Mezi zastánci prohibice existují nepodložené obavy, že legalizace rekreačního konopí v Kanadě může mít dopad na psychické zdraví populace. Kanadský tým vědců se proto snažil prozkoumat změny ve využívání zdravotnických služeb a případech psychotických poruch po legalizaci konopí.
Průřezovou analýzu o zdravotním stavu obyvatelstva v kanadské provincii Ontario od ledna 2014 do března 2020 otiskl časopis International Journal of Drug Policy.
Vědci zkoumali návštěvy pohotovosti, hospitalizace a jejich délku, ambulantní návštěvy související s psychózou a také výskyty psychotických poruch u osob ve věku 14 až 60 let. Z krátkodobého pohledu (17 měsíců po legalizaci konopí) nebyly zjištěny důkazy o nárůstu využívání zdravotnických služeb nebo výskytu psychotických poruch.
Z hlediska dlouhodobého, tedy v průběhu celého sledovaného období let 2014 až 2020, však výzkumníci zaznamenali jisté rostoucí trendy v užívání zdravotnických služeb a případech psychotických poruch vyvolaných návykovými látkami.
Z krátkodobého pohledu nebyly zjištěny důkazy o nárůstu využívání zdravotnických služeb nebo výskytu psychotických poruch.
Zjištění naznačují, že počáteční období přísného omezení trhu po legalizaci konopí nebylo spojeno se zvýšeným využíváním zdravotnických služeb ani četností psychotických poruch. K úplnému pochopení dopadů legalizace konopí na úrovni populace je však zapotřebí delšího období, do něhož se promítne i rozšíření komerčního trhu s konopím.
Vyvozovat závěr, že legalizace konopí nevede ke zvýšení užívání zdravotnických služeb a výskytu psychotických poruch, by bylo dle slov autorů předčasné. Současně však přiznávají, že dostupná data nerozlišují, která konkrétní substance byla příčinou hospitalizace, přičemž v provincii Ontario bylo v daném období na vzestupu užívání metamfetaminu, tedy častého spouštěče psychotických epizod.