Můžete ho mít namíchané s ústřicemi, čokoládou nebo kaviárem. Tak proč by ne s konopím? „Zeleným“ pivům přicházejí na chuť sládci v Evropě i Spojených státech. A slaví úspěch.
„Zdálo se mi, že kouření konopí přestává společnost akceptovat,“ zamýšlí se Američan Keith Villa, proč začal vařit pivo s konopím. Úspěšný sládek se ve světě tekutého zlata a sněhově bílé pěny proslavil speciálem Blue Moon, který v půlce devadesátých let začal vařit na bázi hutných belgických witbierů (bělavých piv z nesladové pšenice).
Co se dozvíte?
Společensky přijatelná kombinace
Před dvěma lety opustil chicagský svět velkopivovarnictví a spolu se svou ženou si doma v Coloradu založil pivní značku Ceria.
A místo piv „bílých“ začal vařit „zelená“. „Shodli jsme se, že pivo je univerzální pití, které si dopřávají lidé po celém světě, aby se sbližovali. Tak jsme se rozhodli, že je ideální přidat do něj konopí, aby i to bylo společensky přijatelné.“
Na podzim 2018 Keith uvařil první testovací várku. Rozhodl se zůstat věrný Belgii, kde se také sládkem před lety vyučil, a do svrchně kvašeného nealkoholického „bělouše“ (míchání trávy s alkoholem je v USA nezákonné) přidal pět miligramů THC. Obyčejně se pro infuzi piv používá ovoce a koření – z malin, skořice, ale i zeleného čaje vznikají zdánlivě nesourodé mixy pozoruhodné chuti. Tetrahydrokanabinol oproti tomu rozmazluje spíš mozek než jazyk.
Pivo vaříme pro ty, kdo chtějí prožít hezký večer společně s rodinou nebo přáteli.
„S prvním konopným pivem jsme měli úspěch, tak jsme se rozhodli uvařit další – tentokrát to byla IPA (hořké a voňavé, silně chmelené pivo svrchně kvašeného typu, které vymysleli Britové – pozn. aut.). Jedna třetinka obsahuje 10 miligramů THC a k tomu ještě 10 miligramů CBD, protože jsme si chtěli být jistí, že i s vyšším podílem tetrahydrokanabinolu bude pivo navozovat jen mírné opojení,“ vysvětluje Keith a dodává, že silnější piva co do psychoaktivních účinků neplánuje. Jednak nevidí důvod, jednak mu to neumožňují coloradské zákony.
Voňavá a bohatě chmelená (proto i zpravidla hořčejší) IPA je teď Keithův zrzavý mazánek, na pivo dostal jen samé pochvaly. Rozhodl se proto, že svůj byznys přestěhuje z Colorada do dalších amerických států, kde je konopí legální pro rekreační účely. Zvlášť ho prý zlákal rostoucí trh v Kalifornii, kde je po konopí (a nejlépe takovém, které není třeba kouřit) velká poptávka.
Co je v tom za trik?
„Konopná piva nejsou nová,“ říká Louis Caverly ze sandiegského pivovaru Two Roots. „Trik je v tom uvařit takové, které bude chutnat stejně jako piva řemeslná.“
Chuť piva je totiž pevně spjatá s alkoholem. Jenže ani v Coloradu, ani v Kalifornii míchat THC s alkoholem v kádích nemůžou, a proto jsou tamější kousky vždycky nealka. „Konopné pivo vaříme úplně stejně jako to normální. Jediným rozdílem je, že se musíme na závěr zbavit alkoholu. Používáme na to speciální vybavení z Německa, aby chuť chmele zůstala beze změny,“ vysvětluje Louis a přesný postup si nechává pro sebe.
Ani Keith Villa nezachází do podrobností. „Když se zbavíme alkoholu, nalijeme do piva tekuté kanabinoidy,“ popisuje zkratkovitě. Stejně jako kalifornský sládek má v Coloradu systém, jak vytvořit emulzi, aby se THC v olejovité formě mohlo ve směsi rozpustit. „Jinak by zůstalo plavat na hladině,“ vysvětluje Keith.
Česká stopa
Existují ale i jiné způsoby přípravy konopných piv, přičemž zvlášť populární jsou tam, kde se stále za legalizaci konopí bojuje. Konopí se v takových případech nedává do piva kvůli opojení, ale chuti. „Náš sládek přidává do piva květovou sušinu,“ prozrazuje Martin Kotala, který stojí za ostravským veletrhem Konopex a oblíbeným pivem se stejnojmenným názvem. „Na tisíc litrů piva vychází zhruba kilo a půl sušiny.“
Botanici dokonce řadí konopí a chmel do stejné čeledi.
Konopné pivo s vylouhovanými květy si nechává Martin vařit v malém rodinném pivovaru v Bohumíně. „Jmenuje se Skřečonský žabák. Mají kvalitní jedenáctku, ležák. Už před dvěma a půl lety jsme je poprosili, jestli by nám neuvařili něco z konopí. A ta spolupráce probíhá doteď.“
V Bohumíně Martinovi uvaří vždy spodně kvašené pivo, které je jednak nefiltrované, a jednak nepasterizované. Sušinu technického konopí do něj sládek přidává, když pivo zraje. „Není to žádný extrakt, nedáváme ani terpeny, nic takového. Normálně ruční sběr, konopí z Valašska, z oblasti Starého Hrozenkova,“ popisuje Martin. Se svým konopným mokem slaví úspěchy: „Začali jsme objíždět různé pivní festivaly a chytlo se to.“
Doba experimentování
V Česku se zatím s konopnými pivy jinak spíš jen experimentuje. Svého „zeleného zrzka“ zkusil uvařit třeba krásnolipský pivovar Falkenštejn, Chříč z Plzeňska nebo Vysoký Chlumec. V Nové Pace už před patnácti lety přišli s jedenáctkou, kterou ochutili výtažkem z konopných květů.
Jak ale říká Martin Kotala, ne každý dokáže dávkovat konopí s mírou a z posledních vzorků, co na festivalech ochutnal, měl spíš pocit, že pije zkapalněnou trávu, a ne pivo. „Do našeho piva dáváme záměrně konopí trochu méně, aby jeho chuť nebyla výrazná. Chceme, aby pivo bylo pitelné. Aby si dal člověk jedno a měl pak ještě chuť na další…“ vysvětluje a dodává, že lidem takové konopné pivo víc chutná. V hospodě, kterou vlastní, se ho v létě vytočí i sud denně.
Vyvážená chuť konopnému pivu Konopex vynesla už několik ocenění, a to přesto, že v něm není vyšší množství THC či CBD jako v pivech za oceánem. Není divu, podotýká Martin Kotala, když si chmel s konopím tak dobře rozumí. Botanici je dokonce řadí do stejné čeledi.
S konopným pivem na túru
Konopná piva postupně objevují i jinde. V Německu začal bavorský Oettinger loni vařit nízkoalkoholický Hanfkiss („konopný polibek“) s 0,2 procenta THC, ve Velké Británii rozjel londýnský minipivovar Green Time Brewing výrobu svrchně kvašených speciálů s deseti miligramy CBD. „Zkuřovací“ konopná piva s THC ale mají jen za oceánem – v Kanadě a USA.
„Nástup obvykle cítíte mezi deseti až patnácti minutami, účinek trvá několik hodin a poté rychle odeznívá,“ přibližuje mi dojmy po vypití konopného piva s THC Louis Caverly z kalifornského Two Roots Brewing. S alkoholickým pivem porovnává svůj pšeničný THC speciál i coloradský sládek Keith Villa: „Naše experimenty ukázaly, že nealko pivo s pěti miligramy THC je účinkem podobné tomu s pěti procenty alkoholu.“
V pivu Konopex je ručně sbírané sušené konopí z Valašska.
Keith navíc radí pít s rozumem a zodpovědně. „Pro lidi, kteří se chtějí ‚zhulit‘, naše pivo není. Vaříme ho pro ty, kdo chtějí prožít hezký večer společně s rodinou nebo přáteli,“ vysvětluje.
„Tady v Coloradu lidé rádi jezdí na horských kolech, vyráží na túry nebo si jdou zalyžovat. Tráví svůj volný čas venku a jen málokdo kouří. Mnohde to není vůbec dovolené. A to je důvod, proč je fajn mít s sebou konopné pivo,“ radí Keith a doufá, že jeho kalifornská mise bude úspěšná. Už teď v prodejích eviduje každý měsíc dvouciferný růst.
Zároveň doufá, že konopí v pivu pomůže odbourat společenské stigma ohledně užívání této rostliny. „Spousta lidí se dnes za kouření trávy stydí,“ vysvětluje. Konopné pivo podle něj může být snadnou náhradou za ubaleného jointa: „Pro nás je konopí životní styl a je důležité ho tak i brát.“
Pozor na plechovky
Pokud dostanete chuť na pravé konopné pivo, nekupujte ho v plechovkách. Ty ho totiž mění na obyčejné nealko. V rozhovoru pro kanadskou odnož zpravodajského serveru Yahoo na to upozornil Harold Han, který šéfuje nanotechnologické společnosti Vertosa a zabývá se molekulární chemií. Podle něj je na vině vnitřní chemický nástřik plechovek, který je obyčejně chrání před korozí a pivo pak od kovové pachuti. Jenže THC se na této vrstvě zachytává a z plechovky se do půllitru už nemá jak dostat. Na řešení se zatím usilovně pracuje.