O Bruntálu koluje spousta nejapných vtipů a průpovídek odkazujících na jeho surově znějící název či odlehlost. Ve skutečnosti se jedná o historicky nejstarší české město, navíc obklopené půvabnou krajinou Nízkého Jeseníku. A právě zde se v úterý 5. října odehrálo první kolo souboje o svobodu slova a práva na informace. V soudním ringu se vyzyvatel, tedy Okresní státní zastupitelství v Bruntále, postavil proti šéfredaktorovi a vydavateli magazínu Legalizace.
Do Bruntálu jsme se s dalšími členy redakce Konopí vydali o den dřív, protože cesta do tohoto sudetského městečka trvá téměř odkudkoli neskutečně dlouho a první stání u místního Okresního soudu začínalo už v 8:30.
Roberta Veverku přímo před soudem podpořily dvě desítky příznivců v čele s Jindřichem Štreitem, Jindřichem Vobořilem a Tomášem Vymazalem.
Pochmurnou náladu nám ráno trochu zvedlo letní počasí a sluníčko. To se opíralo do velké budovy, kterou zde sdílí soud, státní zastupitelství a Služba kriminální policie a vyšetřování Policie ČR. Stejně tak nás potěšil zájem veřejnosti i médií – dorazili zástupci například České televize, Bruntálského deníku i tým dokumentaristů.
Velký proces, malá síň
Před soudem jsme kromě obviněného Roberta Veverky a jeho partnerky Veroniky potkali asi dvě desítky podporovatelů, kteří si našli čas a přijeli doslova z celé republiky – Ostravy, Třince, Jeseníku, Olomouce, Prahy, Brna i dalších míst.
Z hlavních osobností jmenujme alespoň legendárního fotografa Jindřicha Štreita, světově uznávaného odborníka na drogovou problematiku Jindřicha Vobořila nebo pirátského poslance Tomáše Vymazala. Kromě toho po celý den přicházely esemesky od spousty z vás, kterým není boj za svobodu projevu lhostejný.
Bohužel těsně před zahájením jednání se ukázalo, že budova soudu asi není tak velká, jak se zvnějšku mohlo zdát, protože nám bylo oznámeno, že do jednací síně budou z kapacitních důvodů s obžalovaným vpuštěny pouze dvě osoby z veřejnosti.
A tak občanům z Ostravy, Třince, Jeseníku, Olomouce, Prahy nebo Brna nezbylo nic jiného, než panu Veverkovi popřát hodně štěstí a vyrazit na mnohahodinovou cestu zpět do svých domovů.
Kromě Jindřicha Štreita a Jindřicha Vobořila byli nakonec do síně vpuštěni alespoň zástupci médií, i když jim po přečtení obžaloby bylo zakázáno nadále pořizovat videozáznam a některým z nich byly pokládány podivně znějící otázky na důvody natáčení.
„Co by na tohle asi říkal Václav Havel?“ povzdechl si jeden z nevpuštěných aktivistů na odchodu. Někdejší disident a prezident se totiž narodil před 85 lety právě v ten den. A rovněž byl odsouzen za „zločiny“ ideologické povahy, jako například „podvracení republiky“. Inu, kolem a kolem bylo toto bruntálské divadlo důstojnou oslavou narozenin absurdního dramatika.
O co vlastně jde?
Pokud jste o obvinění šéfredaktora a vydavatele dvouměsíčníku Legalizace ještě neslyšeli, pak vězte, že vše začalo u člověka, kterému policie v Krnově zabavila konopí. Tato osoba pak tvrdila, že k vypěstování ji inspiroval magazín Legalizace.
Na základě toho zavětřili krnovští policisté možný ideový zločin a hrozbu pro společenské blaho a jali se v pracovní době nastudovat všechny články ve vydáních magazínu č. 1 až 57. Dohromady tak museli přečíst zhruba 5 500 stran, ze kterých pečlivě vybírali pasáže, věty, obrázky a obraty, které jim přišly závadové z pohledu § 287 týkajícího se takzvaného „šíření toxikomanie“.
Soudce při čtení několikrát zhodnotil, že články působí velmi erudovaně a před rekreačním užívání drog, včetně marihuany, spíše varují.
Výsledkem této záslužné činnosti s cílem pomáhat & chránit je obžaloba, jejíž čtení zabralo u soudu hodinu a půl a ve které se mimo jiné píše, když to zkrátíme a převedeme do srozumitelného jazyka: „V době od roku 2010 do roku 2020 z pozice šéfredaktora magazínu Legalizace, obeznámen s účinky návykové látky marihuany, vyzdvihoval její pozitivní účinky, zamlčoval negativní a podněcoval k jejímu zneužívání a pěstování rostlin konopí, které mohou obsahovat víc než 0,3 procenta THC.
V magazínu Legalizace uveřejňoval návody a rady k výrobě drogy marihuany, užití hnojiv a chemikálií, nastavení co nejlepších světelných podmínek vedoucích k co nejvyšší koncentraci účinné látky THC.
Popisoval chuť a účinky jednotlivých odrůd, pomůcky a zařízení k pěstování a zpracování konopí. Jako přílohu magazínu distribuoval feminizovaná semena rostlin Cannabis sativa, Cannabis indica a jejich kříženců a pomůcky k užití drogy marihuany kouřením.“ Za to vydavateli nyní, jedenáct let od prvního vydání, hrozí až pět let za mřížemi.
Právo na informace
Jak se na obžalobu dívá sám Robert Veverka, který je mimo jiné zastupitelem za Prahu 2 a členem Komise Rady hlavního města Prahy pro protidrogovou politiku?
„Poskytovali jsme čtenářům širokospektrální informace. Pokud jde o kuchařské rubriky nebo návody na pěstování, které tady byly zmíněny, jsou to obecné volně dostupné informace, často jen přeložené ze zahraničních zdrojů nebo převzaté z oficiálních úředních zdrojů v ČR. Přišlo mi důležité zmínit se o tom v souvislosti s konopím. Bylo to pouhé sbírání a publikování volně dostupných informací o dané rostlině, které jsem nemohl vynechat. Dělám osvětu a informuji ostatní o tom, jakými způsoby lze na konopí nahlížet. Nabídl jsem pravdivé informace laické i odborné veřejnosti k prostudování.“
Osvěta, nebo trestný čin?
Obžalovaný požádal soudce, aby se kromě obžaloby přečetly i ostatní články z jednotlivých čísel Legalizace. Soudce kupodivu souhlasil alespoň s tím, že se seznámí s obsahem jednotlivých magazínů a přečte nahlas články z rubriky Konopí léčí. Při čtení pak několikrát zhodnotil, že články působí velmi erudovaně a před rekreačním užívání drog, včetně marihuany, spíše varují.
Například v rubrice Drogová poradna se čtenáři ptali, jestli může kouřit trávu abstinující alkoholik či těhotná žena. Nebo se podělili o své zkušenosti se závislostí na tvrdých drogách a popisovali problémy při odvykání. Řada článků v Legalizaci vyzněla jako varování před užíváním konopí. Texty čtenáře vskutku nabádaly… třeba k tomu, aby eliminovali zdravotní rizika přechodem na vaporizér.
Magazíny jako Legalizace či Konopí v mnoha ohledech suplují roli státu v oblasti prevence, minimalizace rizik a vzdělávání.
Soudce nakonec případ odročil na 3. listopadu opět v 8:30 v budově Okresního soudu v Bruntále. Bude tak mít dostatek času posoudit, zda informování veřejnosti o konopí či jakýchkoli jiných drogách v magazínu Legalizace naplňuje skutkovou podstatu trestného činu šíření toxikomanie, anebo zda se jen policie snaží omezit svobodu projevu a právo na svobodný přístup k informacím.
Je zřejmé, že snaživí policisté a státní zastupitelství vidí celou situaci jinak. A to zúženou represivní optikou, bez odborného vzdělání v oblasti drogové problematiky. Věřme, že soud se ve svém rozhodování nenechá tímto přežitým přístupem ovlivnit. Naopak by měl dát na hlasy renomovaných odborníků, kteří se protidrogové politice a problematice závislostí dlouhodobě věnují a kteří Roberta Veverku a jeho magazín jednoznačně podporují.