Když jsem na začátku října vyrážel do hlavního slovinského města Lublaně na konferenci o léčbě konopím, žil jsem v domnění, že se v této překrásné dvoumilionové zemi pacientům blýská na lepší časy. Jak jsem ale během týdenního pobytu postupně zjišťoval, v některých ohledech máme slovinským kolegům co závidět, nicméně celkový obraz byl poněkud pošmourný.
Již pátý ročník konference Demystifying Cannabis organizoval tým aktivistů a pacientů sdružených kolem nejznámějšího slovinského propagátora konopné léčby Božidara Radišiče, který pravidelně přednáší i na konferenci v rámci pražského veletrhu Cannafest.
Stovky zdokumentovaných případů
Za zhruba dvanáct let práce se mu podařilo zdokumentovat stovky případů převážně úspěšné léčby celé řady různých závažných onemocnění pomocí konopných extraktů a zapojit do těchto ilegálních aktivit i mnoho respektovaných lékařů, vědců a akademiků. A právě tito experti – nejen ze Slovinska, ale i ze Španělska, Spojených států, Kanady či Izraele – se představili na konferenci, která přilákala pozornost jak pracovníků ve zdravotnictví, tak nemocných.
I přes prezentaci řady nadějných a úspěšných výzkumů a projektů odehrávajících se na slovinské půdě (od klinických pokusů zkoumajících působení kanabinoidů na agresivní rakovinu mozku až po přelomovou studii léčby různých typů dětské epilepsie) nebyla celková nálada úplně veselá.
Bojkot ze strany ministerstva zdravotnictví
Na konferenci totiž opět nedorazil žádný zástupce nedaleko sídlícího ministerstva zdravotnictví, které, jak jsem se v průběhu akce dozvěděl, celou problematiku léčby konopím dlouhodobě ignoruje, ba přímo bojkotuje. Z toho důvodu jsou ve Slovinsku dodnes oficiálně povolené pouze syntetické kanabinoidy, nikoli květy nebo extrakty rostlinného původu, kterými se tak tisíce Slovinců léčí ilegálně.
Nejhorší ze všeho je, když oficiální místa strkají hlavu do písku a k tomu se neoficiálně snaží sabotovat jakýkoli vývoj.
Trochu mi to ignorování ze strany ministerstva připomnělo situaci u nás doma ještě před pár lety, nyní jsem však slovinským kolegům musel bez mučení přiznat, že v České republice se konečně cosi změnilo. Dnes už je u nás zřejmé, že lékařská obec, ministerstvo zdravotnictví i státní úředníci vesměs pochopili, že konopí bude pevnou součástí moderní medicíny a že více a více lidí se jím bude chtít léčit – ať se to komukoli líbí, nebo ne.
S řadou kroků a výroků českého ministra zdravotnictví a zástupců Státního ústavu pro kontrolu léčiv z poslední doby sice nesouhlasím, nicméně díky návštěvě Slovinska jsem si uvědomil, že u nás se alespoň něco děje a věci se hýbou. Sice pomalu a ne vždy správným směrem, ale hýbou. Nejhorší ze všeho je, když oficiální místa strkají hlavu do písku a k tomu se neoficiálně snaží sabotovat jakýkoli vývoj.
Paradoxní situace
Právě to se dnes odehrává ve Slovinsku a vede to k paradoxním situacím, kdy třeba světově uznávaná kapacita na neurologii dr. David Neubauer zastřešuje v prestižní lublaňské nemocnici léčbu desítek dětských epileptiků extrakty. Ovšem nikoli legálními extrakty z lékáren, jako se to děje v nemocnicích třeba v Kanadě nebo Izraeli, protože žádné takové ve Slovinsku k dispozici nejsou (stejně jako u nás).
Za zhruba dvanáct let práce se Božidaru Radišičovi podařilo zdokumentovat stovky případů převážně úspěšné léčby celé řady různých závažných onemocnění pomocí konopných extraktů.
Tyto extrakty vyrábějí ilegálně místní aktivisté z konopí pěstovaného ilegálně v různých koutech země. Následně je testují legální laboratoře na obsah kanabinoidů a terpenů a celou tuto léčbu malých konopných pacientů monitoruje tým zmiňovaného neurologa. To vše se odehrává za bílého dne, státním úředníkům a policii přímo pod nosem a za hrobového mlčení ministerstva zdravotnictví.
Buďme rádi, že u nás se už v otázce konopné léčby nemlčí.
Lukáš Hurt, šéfredaktor
Zpráva pro sběratele:
Starší čísla magazínu si můžete dokoupit za výhodnou cenu na našem stánku na veletrhu Cannafest – s bonusem v podobě semínka! Těšíme se na vás v pražských Letňanech o prvním listopadovém víkendu.