Proteiny neboli česky bílkoviny jsou v módě. Nezabývají se jimi jen prodejci různých diet, ale i nejvyšší evropské úřady, které dokonce připravily Evropskou proteinovou strategii. Její součástí je mimo jiné preference udržitelných rostlinných zdrojů bílkovin, což vrací do hry konopné semeno.
Známým faktem je, že semena konopí obsahují vysoký podíl bílkovin. My se zaměříme na edestin vyznačující se celou řadou zajímavých vlastností, díky nimž je předmětem vědeckého zájmu. Jedná se o hlavní složku konopných semen, tvoří 60 až 80 procent jejich celkového proteinového obsahu. Edestin je vysoce stravitelný a má vynikající nutriční vlastnosti, tudíž je atraktivní pro potravinářský průmysl, zejména v kontextu rostoucího zájmu o rostlinné zdroje proteinů.
Esenciální aminokyseliny
Edestin je velmi bohatý na esenciální aminokyseliny, zejména na arginin a histidin, které jsou důležité pro růst a opravu tkání, a také na methionin a cystein, které jsou vzácné v jiných rostlinných proteinech. Edestin je proto ideálním doplňkem stravy pro vegetariány a vegany, neboť jejich běžná strava často neumožňuje příjem dostatečného množství těchto aminokyselin.
Využití v medicíně
Kromě nutričních vlastností je edestin zajímavý i z hlediska potenciálního využití v medicíně a biotechnologiích. Díky své struktuře a schopnosti tvořit gely může být edestin použit jako nosná látka v léčivech nebo jako součást bioaktivních obalů pro různé biomedicínské aplikace.
Chcete-li získat nutričně mimořádně kvalitní zdroj bílkovin, konzumujte potraviny s obsahem konopného proteinu.
Edestin má imunomodulační účinky, takže se nabízí jeho využití v léčbě autoimunitních onemocnění nebo v podobě doplňku k očkovacím látkám. Vzhledem k těmto vlastnostem a potenciálu se jeví jako slibný zdroj pro výzkum a vývoj v oblasti potravin, nutraceutik a biomedicínských aplikací. Jelikož se dá zpracovat do různých forem a výrobků a vyznačuje se vynikajícím nutričním profilem i funkcionalitou, nabízí široké možnosti pro inovace ve zmíněných odvětvích.
Výživový doplněk
Přestože edestin disponuje obrovským potenciálem, jeho využití stále poněkud přešlapuje na místě. Potěšit nás může, že v úspěšných projektech nacházíme významnou českou stopu. Každého, kdo četl přelomovou publikaci Konopí jako lék, jež vznikla pod vedením profesora Jana Kabelíka jako sborník k neméně významné olomoucké konferenci, jistě zaujal případ terapeutického využití edestinu z konopných semen krátce po druhé světové válce.
V Jincích u Prahy působil v tamější plicní léčebně primář Evžen Šírek. Ten na základě svých zkušeností rozeznal potenciál edestinu v léčbě tuberkulózy. Jednoduchou metodou extrakce v mléce připravovali výživový doplněk, jenž měl prokazatelný pozitivní efekt na uzdravení celé řady zejména dětských pacientů.
Náhrada krevní plazmy
Přeskočíme-li o několik desítek let vpřed, na Šírkovu práci navazuje biotechnologický projekt Plasma4People (P4P), který zkoumá využití edestinu jako náhrady lidské krevní plazmy v lékařské péči.
Romantické prostředí praktického vědeckého zkoumání léčebny v Jincích je v projektu P4P nahrazeno nasazením umělé inteligence při ověřování řady informací a práci na komplexních klinických studiích.
Dokončení projektu sice potrvá ještě několik let, ale revolučním způsobem usnadní a zlevní tento typ lékařské péče.
Jak edestin správně využít?
Správné využití potenciálu edestinu pro zdraví jsme konzultovali s Pavlem Kubů, lékařem zapojeným do projektu P4P.
Platí, že chcete-li získat nutričně mimořádně kvalitní zdroj bílkovin, konzumujte potraviny s obsahem konopného proteinu. Je to důležité, protože tím získáte zdroj všech aminokyselin a vašemu tělu prospěje hlavně vysoký obsah osmi esenciálních aminokyselin, které může získat jen pomocí stravy.
Chcete-li však dosáhnout zvýšeného imunomodulačního a homeostatického efektu edestinu, je nutné jej konzumovat specifickým způsobem, nejlépe v kapslích. „Z našich pozorování vyplývá, že stačí překvapivě malé množství edestinu a jsou znatelné pozitivní efekty na hojení, rekonvalescenci, regeneraci těla po námaze a sportu a zvýšení účinku konvenční terapie,“ vysvětluje Kubů.
Edestin podávaný nalačno v kapslích totiž po zapití větším množstvím vody projde žaludkem a vstřebá se až v tenkém střevě. V žaludku obvykle dochází k rozložení struktury komplexních bílkovin na jednotlivé aminokyseliny. Tím, že edestin ochráníme kapslí proti účinku žaludečních kyselin, obejdeme tento proces a zachováme jedinečnou strukturu edestinu.
Struktura pro transformaci
Strukturu edestinu tvoří charakteristický hexamer skládající se ze šesti podjednotek. To umožňuje mimo jiné jeho další denaturaci a resolubilizaci ve vodných roztocích – tedy vstřebávání do organismu.
Edestin může být využit i jako nosná látka v léčivech nebo jako součást bioaktivních obalů pro různé biomedicínské aplikace.
Naše tělo pak mnohem snadněji a efektivněji využije edestin v 3D struktuře nutné pro jeho transformaci do bioaktivních látek. Mezi ně patří enzymy (katalýza a řízení biochemických reakcí), hormony (regulace důležitých procesů v těle), hemoglobin (transport kyslíku, oxidu uhličitého a oxidu dusnatého) a hlavně imunoglobuliny (protilátky zamezující napadení bakteriemi, viry a jinými patogeny).
Na základě výše uvedených informací se jeví, že edestin má před sebou velkou budoucnost. A to nejen jako potravina, ale i jako vhodný doplněk stravy či budoucí léčivo.