Tak se nám v Česku rozběhla velká předvolební kampaň, ve které od počátku silně rezonuje i otázka legalizace konopí.
Pro některá konzervativní či dezinformační média se jedná o vděčné téma, k němuž se rádi vyjadřují v zavádějících článcích s třaskavými titulky. Jak jsme viděli opakovaně i v Poslanecké sněmovně, ani někteří politici si s tímto „bulvárem“ nezadají a konopí taktéž rádi veřejně haní a obhajují jeho prohibici, ačkoli o této poměrně složité problematice nemají prakticky žádné informace odpovídající současným vědeckým poznatkům.
V serióznějších novinách či televizních stanicích se dá tu a tam narazit i na poměrně zajímavé odborné debaty o tom, kolik peněz by legalizace a regulace konopí mohla přinést do státní kasy.
Na druhé straně Atlantiku řeší legislativci v rámci reformy protikonopných zákonů i to, jak napravit lidské škody, které válka proti konopí napáchala.
Bohužel většina i těch seriózních debat se obvykle točí kolem „pár“ miliard z konopných daní, ale o celkovém obrovském potenciálu regulovaného konopného sektoru nemají zatím páru ani ti nejrespektovanější čeští ekonomové.
Byly by to miliardy, nebo dokonce desítky miliard ročně na daních z prodeje a produkce? Kolik miliard by se ušetřilo na represi – výsleších, soudech, vězněných? Vznikly by zde tisíce nebo desetitisíce nových pracovních míst, jako se tomu stalo v amerických státech Colorado, Kalifornie, Illinois a dalších nebo v celé Kanadě? Co exportní příležitosti a potenciální náskok České republiky v rámci Evropské unie, až se sem naplno přivalí legalizační vlna ze Severní Ameriky?
Příklady hodné následování
Z příkladu za velkou louží jasně vidíme, jak obrovským hnacím motorem celé ekonomiky může být správně nastavený trh s legálním konopím, který zároveň potlačuje černý trh, a ještě navíc chrání mládež mnohem efektivněji než prohibice a represe.
Ve Spojených státech legalizuje jeden stát za druhým a počet zaměstnanců v konopném sektoru rostl jako jeden z mála i v době, kdy ekonomika kvůli pandemii zažívala rekordní propad.
K lednu 2021 pracovalo v legálním konopném odvětví na plný úvazek 321 000 Američanů i přesto, že na federální úrovni platí stále prohibice.
Ale co je podstatné: na druhé straně Atlantiku řeší legislativci v rámci reformy protikonopných zákonů kromě potenciálních hmotných zisků i to, jak napravit lidské škody, které válka proti konopí napáchala.
Z toho důvodu je prakticky v každém státě nezbytnou součástí legalizačního zákona i milost pro osoby vězněné za nenásilné konopné přečiny a vymazávání záznamů souvisejících s konopím z trestního rejstříku.
Vznikly by zde tisíce nebo desetitisíce nových pracovních míst, jako se tomu stalo v Coloradu, Kalifornii, Illinois nebo v celé Kanadě?
U nás se diskuze mezi příznivci a neutrální částí veřejnosti točí především kolem toho, „kolik nám to může vydělat“, ale už se trochu zapomíná na to, že současná konopná prohibice je především obrovským pošlapáním a omezováním základních lidských práv.
Primárním cílem podporovatelů legalizace a budoucích konopných byznysmenů by proto nemělo být jen vytvořit regulovaný trh a využívat všech výhod, které s sebou přináší, ale především dostat několik set nespravedlivě odsouzených spoluobčanů z přeplněných věznic. Otázku, kolik nám ta legalizace vlastně vydělá, můžeme řešit potom.
Inspirativní čtení a slunné léto vám přeje
Lukáš Hurt, šéfredaktor
Články vašich oblíbených autorů přehledně na webu
V rámci vylepšování uživatelského prostředí našeho webu jsme všem redaktorům vytvořili autorské profily. U každého jména tak nyní najdete kompletní seznam textů, které daný autor v Konopí publikoval.