Když se snažíte prosadit ve světě něco nového, je potřeba vynaložit úsilí v oblasti vzdělávání, výzkumu, komunitní práce, propagace a lobbingu. V tom mají své nezastupitelné místo různé neziskové organizace a instituce. Pojďme si představit několik z těch, které svou aktivitou v České republice a na Slovensku přispívají k návratu konopí do našich životů
Legalizace.cz, z. s.
Jako první porevoluční organizace vyrostla v českém undergroundu jedna zlobivá kytka nazvaná Legalizace.cz, původně Občanské sdružení za legální konopí. Přípravný výbor byl založen už v roce 1993. Jeho členové od počátku tvrdošíjně žádají vyjmutí THC a konopných drog ze seznamu omamných a psychotropních látek, tedy legalizaci konopí pro osobní potřebu samoléčby či rekreace, pro léčebné účely, vědu a výzkum.
Spolek za tím cílem sdružuje fyzické i právnické osoby, lobbuje a vykonává nejrůznější osvětové a kulturní akce. Od roku 1999 pořádá v Praze pravidelně pochod za legalizaci konopí Million Marihuana March. V rámci akce Semínka seniorům podporuje možnost samoléčby konopím a rozdává semínka všem dospělým občanům České republiky. Letošní ročník této akce bude zahájen na veletrhu Cannafest 1. listopadu.
Magazín Legalizace
Nejdéle existující časopis o konopí a dalších drogách v Česku. Magazín Legalizace vychází ve spolupráci se spolkem Legalizace.cz. Vydává ho Společnost Legal Publishing s. r. o., která vznikla v roce 2010. Legalizace je dvouměsíčník nejen o konopí a jeho cílem je nezaujatě informovat o drogové problematice s respektem k lidským právům a ochraně životního prostředí. Na svých stránkách přináší rozhovory se známými osobnostmi, články o drogové legislativě, technologiích a postupech pěstování, informace o možnostech konopné léčby, domácí a zahraniční zprávy, reportáže, kauzy, články o aktivismu, ekologii, historii, kultuře a mnoho dalšího.
KOPAC, z. s.
V roce 2014 byl založen spolek KOnopných PACientů neboli pacientský spolek pro léčbu konopím. Ten sdružuje pacienty, kteří se léčí nebo chtějí léčit konopím, a jejich podporovatele. Cílem spolku je hájit zájmy a práva konopných pacientů před politiky a veřejnou mocí. Za tím účelem realizuje vzdělávací aktivity v oblasti léčby konopím pro odbornou i širokou veřejnost a podporuje vědu a výzkum i související publikační činnost. Zároveň spolupracuje s odborníky a mezinárodními organizacemi. Spolek usiluje o trvalou dostupnost léčebného konopí a konopných látek zákonným a nekomplikovaným postupem, ekonomickou dostupnost léčby i pro sociálně slabé pacienty.
Konopa, z. s.
Kdo by neznal Konopu! Propagátoři konopí jako užitkové rostliny působí v česko-slovenském prostoru i za jeho hranicemi už dvacet let.
Díky jedněm z prvních webových stránek shrnujících rozmanité možnosti využití konopí, jeho ekologické výhody a novinky z oblasti pěstování, zpracování i léčebného využití, díky nekonečnému počtu akcí, které se svým stánkem její členové navštívili, veletrhům, konferencím a vzdělávacím programům, které zorganizovali, zvyšuje Konopa dlouhodobě gramotnost Čechů i Slováků o tom, že konopí je „práce, obživa, lék a radost“.
Svaz lnu a konopí ČR, z. s.
Svaz lnu a konopí vznikl v roce 1990 jako Lnářský svaz ČR. V průběhu času byly aktivity svazu rozšířeny o problematiku olejného lnu a konopí setého. Tato skutečnost se odrazila ve změně názvu, která byla schválena v roce 2016. Cílem činnosti je vzájemná spolupráce a podpora lnářství a konopářství u nás, poskytování informací, pořádání seminářů, poradenství, vydávání odborných publikací, zastupování zájmu lnářů a konopářů na ministerstvech a v dalších orgánech a organizacích i spolupráce se zahraničními partnery. Místopředsedou je Václav Říha, s nímž si můžete přečíst hlavní rozhovor v tomto vydání našeho magazínu.
Fakultní nemocnice u sv. Anny
Tato brněnská nemocnice není klasickou neziskovkou, nýbrž státní příspěvkovou organizací přímo řízenou Ministerstvem zdravotnictví České republiky. V oblasti léčebné aplikace konopných preparátů patří ale v Česku mezi nejdůležitější průkopníky. Vedoucí Centra léčby bolesti svatoanenské nemocnice MUDr. Radovan Hřib svým zápalem, každodenní prací s pacienty i mediálními vystoupeními otevírá prostor pro skutečně dostupnou léčbu konopím v České republice.
Na půdě centra současně probíhá a bude probíhat řada výzkumů, které umožní další rozvoj konopné léčby u nás.
ICCI, s. r. o.
Mimo neziskovou sféru stojí také ICCI neboli Mezinárodní institut pro konopí a kanabinoidy, jenž vznikl v Praze na sklonku roku 2015 jako „centrum excelence“. Společný projekt českých a amerických expertů na léčbu konopím, mezinárodních pacientských organizací a americké investiční společnosti Dioscorides Global Holdings si klade za cíl přispět k využití konopí v léčbě na základě vědeckých důkazů i zkušeností pacientů. Institutu se povedlo do svého výboru i managementu získat přední světové vědce zabývající se výzkumem konopí, jako je třeba Lumír Hanuš (velký rozhovor s ním najdete v třetím vydání Konopí) nebo neurolog Ethan Russo. Institut se podílí se na výzkumných projektech, spolupracuje s univerzitami, nemocnicemi a výzkumnými centry.
CzecHemp
Český konopný klastr, z. s., zkráceně CzecHemp, vznikl v roce 2018 a je zájmovým sdružením fyzických a právnických osob působících v oblasti pěstování a zpracování konopí a konopných materiálů. Klastr se snaží zlepšovat podmínky pro rozvoj konopného průmyslu v České republice především podporou spolupráce firem, veřejných institucí a výzkumných pracovišť. V rámci své činnosti aktivně vystupuje na podporu udržitelného rozvoje v rámci OSN a je členem Platformy pro bioekonomiku České republiky,
TRAWA, z. s.
Mladý projekt nadšenců především ze severní Moravy. Sdružuje příznivce konopí se zájmem o pěstování a rozmanité použití této rostliny. Pomocí experimentů na malých pokusných plochách ověřuje environmentální přínosy konopí a vyvíjí prototypy konopných produktů.
SLOVENSKO:
Prečo nie konope, neinvestičný fond
Nezisková organizace poskytuje informace o univerzálním využití konopí už od roku 1998. Jako stavební kámen její osvětové práce posloužil překlad americké brožury Konopa v priemysle. Zakladatelé fondu, spolužáci z vysoké školy Boris Baňas a Michal Tözser, v roce 1999 upozornili na absurdnost slovenské legislativy pokusným pěstováním technického konopí ve Vyšném Kubíně. I díky jejich neutuchající aktivitě Slovensko po deseti letech přistoupilo k úpravě legislativy a umožnilo pěstovat technické konopí ve standardním zemědělském režimu. Boris Baňas je od roku 2016 členem Správní rady Evropské asociace hospodářského konopí EIHA. Soustřeďuje se na lobbing v oblasti konopných výtažků a CBD na mezinárodní úrovni.
Konopný dvor
Konopný dvor je dobrovolná platforma fungující pod občanským sdružením Evropské integrační centrum se sídlem v Bratislavě.
Těžiště činnosti leží ve vytváření regionálních pěstitelských a zpracovatelských center, důraz je kladen na kooperativní formy ekonomiky. Členové platformy se snaží mapovat pěstování konopí na Slovensku v minulosti i současnosti, podařilo se jim vytvořit a realizovat vzdělávací program pro zemědělce akreditovaný ministerstvem školství a pořádají konference s mezinárodní účastí. Rozpracovanou mají řadu praktických projektů o pěstování a využití konopí včetně konopných staveb.
1 Komentář
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Chci stavět dřevostavbu z kopného betonu, ale projektant má obavy z posouzení Hasičů. Stavba má rozměr nad 200m2 . Můžete mi sdělit , jakou máte zkušenost s PO . děkuji za radu Přeji krásné dny Fuka Luděk