Glaukom (lidově zelený zákal) způsobuje poškození zrakového nervu různými mechanismy, jako je zvýšený nitrooční tlak, snížený průtok krve nebo špatný odtok nitrooční tekutiny. To může vést až k nevratné ztrátě zraku.
THC je známe svou schopností nitrooční tlak snížit a zároveň působit neuroprotektivně (tedy chránit nervovou tkáň). Inhalace nebo ústní konzumace konopí sice může tlak snížit na tři až čtyři hodiny, problémem je ale nízká a proměnlivá biodostupnost a také psychoaktivita. Pronikání do nitrooční tkáně po přímé aplikaci do oka limituje nízká rozpustnost THC ve vodě.
Američtí chemici z univerzity v Mississippi již před několika lety „upravili“ molekulu THC s cílem zlepšit její rozpustnost a svůj vynález patentovali. V současnosti testují způsoby účinného podání.
THC je známe svou schopností nitrooční tlak snížit a zároveň působit neuroprotektivně.
Slibná je zejména nanoemulze, tedy směs tvořená kapalnými částicemi derivátu THC o velikosti stovek nanometrů, rozptýlených v jiné kapalině. Ta byla v testech na králících účinnější v porovnání s komerčními léky timolol a latanaprost.
Plány do budoucna zahrnují ověření na jiných biologických modelech či prodloužení doby působení.
Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!