Nedávno proběhly dvě studie zaměřené na léčebný potenciál nabilonu, což je syntetický kanabinoid s podobným působením jako THC. Ve dvojitě slepé klinické studii s 38 pacienty trpícími Alzheimerovou chorobou vyšlo najevo, že nabilon snižuje agitovanost neboli neklid. To je dáno jeho protizánětlivým působením v mozkové tkáni.
Vědci z Torontské univerzity v Kanadě v této studii podávali pacientům po dobu šesti týdnů placebo nebo nabilon, po týdenní pauze se u obou skupin léčba vyměnila a studie pokračovala dalších šest týdnů.
Se závažností agitace souvisí faktor nádorové nekrózy alfa (TNF-α) u produkce prozánětlivého cytokininu. Autoři uvedli, že „v nabilonové fázi došlo k poklesu hodnot TNF-α, který měl spojitost se snížením závažnosti agitace.“
U pacientů s Alzheimerovou chorobou snižuje nabilon neklid.
V druhé studii, která proběhla na Modenské univerzitě v Itálii, byla retrospektivně analyzována úspěšnost a bezpečnost podání nabilonu při chronickém průjmu u šestice pacientů. Léčba probíhala v letech 2008 až 2016.
Orálně podávaný nabilon po třech měsících léčby vedl ke zlepšení zdravotního stavu takřka všech pacientů. Viditelně se u nich snížily příznaky průjmu a došlo k přírůstku hmotnosti. Většina benefitů přetrvávala i během dalších tří měsíců.
Jeden pacient léčbu po měsíci ukončil kvůli vyčerpání a pocitu zmatenosti. Autoři v závěru studie uvádějí, že „působení kanabinoidů na receptory CB1 u chronických gastrointestinálních poruch, zejména u neléčitelného chronického průjmu, dává naději na podstatné zlepšení kvality života u vybraných pacientů, přičemž bezpečnostní profil tohoto léčiva je solidní.“