Existují rostliny, u kterých všichni čekáme na sladké plody a možná by nás ani nenapadlo využít je v jejich „předplodícím“ období. Tentokrát se podíváme právě na ty, které by nás mohly a měly zajímat i o něco dříve.
Černý rybíz
Středně vysoký vytrvalý keř plodící černé bobule se specifickou chutí a vůní. Ne každý jim přijde na chuť, ale kdo přišel, jistě zjistil, že je nezaměnitelná.
Černý rybíz je v zásadě domácí rostlina – jeho původní domovinou je právě střední a severní Evropa. Pěstování není nic těžkého a lze ho tak najít na každé druhé zahradě. Bobule sklízíme zhruba od poloviny června. Než ale nastane tato chvíle, pojďme se mu podívat na lístek!
Lístky černého rybízu by se měly sklízet v době květu, případně krátce po odkvětu. Sušení probíhá ideálně na stinném místě v tenké vrstvě. Pokud použijeme sušičku, volíme teplotu do 45 °C. Správně usušené lístky si uchovají zelenou barvu.
Lístky rybízu lze vaporizovat i v kombinaci s jinými bylinami, ale chuťově zabaví i samy o sobě.
Do vaporizéru stačí sušinu jemně promnout mezi prsty a plnit do komory. Při 180 °C dělá krásnou viditelnou páru a má jemně svíravou, osvěžující chuť černého rybízu. Tuto sušinu lze vaporizovat i v kombinaci s jinými bylinami, ale chuťově zabaví i jen tak, samotná.
Rybíz a jeho lístky mají spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví. Působí protizánětlivě, podporuje pocení a snižuje tak horečku, ulevuje při žaludečních potížích. Dokonce může napomoci snižovat tělesný tlak a podporovat imunitu.
Ostružiník a maliník
Tihle dva jsou v zásadě sourozenci. A u obou je situace obdobná – než začneme sklízet plody, pojďme ochutnat listy!
Do rodu „ostružiník“ spadá velké množství druhů, přičemž jedním z nich je i důvěrně známá malina. Krom těch volně se vyskytujících existují i vyloženě zahradní kultivary, které jsou vyšlechtěné do nejrůznějších podob, jako jsou například beztrnné variace. V každém případě jsou lístky ostružiníku i maliníku nabité cennými látkami, kterých by byla škoda nevyužít.
Nejvíce účinných látek mají listy právě před samým rozkvětem rostliny, čemuž průměrně odpovídá červen. Sbírají se mladé, svěže zelené lístky, které se dále suší ve stínu v tenkých vrstvách. Při použití sušičky je nutné držet se teplot kolem 45 °C.
Pokud si koupíme již hotovou sušinu a nemáme tak zcela pod kontrolou, co jsme vlastně sklidili, dávejte si pro jistotu pozor obzvlášť u ostružiníku. Stává se totiž, že sušina obsahuje i nějaký ten trn. Takže raději než promnutí mezi prsty doporučuji drtičku.
Ostružiník i maliník mají příjemnou chuť, suchou a jemně ovocnou, a při 180 °C dělají pouze mírnou páru. Při 190 °C už je chuť o něco šťavnatější, ale vždycky záleží na typu vaporizéru, který používáme. Rozhodně se hodí do vaporizačních směsí, protože nebudou překážet žádné výraznější chuti výparu.
Ostružiník podpoří tělo při nachlazení či chřipce, působí proti kašli a bolestem v krku.
Ostružiník posiluje imunitní systém a je tak skvělým pomocníkem při jeho oslabení – podpoří tělo při nachlazení či chřipce. Působí proti kašli, bolestem v krku a blahodárný vliv má i na žaludeční potíže.
A maliník? Leckdo ho považuje za typicky „ženskou“ bylinu, protože má skvělé účinky na bolestivou menstruaci, může pomoci upravit nepravidelnost cyklu. A protože má výrazný vliv na činnost hladkého svalstva, napomáhá snadnějšímu porodu. Krom této čistě holčičí záležitosti umí i snižovat horečku, příznivě ovlivňuje trávení a působí protizánětlivě.
Jahodník
Jahodník obecný, který asi všichni známe spíše jako „lesní jahodu“, asi netřeba detailně představovat. Lze na něj natrefit na loukách, pasekách, u lesů – všude tam, kde bývá krásně prosluněno. Mladé listy jahody sbíráme zhruba v květnu a v červnu, tedy těsně před květem, případně při květu. A i zde platí, že sušení lístků má probíhat zlehka a trpělivě ve stínu a v případě sušičky nepřesahovat teplotu 40 °C.
Jahodník má při vaporizaci suchou, jemně nasládlou chuť. Při teplotě kolem 180 °C překvapil i viditelnou párou. Každopádně je ideálním parťákem do vaporizačních směsí, protože on sám vás svou chutí příliš neuchvátí.
Listy jahodníku mají protizánětlivý účinek, mírní žaludeční a střevní potíže. Po jahodníku lze sáhnout i tehdy, pokud potřebujeme trochu zklidnit nervy a celkově povzbudit. Pomocnou ruku podá i při vyšším krevním tlaku anebo bolestech hlavy. Jahodník je navíc bylina, která se pro dosažení ideálních zdravotních přínosů doporučuje užívat dlouhodobě, takže ji můžete s klidem zařadit do svého vaporizačního repertoáru.
Přeji příjemnou jarní sklizeň, klidné sušení a co nejvoňavější vaporizaci!