Třebaže bylo konopí dlouhá léta považováno za rekreační drogu výlučně mladých lidí, v posledních letech výzkumy i praktické zkušenosti ukazují, že teprve v pokročilém věku dokážeme plně ocenit přínos této bylinky pro naše tělesné i duševní zdraví.
S přibývajícími lety přestává náš organismus fungovat tak dobře jako zamlada. Naprostá většina seniorů trpí i různými chronickými bolestmi. Někteří začnou mít problémy se spánkem, jiné trápí samota. I vykonávání běžných každodenních činností může být najednou problematické.
Jaké jsou tedy nejčastější obtíže u starších osob a jak v takových případech může pomoci konopí?
Spánek
Jak všichni víme, kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je základem pro dlouhý a zdravý život. Funguje jako prevence před onemocněním mozku a poruchami paměti, jako je například Alzheimerova choroba, kterou trpí čím dál více lidí v pokročilém věku.
Z praktických zkušeností mnoha lidí vyplývá, že užívání konopí může navozovat a prohlubovat spánek.
Proč tomu tak je? Když spíme, v mozku dochází k velmi důležitým očistným procesům. Není tomu tak dávno, co vědci objevili mozkový lymfatický systém, který je významnou součástí imunitní soustavy a slouží jak k obraně proti nemocem, tak k vylučování odpadních látek z těla.
Ač to zní neuvěřitelně, tento objev byl učiněn teprve v roce 2015. Do té doby se odborníci domnívali, že mozek žádné lymfatické cévy ani nemá. Nicméně se mýlili.
Jak ale lymfatický systém souvisí se spánkem? Při spánku se totiž díky němu organismus svým způsobem obnovuje, a to nejen v oblasti kostí či svalů. Mimo jiné také dochází k „čištění“ mozku tělesnými tekutinami, které z něj odstraňují nežádoucí sloučeniny.
Co se týče rozvoje Alzheimerovy choroby, během spánku se vstřebává mozkomíšní mok do mozku a tak jej v podstatě čistí. Během tohoto procesu se mozek zbavuje toxinů, a to včetně těch, které jsou zodpovědné za Alzheimerovu chorobu. Zdravý a pravidelný spánek tak nejspíše funguje jako prevence propuknutí tohoto neurodegenerativního onemocnění.
Konopí a hluboký spánek
Asi si teď říkáte, jak s tím vším ale souvisí konopí? Z praktických zkušeností mnoha lidí vyplývá, že užívání konopí může navozovat a prohlubovat spánek. Konkrétně zlepšuje kvalitu „hlubokého spánku“ a naopak zkracuje délku fází označovaných jako „lehký spánek“.
Jaké jsou nejčastější obtíže u starších osob a jak v takových případech může pomoci konopí?
Mozek se čistí od odpadních látek právě v hlubokém spánku. Čím jsme ale starší, tím méně spíme opravdu tvrdě a tím je náš spánek lehčí. Nedostatek hlubokého spánku pak má za následek nedostatečné pročištění.
(…)