Protikonopné zákony u nás i světě vycházejí z politických rozhodnutí a ideologických přesvědčení z dob dávno minulých. Přitom odborná veřejnost se již dlouhá léta shoduje na tom, že konopná legislativa by měla být vystavěna na základech racionální a nezpolitizované diskuze.
Diskuze nad vědecky podloženými fakty a oficiálními statistikami ze států, které mají zkušenost s dekriminalizací nebo legalizací.
Není tomu tak dlouho, kdy „konzervativní“ část společnosti i politického spektra konopí šmahem odsuzovala a házela do jednoho pytle s tvrdými drogami. Oproti tomu „liberálové“ upozorňovali na to, že konopí není škodlivější než legální drogy. Dospělý člověk by podle nich měl mít právo rozhodovat o svém zdraví a způsobu života.
Stále více prostoru se dostává opravdovým odborníkům na drogy a závislosti.
Za oceánem se republikánští prezidenti rozhodli vést proti konopí a jeho uživatelům zuřivou válku. Ta zničila životy milionům Američanů a ovlivnila protidrogovou politiku na celém světě. U nás můžeme vzpomenout na přelom devadesátých let a drogové „experty“ Pavla Severu nebo Jiřího Vacka. Pánové neviděli rozdíl mezi trávou a heroinem a všechny „feťáky“ chtěli nechat shnít ve vězení.
Nová doba
Tato doba je naštěstí pryč. A jak ukazuje vývoj posledních let a měsíců, otázka legalizace či regulace konopí se v mnoha zemích stává nadstranickým tématem. V diskuzích se už – až na výjimky – nestraší vylhanými a nikdy nepotvrzenými informacemi o ohrožení mládeže, vstupní bráně do světa tvrdých drog nebo o nárůstu dopravních nehod.
Stále více prostoru se dostává opravdovým odborníkům na drogy a závislosti. To nakonec vedlo k tomu, že se pod návrh pirátského poslance Tomáše Vymazala z listopadu 2018 na povolení pěstování, sklízení a zpracovávání až pěti rostlin konopí pro vlastní potřebu podepsaly více než čtyři desítky poslanců.
Není tomu tak dlouho, kdy „konzervativní“ část společnosti i politického spektra konopí šmahem odsuzovala a házela do jednoho pytle s tvrdými drogami.
Před několika týdny se podařilo návrh zařadit na program jednání. Mohlo by se o něm tedy podle nejnovějších zpráv hlasovat snad 7. nebo 8. července. Na webu a sociálních sítích našeho magazínu jsme proto vyzvali čtenáře, aby napsali poslancům za svůj kraj a požádali je o podporu návrhu. Řada z vás tak učinila, za což vám patří veliké díky. Nyní už jen zbývá pečlivě sledovat, jak který poslanec bude hlasovat a jak se k tomu postaví vládní strany. I s ohledem na nadcházející volby.
Příjemné léto a podnětné čtení vám přeje
Lukáš Hurt, šéfredaktor