Novým vydáním se prolíná téma výdeje a dostupnosti léčebného konopí pacientům v České republice. Zkušený lékárník nám v úvodním článku představuje svou vizi, jak by mohla vypadat „konopná lékárna budoucnosti“, jaké produkty a služby by v ní neměly chybět a co očekávat od kvalitně vyškoleného personálu. A proti tomu tu máme současnou praxi a zkušenosti pacientů, distributorů i samotných lékařů a lékárníků, které dokazují, že když se do něčeho vloží snaživý úředník, nedopadá to většinou pro obyčejné lidi dobře.
Pokud patříte mezi těch pár tisíc šťastlivců, kteří dokázali najít dostatečně osvíceného a v boji s úředním šimlem zběhlého lékaře, jenž vám může předepsat a průběžně předepisuje léčebné konopí, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Samotný lékař vám konopí samozřejmě nevydá a vy se i s receptem musíte vydat do lékárny.
Dochází ke zmatkům mezi lékaři, lékárníky i pacienty, kteří pendlují mezi ordinací a lékárnou a nezřídka odcházejí se zcela jinou odrůdou, než měli dostat.
V ideálním případě je váš lékař natolik zkušený, že vás odkáže na konkrétní lékárnu, se kterou spolupracuje a u které si může obratem ověřit, zda je odrůda, kterou vám předepsal, na skladě. V případě, že lékař s předepisováním konopí teprve začíná, může se stát, že vás na konkrétní lékárnu neodkáže. Stejně tak se stává, že pacient za předepisujícím lékařem dojíždí z velké dálky a potřeboval by mít možnost vyzvedávat si konopí v lékárně poblíž místa svého bydliště.
Vyběhej si sám
Zde již musí projevit vlastní iniciativu pacient, který si obvolá či obejde lékárny ve svém okolí, a když se zadaří, v některé jeho recept přijmou a lék mu objednají. Běžně se ovšem dodnes stává, že pracovníci lékáren nechtějí mít s konopím nic společného, a tak pacientům tvrdí, že k nim „to objednat nejde“. Děje se tak zejména v menších městech a mnoho nemocných, často ve velmi špatném zdravotním stavu, tak musí každý měsíc vážit cestu desítky kilometrů do lékáren v hlavních okresních či krajských městech.
Pakliže vaše lékárna s konopím pracuje jako s každým jiným lékem, přichází na řadu souboj s českou byrokracií. Konkrétně se systémem kódů zohledňujících obsah dvou hlavních kanabinoidů THC a CBD. Tyto kódy se mění i při nepatrné odchylce v deklarovaném obsahu, jenže v případě konopí jsou menší odchylky naprosto běžný a prakticky nevyhnutelný jev.
Konopí nejsou farmaka
Leč úředník nad konopím uvažoval stejně jako nad synteticky vyráběnými farmaky, a tak je u stejných produktů od stejných dodavatelů nutno neustále měnit kódy. V praxi kvůli tomu dochází ke zmatkům mezi lékaři, lékárníky i pacienty, kteří pendlují mezi ordinací a lékárnou a nezřídka odcházejí se zcela jinou odrůdou, než měli dostat, případně s prázdnou.
Pacienti často za předepisujícím lékařem dojíždějí z velké dálky a potřebovali by mít možnost vyzvedávat si konopí v lékárně poblíž místa svého bydliště.
Tento zbytečně složitý systém nastavila až nová vyhláška z léta loňského roku – do té doby zde existovala tolerance až dvacetiprocentní odchylky u jednotlivých odrůd. Podobně fungují i v Německu, kde má každý produkt s deklarovaným obsahem THC a CBD jeden konkrétní kód a úředníci tolerují odchylku do deseti procent.
Zatím to tedy vypadá, že konopná lékárna, která pacientům zajistí konopí s vhodnými poměry aktivních látek a různorodými formami aplikace přímo na danou diagnózu, a to třeba i včetně dovozu až domů, je snem budoucnosti. Věřím však, že budoucnosti mnohem bližší, než by se na první pohled mohlo zdát.
Pohodový zbytek léta a příjemné počtení vám přeje
Lukáš Hurt, šéfredaktor
Zářijové akce
V září se můžeme potkat hned na třech velkých událostech – o víkendu 17. až 19. září na veletrhu Evolution v pražských Holešovicích, 18. a 19. září na festivalu Envirofest Bečva ve Valašském Meziříčí a v úterý 21. 9. na konferenci Konopí a věda v Brně. Těšíme se na vás!