Endokanabinoidní soustava, která zahrnuje endokanabinoidní receptory a endokanabinoidní látky produkované v těle, hraje klíčovou roli v regulaci různých biologických procesů, včetně stresu, zánětu, spánku a chuti k jídlu. Vědecký výzkum již dlouho poukazuje na to, že strava může výrazně ovlivnit aktivitu tohoto systému a tím otevřít nové možnosti pro optimalizaci rovnováhy organismu.
Endokanabinoidní dieta je novým přístupem k výživě, který se zaměřuje na podporu a harmonizaci endokanabinoidní soustavy. Tato dieta se soustřeďuje na potraviny a živiny, jež mají schopnost ovlivňovat endokanabinoidní receptory. Mezi tyto látky patří omega-3 mastné kyseliny, flavonoidy a terpeny. Klíčovým prvkem je také správný poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
V následujících řádcích prozkoumáme, zda endokanabinoidní dieta může pomoci řešit zdravotní problémy jako úzkost, deprese, bolest, obezitu a metabolický syndrom. Budeme se zabývat také potenciálními výzvami a doporučeními pro zařazení této diety do každodenního života.
Co se dozvíte?
Biohacking neboli zkoumání sebe sama
Endokanabinoidní dieta bere v úvahu individuální rozdíly v endokanabinoidním systému a nabízí možnost cíleného zlepšení fyziologických funkcí. Tento přístup otevírá dveře pro prevenci a léčbu různých onemocnění a má potenciál změnit způsob, jakým přistupujeme k výživě a zdraví ve 21. století. Moderní termíny pro tyto přístupy jsou lifehacking nebo biohacking. Tedy praxe aktivní účasti jednotlivců na modifikaci svého těla a mysli za účelem dosažení optimalizace výkonu, zdraví nebo kvality života.
Základním doporučením je vymanit se ze začarovaného kruhu typické západní stravy.
Testování endokanabinoidní diety trvalo v mém případě dva roky a zahrnovalo změny ve stravě, cvičení, užívání doplňků stravy, sledování biochemických parametrů těla a experimentování s relaxačními technikami. Již na počátku musím odmítnout jakékoli ambice provádět kvalifikovaný vědecký výzkum či poskytovat léčebná doporučení. Pohybujeme se pouze v oblasti takzvané citizen science (občanské vědy).
Tato forma zapojuje do projektů jednotlivce, kteří nejsou profesionálními vědci, ale mají zájem o určité vědecké otázky a přispívají svými pozorováními, měřeními nebo sběrem dat. Občanská věda je cenným způsobem, jak získat velké množství dat a zvýšit povědomí o různých vědeckých tématech, a je mi tímto velmi blízká.
Špatné krevní testy
Začal jsem tedy provádět pozorování a testování vlastního těla jako součást projektu na téma endokanabinoidní diety. Výchozím bodem byly mé výsledky krevních testů. Dlouhodobě jsem se potýkal s výrazně zvýšenou hladinou celkového cholesterolu (>9, zatímco doporučená hodnota je <5) a vysokou hladinou kyseliny močové (>500, zatímco normální hodnota u mužů je <420), zhoršené byly i hodnoty jaterních testů a triglyceridů.
Z pohledu mé praktické lékařky „děsivé“ hodnoty přitom nebyly způsobeny nezřízeným životem či nadměrnou konzumací alkoholu, jak tomu často bývá. To se jevilo jako paradoxní, neboť jsem měl jen malou nadváhu (BMI hodnota 26-27), alkohol jsem konzumoval pouze sporadicky, stravoval jsem se běžně dostupnými potravinami a občas i rekreačně sportoval. Diagnóza zněla familiární hyperlipidemie.
Standardním lékařským postupem bylo předepsání léků ze skupiny statinů (snižují cholesterol) a antiuratik (snižují tvorbu kyseliny močové). Zpočátku to fungovalo, výsledky cholesterolu se skutečně výrazně snížily, bohužel se také dostavily nepříjemné vedlejší účinky.
Ve snaze minimalizovat vedlejší účinky jsem zkoušel upravit dávkování, případně změnit přípravek z běžně hrazených na údajně šetrnější příplatkové léky, ale vedlejší účinky, mezi kterými dominovaly zvýšená únava, svalová bolest, apatie a úzkostné pocity, stále přetrvávaly.
Pravidla pro rovnováhu
Věnuji se profesně využití technického konopí v potravinářství a unikátním vlastnostem konopných potravin a fytokanabinoidů. Přes toto téma jsem přirozeně došel do světa endokanabinoidní soustavy, který mně postupně začal fascinovat. V průběhu času se ve mně rozvinula myšlenka na formulování jednoduchých pravidel podporujících rovnováhu endokanabinoidní soustavy prostřednictvím stravy a návyků. Tato pravidla bych následně testoval v reálném životě na svém vlastním těle a prostřednictvím osobního experimentu lépe pochopil a potenciálně optimalizoval své zdraví a zjistil, zda můžu dosáhnout pozitivních změn v parametrech, které mě dlouhodobě znepokojovaly.
Tímto se dostávám k prvnímu kroku mé cesty k endokanabinoidní dietě:
1. Přemýšlejme více nad tím, co jíme
Základním doporučením je vymanit se ze začarovaného kruhu typické západní stravy. Skutečně zásadní věcí je omezit zbytečně vysokou konzumaci průmyslově zpracovaných potravin a zkusit je nahradit nutričně bohatší stravou plnou ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků, semínek a ořechů. Pro tuto alternativu se vžilo pojmenování „středomořská strava“. Je to strava bohatá právě na zdravé tuky a je považována za jednu z nejvyváženějších.
Meditace, jóga a sex zvyšují hladiny endokanabinoidů, jejichž pomocí tělo chrání a udržuje svou vnitřní rovnováhu.
Důležité je zaměření na etikety potravin. Musel jsem se je naučit číst, abych věděl, co přesně jím nebo spíš co jíst nechci. Začal jsem zkoumat množství konzervantů, skrytých cukrů, soli a nasycených tuků v potravinách. Byl jsem překvapen, kolik „skrytých“ složek se nachází v těch nejnevinnějších potravinách. Tohle vědomí mi pomohlo dělat informovaná rozhodnutí o dalším postupu.
Pro přehled, jak na tom opravdu jste, je v prvních dnech možné si zapisovat, kolik, kdy a co přes den obvykle sníte. Pokud chcete něco změnit, udělejte si plán, co přesně doplnit a čemu se vyhnout, abyste jedli lépe. Osobně jsem si ve spolupráci s nutriční poradkyní zpracoval kompletní jídelníček na tři týdny, který byl zaměřen na maximální eliminaci průmyslově upravených potravin a preferenci základních minimálně zpracovaných potravin v čerstvém stavu, případně vařených.
Třítýdenní výživové plány ve spojení a dalšími aktivitami vedly mimo jiné i k redukci tělesné hmotnosti o 4 kilogramy. Úbytek hmotnosti byl jedním z cílů změny, ale nestanovil jsem si pro něj žádná kritéria. Celkový výstup za dva roky bylo snížení hmotnosti z 94–95 na stávajících 83–84 kilogramy a zlepšení hodnoty BMI.
2. Plánujte nákupy a vylaďte spíž
Nejčastěji jíme to, co vidíme a co nás obklopuje. Jsme tak od přírody naprogramovaní prostřednictvím našeho endokanabinoidního systému. Budujte si proto domácí zásoby složené ze zdravých surovin. Dělejte si nákupní seznamy a nákupy plánujte, aby v nákupním košíku skutečně skončilo jen to, co chcete. Stejně tak si naplánujte, co budete doma vařit.
Když budete mít doma ve špajzu nezdravé jídlo, velmi pravděpodobně ho dříve či později sníte. Do uliček v supermarketu, které obsahují polotovary, cukrovinky a jiné průmyslové potraviny, pro které se vžilo poměrně drsné, ale docela výstižné anglické označení „junk food“ (doslova „průmyslové svinstvo“), je lepší vůbec nechodit.
Občas je skutečně výzvou dodržet svá pravidla, zejména když jste v cizím prostředí, na cestách, v práci a podobně. V tomto případě vycházím z toho, že náš metabolismus umí být extrémně úsporný a ve spolupráci s endokanabinoidní soustavou umí velmi dobře zvládnout i poměrně dlouhá období hladovění. Co je několik hodin bez jídla proti několikadennímu půstu?
Zjistil jsem, že v mém individuálním případě se mnohem více osvědčilo jíst méně častěji (dvakrát až třikrát denně) a dosyta než menší porce několikrát denně. Takže jsem to řešil buď vlastním jídlem s sebou, nebo jsem raději jídlo o pár hodin odložil, místo abych jedl junk food.
3. Pozor na cukr
Cukr podporuje produkci hormonu spokojenosti serotoninu, což vysvětluje, proč něco sladkého dokáže navodit příjemné pocity. Je přirozené, že člověk sladkou chuť vyhledává. Komplexní sacharidy, tedy složité cukry ze semínek a luštěnin, neznamenají takový problém.
Náš metabolismus umí být extrémně úsporný a ve spolupráci s endokanabinoidní soustavou umí velmi dobře zvládnout i poměrně dlouhá období hladovění.
Potíž nastává u cukrů takzvaně jednoduchých, jako jsou glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovocný cukr) a sacharóza (řepný cukr). A vůbec největším nebezpečím jsou doslazované potraviny. Nejde jen o cukrovinky a sladké pečivo, ale hlavně o slazené nápoje či potraviny, u kterých by člověk na první pohled cukr nečekal, a přesto v nich je.
Když člověk konzumuje nadbytek sladkého, potýká se během dne s výraznými výkyvy hladiny cukru v krvi. Energii sice získá rychle, ale pouze krátkodobě. Není potom divu, že zažívá častý pocit hladu a při poklesu hladiny cukru v krvi cítí únavu. Organismus totiž časem v důsledku nadměrného příjmu jednoduchých cukrů ztrácí citlivost na přijímané sacharidy – říká se tomu inzulinová rezistence a je to začarovaný kruh.
4. Namísto masa rostlinné proteiny
Nahrazujte masité jídlo rostlinným. Po většinu doby existence lidského druhu nebylo maso tak dostupné jako nyní. Pro generace našich předků bylo spíše svátečním pokrmem. Připomeňme si na začátek, že maso ani jiné potraviny živočišného původu nejsou škodlivé. Naopak poskytují mnoho nutričně významných látek. Jednoduchý důkaz o nutriční hodnotě masa nám přinášejí národy, které obývají oblasti na severu kolem polárního kruhu. Jejich jídelníček tvoří z valné většiny právě maso a živočišné tuky, a přitom u nich jsou civilizační choroby vzácné.
Tento krok v endokanabinoidní dietě byl naštěstí poměrně jednoduchý a znamenal pouze to, že jsem se v pracovní dny stal vegetariánem a masné pokrmy jsem konzumoval pouze o víkendu s rodinou. Maso preferuji kvalitní, z udržitelné produkce a ze zvířat, která byla vykrmována přirozeně. Časem jsme si našli spolehlivého dodavatele, který je sice o něco dražší než supermarket, ale překvapivě jen o málo. V absolutní hodnotě jsme ušetřili, protože zdražení masa bylo kompenzováno úsporou při omezení konzumace uzenin.
Přes týden jsem se naučil maso nahrazovat rostlinnými zdroji proteinu, jako jsou luštěniny nebo konopný protein. Tento protein obsahuje všechny esenciální aminokyseliny a zdravé tuky, díky čemuž je vynikající volbou.
5. Nejen strava nám přinese delší a zdravější život
Je to tvrdá pravda, ale musíme si to otevřeně přiznat. Náš metabolismus je nastavený na extrémně úsporný režim. Naopak pohyb byl lidskému druhu vždy vlastní, a pokud ho nemáme, není to dobře. Pravidelný pohyb nám nejen pomáhá spálit přebytečnou energii, ale je prospěšný doslova pro každou buňku v našem těle.
Zásadními faktory pro zdravou dlouhověkost jsou také uvolnění a relaxace, a stejně tak i kvalitní osmihodinový spánek a láskyplné vztahy. Dlouhodobý stres ovlivňuje tělesné funkce a produkuje v organismu škodlivé toxiny. Je prokázáno, že meditace, jóga a sex zvyšují hladiny endokanabinoidů, s jejichž pomocí tělo chrání a udržuje svou vnitřní rovnováhu.
Endokanabinoidní dieta bere v úvahu individuální rozdíly v endokanabinoidním systému a nabízí možnost cíleného zlepšení fyziologických funkcí.
Proto jsem provozoval pravidelné cvičení pod dohledem fyzioterapeutky – dvakrát týdně jednu hodinu kondičního tréninku. Zaměřoval jsem se hlavně na posílení svalových skupin důležitých pro správné držení těla, lehké kardio a protažení. K tomu jsem přidával další fyzické aktivity, většinou o víkendu ve formě rekreačního sportu (jízda na kole, lyžování, chůze v terénu) nebo práci na zahradě. Obecně lze ale vyhodnotit, že jádrem aktivit byl vždy pravidelný trénink, který zajišťoval kontinuitu toho, že nebude scházet pohyb.
Snažil jsem se zapojit i meditaci, hluboké dýchání a jógu, ale v tomto směru jsem příliš neuspěl. Můj život byl příliš hektický na to, abych dokázal dostatečně zpomalit a důsledně integrovat tuto praxi do svého denního rozvrhu. Je to výzva pro budoucí zlepšení.
Závěrečné zhodnocení řečí čísel
Během dvouletého období jsem zcela vysadil statiny, udržována byla pouze minimální dávka 100 miligramů Miluritu (antiuretikum).
Doplňky stravy: pravidelně CBD olej a koenzym Q10, dle potřeby pak vitamin D3, vitamin C, magnezium, občas extrakt z ginkgo biloby.
Výsledky krevních testů:
- Celkový cholesterol: snížení z hodnot 9+ na <7, srovnatelné s výsledky, které přineslo denní užívání 20–30 mg Mertenilu.
- Triglyceridy: ze zvýšených hodnot klesly do normálu.
- Hodnoty jaterních testů: původně zvýšené AST a bilirubin se vrátily do normálních hodnot.
- Kyselina močová: hodnoty mezi 500–600 klesly na 350–420.
- Kvalita spánku: dle měření „chytrých hodinek“ došlo k prodloužení period hlubokého spánku.
- Stabilita psychiky: subjektivně jednoznačně vnímám snížení úzkostných pocitů a zvýšení stability emocí. Uplynulé roky byly poměrně hektické a někdy velmi stresující (například když se ministerstvo zemědělství rozhodlo zakázat CBD produkty). Mám pocit, že kdybych nebyl ve formě, tlak bych nezvládl. Přesto je zde prostor pro další práci zejména v oblasti hlubší relaxace a odbourávání stresu meditací.
Lepší zdraví a zklidnění
Cíle byly splněny, ale stále je prostor pro zlepšení. Cesta k endokanabinoidní dietě mi přinesla nejen zlepšení zdraví, ale také zklidnění a pocit větší kontroly nad svým životem. Osobní zkušenosti mě přivedly k tomuto způsobu stravování a života a já jsem vděčný, že jsem se rozhodl změnit svůj přístup právě tímto směrem.