Říká se, že každá krize je příležitostí pro změnu. Co můžeme očekávat, až se oklepeme ze současné pandemie a budeme se snažit vrátit do „normálu“? A jak se to dotkne konopí a jeho uživatelů?
Svět se prakticky ze dne na den změnil. Z oslavované i zatracované globalizace zbyly uzavřené hranice, uzamčené dveře a sociální distanc. Letadla přestala létat, automobily jezdit a továrny se zastavily.
Kromě toho, že se najednou všude zlepšuje kvalita ovzduší a do prázdných ulic velkých měst se vracejí divoká zvířata, máme jedinečnou šanci uvědomit si, jak podivně si tu žijeme.
Iluze pohody
Zatímco naše krajina vysychá a stát vymýšlí nesmyslná betonová řešení, my jsme zvyklí na regály plné čerstvého ovoce a zeleniny 365 dní v roce. Jsme zvyklí chodit v oblečení, jehož výroba stojí obrovské množství vody, je nezdravé pro nás i pro okolí a navíc ho v neutěšených podmínkách vyrábějí děti v Asii.
Jsme zvyklí cpát se nezdravým jídlem až k prasknutí a trávit dny i noci u televizí, počítačů a mobilů. Jsme zvyklí kouřit cigarety a pít alkohol, jako by se nejednalo o tvrdé drogy s devastujícím dopadem na naše zdraví. Jsme zvyklí vozit všechno z Číny a být na ní v mnoha ohledech nebezpečně závislí.
Z hlediska celospolečenského by nám dnes více než kdy jindy neuškodilo vyměnit statisíce hektarů řepky za konopí.
Možná je načase začít konzumovat zeleninu a ovoce vypěstované v našem regionu a v zimě se vrátit ke kvašeným a zavařovaným potravinám našich babiček. Možná je načase přemýšlet o tom, z čeho je tričko, kalhoty a boty, které nosíme. Kdo je vyráběl a odkud sem musely docestovat.
Možná bychom se měli zamyslet nad tím, proč pandemie koronaviru zabíjí v naprosté většině ty z nás, kdo už předtím trpěli řadou chronických zdravotních potíží. Z nich nejčastější jsou obezita, problémy se srdcem, vysoký krevní tlak, diabetes a další civilizační obtíže v důsledku nezdravého způsobu života.
Konopí vstupuje do hry
Jak to všechno souvisí s konopím? Kromě toho, že se jedná o plodinu, která člověku po tisíce let poskytovala potravu, ošacení i materiál na výrobu rozličného zboží, jedná se též o bylinu, která podle řady studií a výzkumů snižuje takzvaný index tělesné hmotnosti, může snižovat krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Dobře prozkoumané jsou také protizánětlivé účinky některých kanabinoidů a terpenů.
Rozhodně neplatí, že by konopí nebo kanabinoidy jako třeba v současnosti populární CBD dokázaly léčit nemoc Covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Alespoň k tomu nebyly dosud provedeny žádné výzkumy. Na druhou stranu velké populační studie z posledních let opakovaně naznačují, že uživatelé konopí netrpí tolik na výše zmiňované zdravotní problémy, které zásadně ovlivňují šanci, zda pacient onemocnění přežije.
Mnozí mezi námi také dosvědčují, že jim konopí – na rozdíl od alkoholu – pomáhá přežít chmurné dny karantény tvořivě, v mírumilovném duchu a dobré náladě. Ostatně i starost o zahrádku, ať už za domem či na balkoně, má hojivou moc. Odborníci nám vysloveně doporučují pobyt na slunci a bezprostřední kontakt s půdou.
Konopí podle řady studií a výzkumů snižuje takzvaný index tělesné hmotnosti, může snižovat krevní tlak i hladinu cukru v krvi.
Z hlediska celospolečenského by nám dnes více než kdy jindy neuškodilo vyměnit statisíce hektarů řepky za konopí. To spotřebuje méně vody a nevyžaduje škodlivé herbicidy a pesticidy, jež nám poté otravují zbytky spodních vod. Získali bychom tak zdroj nesmírně kvalitní a zdravé potravy, materiál na oblečení od bot až po spodní prádlo a v neposlední řadě všestranné léčivo.
Zkrátka platí, že z konopí – na rozdíl od řepky – můžeme mít v době pokoronavirové prospěch opravdu všichni.
Přeji vám plodnou sezónu a pevné zdraví.
Lukáš Hurt, šéfredaktor