam na nás opravdu silně dýchal závan totalitní minulosti, kdy bylo obžalovanému a jeho podporovatelům dáváno od prvního kroku do budovy soudu najevo, že je předem vinen a považován za „nekalý živel“.
Toho jsme naštěstí u Krajského soudu v Ostravě nebyli svědky. Proto doufáme, že 11. listopadu bude do této nešťastné kauzy vnesena další porce zdravého rozumu a spravedlnosti.
Osvěta není zločin
Více ke kauze si můžete přečíst na webu osvetanenizlocin.cz, kde najdete i údaje k transparentním účtu č. 2900469065/2010. Pokud vám není lhostejné, že české soudy omezují právo na svobodné šíření informací o konopí, můžete Roberta Veverku podpořit. Získané prostředky použije na pokrytí nákladů spojených se soudním sporem a na boj za svobodu projevu.