Přínos, který by pro každý stát mohla mít potenciální regulace konopí, lze nejjednodušeji znázornit „nudnými“ čísly: jsou to miliony a miliony připlouvající měsíčně a ročně do státních pokladen. Tato čísla se ale následně transformují do konkrétní pomoci konkrétním lidem.
Ukázkový příklad jsme mohli vidět tento měsíc v Chicagu. Starostka Lori Lightfootová oznámila, že ruší plán na propuštění 350 zaměstnanců města, a to právě díky rekordním částkám, které se podařilo nastřádat do státní pokladny z prodeje rekreačního a léčebného konopí. Nebýt toho, přišly by na řadu škrty ve formě propouštění, neplacené dovolené, ale i úplného zrušení volných pozic.
Covid rozmetal hlavní zdroj daní
Vzhledem k tomu, jak Chicagem koronavirus otřásl, se neplacené dovolené od začátku zdály nevyhnutelnými. Windy City neboli „Větrné město“ na tom bylo tak bledě, že bylo podle Lightfootové propouštění „předposlední možností“, a navýšení daně z nemovitostí tou poslední.
Daně uvalené na prodej konopí zde patří mezi nejvyšší v celých Spojených státech.
Opatření měla za cíl vykompenzovat deficit dvou miliard dolarů. Místo toho však podle starostky prudce vzrostly výnosy z daní z prodeje konopí. Toho se v Illinois v říjnu poprvé prodalo za více než 100 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun) za měsíc a od legalizace na začátku tohoto roku utratili obyvatelé státu za „trávu“ již kolem 800 milionů dolarů (necelých 20 miliard korun).
Město vydá dluhopisy
Chicagu se díky tomu podařilo následovné: stovky zaměstnanců města budou moci nadále pracovat. Město místo toho na boj s ekonomickým propadem vydá dokonce dluhopisy, které budou počítat s budoucími výnosy z prodeje konopí.
Zaměstnanci, kteří nejsou členy odborů a vydělávají více než 100 tisíc dolarů ročně, což zahrnuje i samotnou starostku Lightfootovou a všechny radní, budou stále povinni si v rámci „pandemického rozpočtu“ vzít pět dní neplacené dovolené. Jinak ale prodeje konopí zachránily, co mohly.
Od legalizace na začátku tohoto roku utratili obyvatelé státu Illinois za legální konopí v přepočtu skoro 20 miliard korun.
Nutno však podotknout, že v illinoiském konopném programu lze najít četné nedokonalosti. Stát například vydává licence k prodeji konopí určeného pro veřejnost pouze již existujícím podnikatelům s léčebným konopím. Celá řada potenciálních prodejců tak stát ve snaze získat licenci dokonce zažalovala. A daně uvalené na prodej konopí zde patří mezi nejvyšší v celých Spojených státech.
Cena za gram kvůli nim dosahuje v přepočtu až 500korun. Kritici programu tak poukazují na to, že by se kvůli přemrštěným cenám mohly zákazníci začít znovu obracet na dealery na černém trhu, ale výnosy z daní zatím ukazují, že se nejspíše jedná o neopodstatněné obavy.