Letos jsem měl velké bolesti, kdy léky nezabíraly – zjistili mi nekrotickou pankreatitidu a dvě cysty. Konopí mi pomáhá na psychiku i proti bolestem a trochu zvyšuje apetit. Psychiatrička mi ho ale nemůže předepsat – v ČR to prý lze jen onkologickým pacientům. Nevíte, jak to je?
Psychiatrička může konopí předepsat, ale pouze pacientům s Touretteovým syndromem. Pravda není ani to, že léčebné konopí předepisují jen onkologové: vám by ho mohl předepsat specialista na léčbu bolesti (algeziolog), jelikož trpíte chronickými bolestmi. Seznam indikací, na které lze konopí předepsat, najdete na stránkách www.sakl.cz v sekci Pacienti a podsekci Druhy konopí, indikace a specializace.
Léčebné konopí nepředepisují jen onkologové, ale i specialisté na léčbu bolesti (algeziologové).
Pokud máte tak vážné onemocnění, opravdu by neměl být problém nechat si ho předepsat – stačí jen najít lékaře, který tak skutečně činí. I jejich seznam najdete na výše jmenovaném webu opět v sekci Pacienti, podsekce Seznam lékařů. V dnešní době je léčebné konopí v množství do 30 gramů měsíčně hrazeno z 90 procent ze zdravotního pojištění (jen samotné konopí, nikoli krabička a balení).
Další možností je sehnat si legální CBD přípravky, případně vypěstovat vlastní konopí s obsahem potřebných kanabinoidů.
Text: MUDr. Daniel Bárta
MUDr. Daniel Bárta (39 let) je všeobecný praktický lékař. Po získání atestace pracoval několik let na Maltě, v Nepálu a na Filipínách, kde se prakticky i teoreticky věnoval mimo jiné i konopí. Nyní působí v České republice, kde praktikuje celostní medicínu a akupunkturu.
Máte dotaz související s konopím a bojíte se zeptat svého lékaře? Zeptejte se našeho! Stačí poslat email na poradna@konomag.cz.