Ortodontický pohyb zubů je závislý na procesu přestavby kosti a některé léky ovlivňují schopnost pohybu zubů. Dřívější studie naznačují, že konopí ovlivňuje přestavbu kostí, jelikož THC se váže na kanabinoidní receptory.
Cílem studie amerických vědců z prestižní Harvardovy univerzity bylo posoudit vliv dronabinolu (syntetického THC) na remodelaci alveolární kosti u potkanů s jinak zdravou tkání, když jsou vystaveni ortodontickým silám.
Výsledky zajímavé práce otiskl časopis American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedy. Jak výzkum probíhal a na co přišel?
Třiceti potkanům byly nasazeny ortodontické aparáty (rovnátka). Poté byli hlodavci rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna dostávala po dobu 21 dnů dronabinol a druhá jen nosič.
Konopí ovlivňuje přestavbu kostí, jelikož THC se váže na kanabinoidní receptory.
Výsledky ukázaly, že dronabinol zeslabuje ortodontický pohyb zubů snížením kostní resorpce (tedy odbourávání), což může mít pozitivní důsledky pro další procesy obnovy kostí. Závěrem vědci varují, že pravidelné užívání konopí může prodloužit délku ortodontické léčby.
Zkusíme si to vysvětlit laicky: Normálně to funguje tak, že zubař nasadí rovnátka, čímž vytvoří ortodontický tlak. Pod tlakem se kost, ve které je zub, „odbourá“ a zub se posune, kam má (tj. ortodontický pohyb), a kost doroste. To je ona zmíněná resorpce. Ale pokud je v kostních buňkách přítomno THC, kost se nepoddává a odbourává se pomaleji. Takže co z toho vyplývá? Že potkani s rovnátky, kteří hulí, budou mít oproti potkanům, kteří nehulí, krásně pravidelný chrup se zpožděním.