Letní měsíce znamenají ideální příležitost k prozkoumání zahrad či luk a vyzkoušení bylin, které si sami nasbíráme. Ač je to pracnější cesta, jak se dostat k sušině, je vysoce ekologická i ekonomická! Na čem si ve vaporizéru pochutnáme tentokrát?
Dobromysl neboli oregano
S jakou jinou bylinou docílit dobré mysli než s dobromyslí! Ač ji častěji vídáme jako oregano a nejspíš jen na pizze, jedná se o užitečnou rostlinu, která může pomoci s řešením mnoha potíží.
Dobromysl je proslulá tím, že podpoří nervovou soustavu.
Dobromysl pochází ze Středomoří, odkud se rozšířila doslova do celého světa. Roste divoce, a to i ve vyšších nadmořských polohách. Samozřejmě je možné si ji vypěstovat doma na zahrádce. Je to rostlina velice nenáročná, což ocení každý nezkušený pěstitel.
Dobromysl má drobnější lístečky a je trochu podobná některým druhům máty. Díky silicím, které obsahuje, je krásně aromatická. Sběr by měl probíhat v létě, a to kolem poledne. Nať se sbírá tak, že se seřízne pár centimetrů nad zemí a ideálně se suší zavěšená ve svazku. Sušené lístky se používají nejčastěji jako koření do středomořských jídel, nicméně vaporizace – to je teprve zážitek!
Sušinu si podrtíme a vaporizér nastavíme dle vlastních preferencí na teplotu od 130 do 180 °C. Chuť dobromysli je pořádně kořenitá a hutná. Tvoří poměrně slušnou páru a velmi dobře bude fungovat s konopím, kterému dodá ještě větší šmrnc.
A jak je to s tou myslí a dobromyslí? Dobromysl skutečně uklidňuje, zlepšuje náladu a posiluje psychickou odolnost – což se hodí vždy. Jak už z jejího názvu vyplývá, svou schopností podpořit nervovou soustavu je dobromysl proslulá.
Je také skvělým pomocníkem při onemocněních horních cest dýchacích, nachlazeních či chřipkách a působí jako přírodní antibiotikum. Podporuje imunitu, uleví od trávicích potíží a také pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu. A ještě něco pro ženy: v případě potíží pomáhá upravit pravidelnost menstruačního cyklu a uvolnit silné křeče.
Sedmikráska
Sedmikráska roste téměř na každé louce či zahradě. V podstatě už ji ani moc nevnímáme – tak nám zevšednila! Přitom se jedná o houževnatou a užitečnou bylinu, která stojí za povšimnutí.
Sedmikrásku asi není nutno příliš představovat – její bílé okvětí se žlutým středem známe všichni od útlého dětství. Sbírat se její květy dají od jara až do podzimu – použít je můžeme na čaj či do salátů, můžeme si z nich vyrobit zdravý sirup a v neposlední řadě je samozřejmě i vaporizovat.
Květy lze sušit jak na slunci, tak ve stínu. V případě, že by nám ale okolnosti nepřály, lze využít i sušičky a sušit při mírné teplotě do 40 °C.
Sušené květy je vhodné si před plněním do vaporizéru mírně nadrtit. Chuť sedmikrásky z vaporizéru je jemná a nenásilná – dá se kombinovat v podstatě s čímkoli. Pokud znáte chuť sedmikrásky třeba ze salátů, tak stejně chutná i z vaporizéru. Jako vhodnou teplotu pro vaporizaci považuji rozmezí od 130 do 175 °C. Tvoří jen minimální páru.
Tato naše „všude zdejší“ bylinka skvěle posiluje imunitu, zlepšuje metabolismus a má protizánětlivé účinky. Příznivě ovlivní činnost jater a žlučníku a napomůže správnému fungování trávicího systému. V případě kašle pomáhá ke snadnějšímu vykašlávání a také přispívá ke snížení horečky. Ženám ulevuje od velkých bolestí při těžké menstruaci.
Jitrocel
Jitrocel klame tělem. Ač je to rostlina vcelku nenápadná, má velmi pozoruhodné vlastnosti. Nemá to ovšem lehké – vzhledem k tomu, že stejně jako sedmikráska roste téměř všude, leckdo ho považuje za plevel. Tím on ovšem rozhodně není!
V našich podmínkách se vyskytují tři druhy jitrocele a všechny tři jsou užitečné – nejvíce ale jitrocel kopinatý. Jitrocel má polodlouhé zelené listy a vysoké šištičky – květy. Listy by se měly sbírat ještě před kvetením, případně květy před sušením odstranit. Sušit se dá jak ve stínu, tak na slunci anebo uměle při šetrných 40 °C.
Sušený jitrocel je dobré si před vaporizací trochu nadrtit. Teplotu doporučuji kolem 170 °C. Na to, jaký je jitrocel v podstatě „obyčejný lupen“, je jeho chuť až překvapivě dobrá a plná – jsou cítit citrusy a trocha hořkého nádechu pro fajnšmekry. S konopím vytváří výbornou dvojku.
Jitrocel bývá často první volbou při potížích, jako je kašel, zahlenění plic a průdušek – a to proto, že rozpouští hleny a usnadňuje jejich vykašlávání. Je tedy vhodné po něm sáhnout ve chvíli, kdy potřebujeme zklidnit otravný kašel.
Po jitroceli je vhodné sáhnout ve chvíli, kdy potřebujeme zklidnit otravný kašel.
Jitrocel má protizánětlivé a antibiotické účinky a zároveň patří mezi byliny, které čistí krev. Neopomíjený efekt má také na zklidnění podrážděného žaludku a na správný chod imunity.
Jitrocel se také používá jako podpůrný prostředek při odvykání kouření – úspěšnost tohoto postupu může potvrdit pouze stávající kuřák, nicméně za vyzkoušení to stojí.
Dejte jim šanci!
Všechny tyto tři byliny jsou notoricky známé a leckdy opomíjené – dejte jim ale šanci. Chuťově jsou opravdu velmi dobré a jejich blahodárné účinky jsou třešničkou na dortu.