Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram YouTube SoundCloud

Flushing: mýtus nebo cesta ke kvalitě?

20. srpna 2021 | Rubrika: Pěstování
Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

Proplachování substrátu čistou vodou několik týdnů před sklizní neboli flushing je mezi pěstiteli konopí rozšířenou a často diskutovanou metodou. Mnozí považují dostatečný průplach za nezbytný a jiní označují flushing za mýtus, který není podložený vědeckými fakty. Kde je pravda?

Chuťové a léčebné vlastnosti konopí závisí na celém spektru různých látek, které rostlina obsahuje. Jejich množství je ovlivněno metabolickými procesy v průběhu pěstebního cyklu. Cílem flushingu je tedy snížení koncentrace živin v okolí kořenů rostlin v posledních týdnech dozrávání květů. Zastánci této metody často zdůrazňují, že takto ošetřené konopí má jemnější kouř a je méně znečištěno zbytky živin z použitých hnojiv nebo postřiků.

Co se dozvíte?

  • Nový výzkum
  • Výsledky 
  • Vliv flushingu na obsah živin 
  • Co na to experti?
  • Je flushing zbytečný? 

Nový výzkum

Vědecký tým společnosti RX Green Technologies provedl první studii svého druhu, aby zjistil, jaké dopady má flushing na vlastnosti sklizeného konopí. Tato společnost se zabývá poradenstvím a výzkumem v oblasti konopí a ve svém výzkumném středisku otestovala vliv čtyř různých režimů proplachování. Nejdelší období trvalo dva týdny, další deset, sedm a nula dnů před sklizní. V každé ze čtyř pokusných skupin bylo dvanáct rostlin odrůdy Cherry Diesel (Cherry OG X Turbo Diesel).

Po čtrnácti dnech flushingu byla v rostlinách koncentrace dusíku o 6,7 % nižší než u rostlin, které nebyly proplachovány vůbec.

V průběhu flushingu výzkumníci z rostlin dvakrát odebrali vzorky, aby posoudili vliv proplachování na koncentraci živin v rostlině. Po sklizni byly rostliny usušeny a podrobeny procesu zrání v kontrolovaných podmínkách (curing).

Nakonec byly palice očištěny od malých okvětních lístků, které byly na posouzení kvality odeslány výrobci konopných koncentrátů. Očištěné palice hodnotila ve slepému testu skupina konopných expertů, kteří předem neznali detaily pokusu.

Výsledky 

V žádné ze čtyř skupin pokusných rostlin proplachování výrazně neovlivnilo množství sklizených květů, obsah terpenů nebo koncentraci THC. Průměrná váha sklizeného konopí byla 97,3 gramů na rostlinu a obsah THC v květech byl průměrně 21,9 %. Dominantními terpeny byly beta-myrcen, beta-karyofylen a terpinolen, které dávaly květům zemitou a kořeněnou vůni.

Jisté rozdíly byly patrné při extrakci zbytkového materiálu. Největší množství produktu bylo získáno z nejdéle proplachovaných rostlin. Nicméně vzhled a kvalita extraktu z neproplachovaných rostlin nejlépe odpovídala zavedeným standardům na americkém trhu. Produkt z neproplachovaných rostlin byl oproti ostatním čirý a obsahoval nejmenší množství nechtěných krystalů. 

Vliv flushingu na obsah živin 

Vzorky rostlin pro posouzení koncentrace živin byly odebrány vždy v den začátku flushingu a den před sklizní. Po čtrnácti dnech flushingu byla v rostlinách koncentrace dusíku o 6,7 % nižší než u rostlin, které nebyly proplachovány vůbec. Obsah fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku a síry byl u všech vzorků zhruba stejný.

Zdroj: unsplash.com

Zdroj: unsplash.com

U rostlin po deseti a čtrnácti dnech flushingu byla naměřena mírně vyšší koncentrace železa a zinku. Autoři studie tento jev připisují tomu, že železo i zinek se často v substrátu hromadí a čistá voda část z nich vyplaví zpět ke kořenům. Navíc jsou zinek a železo potřebné pro odbourávání chlorofylu. Je možné, že rostliny se žlutými listy musí přijímat větší množství těchto minerálů.

Obecně vzato byly rozdíly v koncentracích živin mezi jednotlivými režimy natolik malé, že je lze přisuzovat přirozené variaci, která je běžná. Jak se blíží konec života, rostliny si samy upraví příjem živin a jejich množství v substrátu či zálivce na to nemá vliv.

Co na to experti?

Odborníci na konopí byli požádáni, aby ocenili květy podle chuti, jemnosti kouře a barvy popela. Nejčastěji hodnotili celkovou kvalitu konopí známkami „slušná“ a „dobrá“. Největší počet známek „špatná“ získal vzorek po sedmi dnech průplachu. Květy bez průplachu byly nejčastěji hodnocené známkou „výborné“.

Očištěné palice hodnotila ve slepému testu skupina konopných expertů, kteří předem neznali detaily pokusu.

Většina expertů popsala terpenový profil vzorků jako zemitý a sladký. Jako sladké byly nejčastěji označeny vzorky pocházející z rostlin po žádném, sedmi a deseti dnech průplachu. Aroma květů z nejdéle proplachovaných rostlin bylo častěji popisováno jako zemité.

Podle expertů byl kouř z nepropláchnutých rostlin jemnější nežli u těch po čtrnácti dnech průplachu. Čím delší bylo období průplachu, tím více z nich ohodnotilo jemnost kouře špatnou známkou.

Hodnotící posuzovali i barvu popela spáleného konopí. Ta je často uváděným rozpoznávacím znamením, podle kterého poznat znečistěné konopí. Při pokusu však experti nevypozorovali žádný rozdíl v barvě popela jednotlivých vzorků. 

Je flushing zbytečný? 

Z výsledků studie by se mohlo na první pohled zdát, že flushing je z hlediska kvality konopí zbytečný, ne-li přímo nevhodný. Musíme však pamatovat, že tato studie byla svým způsobem průlomová a omezená na malé množství rostlin i jejich charakteristik. Nicméně její výsledky vedou k zamyšlení nad tím, zda si některé zažité postupy nezaslouží podrobnější vědecké zkoumání.

Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.

Ohodnoťte tento článek
flushinggrowing

Filip Ostrowski

Novinář a konopný aktivista původem z dalekého polského severu, který má téměř dvacetileté zkušenosti s pěstováním konopí a nebojí se je použít. Vždy s hlavou v oblacích a nohama pevně v zemi je připraven zplodit další zajímavý článek.

Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na alza.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Slimáci jsou nejnebezpečnější pro mladé rostliny. Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Jak na škůdce 

    • Zdroj: unsplash.com Pěstování

      Pozor na zdraví škodlivé pesticidy

    • Z hlediska pěstování je primárně důležité, co od hnojiv přesně očekáváte a jak vám záleží na přírodě a ekologii. Pěstování

      Jak vybírat hnojiva na pěstování venku?

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • obálky časopisu

      Letní Konopí č. 22 vychází tento čtvrtek!

      28. června 2022
    • Zdroj: pexels.com

      Zkušenosti lékaře s lymskou boreliozou

      28. června 2022
    • pohled z auta

      Ovlivní obrovské dávky CBD vaši schopnost řídit?

      27. června 2022
    • Slimáci jsou nejnebezpečnější pro mladé rostliny.

      Zahrádkářův průvodce: Jak na škůdce 

      26. června 2022
    Facebook YouTube SoundCloud
    JAK NA ŠKŮDCE VE VAŠÍ ZAHRÁDCE❓🧐 Celý o JAK NA ŠKŮDCE VE VAŠÍ ZAHRÁDCE❓🧐
Celý obsáhlý článek o tom, jak bojovat proti všemožným škůdcům, najdete na našem webu 👉 https://magazin-konopi.cz/zahradkaruv-pruvodce-jak-na-skudce/ 🎯  Konopí v naší zahrádce čelí v průběhu celého pěstebního cyklu rozličným škůdcům a chorobám. Pokud nezasáhneme, můžeme snadno přijít o valnou část úrody, ne-li o celou. Jak předejít ztrátám i případným zdravotním rizikům?  Lokalita
Výhodu nad škůdci a patogeny získáme ještě před vyklíčením prvního semínka správným umístěním zahrádky. V ideálním případě hledáme místo s největším množstvím přímého slunečního svitu a dobrou cirkulací vzduchu.  Zarostlá stinná zákoutí zahrady s vysokou vlhkostí a špatným přístupem vzduchu jsou nejlepším prostředím pro množení škůdců. Vhodné je místo, kde se daří suchomilným rostlinám. Některé rostliny škůdce vyloženě přitahují, tudíž se nedoporučuje sázet konopí poblíž těchto druhů. Častým cílem škůdců v našich zahradách jsou (...)  Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
www.magazin-konopi.cz
    LÉČBA CHRONICKÉ BOLESTI KONOPÍM🤕😧🌱💚
Celý obsáhlý článek o tom, jak pomáhá konopí na bolest, najdete na našem webu 👉 https://magazin-konopi.cz/chronicka-bolest/ 🎯  Nekonečná otupující bolest může být projevem desítek různých nemocí a stavů. Běžně se s ní setkáváme u chorob, mezi něž patří zejména roztroušená skleróza, onkologická onemocnění, HIV/AIDS a dále pak po úrazech, při artritidě a jiných degenerativních onemocněních kyčlí, kloubů a pojivových tkání, popřípadě u popálenin.  Bolest není sama o sobě provažována za onemocnění, ale za symptom, který mají pacienti často problém zvládat. Každý z nás prožívá bolest s jinou intenzitou, v jiné frekvenci i jinak dlouho. Podle dané diagnózy určují algeziologové způsob léčby bolesti – obvykle rozhoduje, jaké je bolest povahy, jak je vážná, kde se vyskytuje a jak dlouho trvá.  Problém skoro každého z nás
Chronická bolest představuje zdravotní problém týkající se většiny stárnoucí populace v civilizovaném světě. Dostupné statistiky jsou hrozivé – v Evropě trpí podle odhadů jeden ze čtyř dospělých nějakým druhem chronické bolesti.  Chtějí-li lidé trpící chronickými bolestmi žít naplno, potřebují je co možná nejvíce zmírnit a zároveň minimalizovat nežádoucí účinky způsobované řadou běžných léků proti bolesti.  Nezvládnutí léčby těžkých anebo dlouhodobých bolestí může skončit tragicky, neboť se pacienti ocitají v tak zoufalé situaci, že si raději přejí zemřít. Kvůli nesnesitelným bolestem často nedokážou pokračovat v konvenční léčbě, která by jim jinak mohla pomoci, ale bohužel jim zároveň způsobuje další utrpení. V takových případech má šanci nemocnému prodloužit život cokoli, co dokáže bolest zmírnit.  Různé mechanismy a formy podání
Konopí pomáhá při léčbě bolesti hned několika způsoby....  Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
www.magazin-konopi.cz
    Včerejší fotky z Agritecu v Šumperku vyvolaly Včerejší fotky z Agritecu v Šumperku vyvolaly docela pozdvižení, tak teď na zahojení přidáváme fotky našeho šéfredaktora Lukáše z pole zkušených farmářů pár desítek kilometrů severněji, kteří v suchých časech poctivě zalévají a o každou kytičku pečují s láskou😎🪴  👉https://svatysedlacek.cz/ 🌱
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Jednadvacáté vydání je i se dvěma dárky k dostání od 21. 4. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 22 vyjde 23. 6. 2022.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • obálky časopisu

      Letní Konopí č. 22 vychází tento čtvrtek!

      28. června 2022
    • Zdroj: pexels.com

      Zkušenosti lékaře s lymskou boreliozou

      28. června 2022

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-22 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Konopí č. 21 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více

    Bylo Vám už 18 let?

    Tyto webové stránky vyžadují, aby jejich návštěvníci byli plnoletí. Kliknutím na tlačítko ANO potvrzuji, že mi bylo 18 let.