Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Proplachování substrátu čistou vodou několik týdnů před sklizní neboli flushing je mezi pěstiteli konopí rozšířenou a často diskutovanou metodou. Mnozí považují dostatečný průplach za nezbytný a jiní označují flushing za mýtus, který není podložený vědeckými fakty. Kde je pravda?
Chuťové a léčebné vlastnosti konopí závisí na celém spektru různých látek, které rostlina obsahuje. Jejich množství je ovlivněno metabolickými procesy v průběhu pěstebního cyklu. Cílem flushingu je tedy snížení koncentrace živin v okolí kořenů rostlin v posledních týdnech dozrávání květů. Zastánci této metody často zdůrazňují, že takto ošetřené konopí má jemnější kouř a je méně znečištěno zbytky živin z použitých hnojiv nebo postřiků.
Co se dozvíte?
Nový výzkum
Vědecký tým společnosti RX Green Technologies provedl první studii svého druhu, aby zjistil, jaké dopady má flushing na vlastnosti sklizeného konopí. Tato společnost se zabývá poradenstvím a výzkumem v oblasti konopí a ve svém výzkumném středisku otestovala vliv čtyř různých režimů proplachování. Nejdelší období trvalo dva týdny, další deset, sedm a nula dnů před sklizní. V každé ze čtyř pokusných skupin bylo dvanáct rostlin odrůdy Cherry Diesel (Cherry OG X Turbo Diesel).
Po čtrnácti dnech flushingu byla v rostlinách koncentrace dusíku o 6,7 % nižší než u rostlin, které nebyly proplachovány vůbec.
V průběhu flushingu výzkumníci z rostlin dvakrát odebrali vzorky, aby posoudili vliv proplachování na koncentraci živin v rostlině. Po sklizni byly rostliny usušeny a podrobeny procesu zrání v kontrolovaných podmínkách (curing).
Nakonec byly palice očištěny od malých okvětních lístků, které byly na posouzení kvality odeslány výrobci konopných koncentrátů. Očištěné palice hodnotila ve slepému testu skupina konopných expertů, kteří předem neznali detaily pokusu.
Výsledky
V žádné ze čtyř skupin pokusných rostlin proplachování výrazně neovlivnilo množství sklizených květů, obsah terpenů nebo koncentraci THC. Průměrná váha sklizeného konopí byla 97,3 gramů na rostlinu a obsah THC v květech byl průměrně 21,9 %. Dominantními terpeny byly beta-myrcen, beta-karyofylen a terpinolen, které dávaly květům zemitou a kořeněnou vůni.
Jisté rozdíly byly patrné při extrakci zbytkového materiálu. Největší množství produktu bylo získáno z nejdéle proplachovaných rostlin. Nicméně vzhled a kvalita extraktu z neproplachovaných rostlin nejlépe odpovídala zavedeným standardům na americkém trhu. Produkt z neproplachovaných rostlin byl oproti ostatním čirý a obsahoval nejmenší množství nechtěných krystalů.
Vliv flushingu na obsah živin
Vzorky rostlin pro posouzení koncentrace živin byly odebrány vždy v den začátku flushingu a den před sklizní. Po čtrnácti dnech flushingu byla v rostlinách koncentrace dusíku o 6,7 % nižší než u rostlin, které nebyly proplachovány vůbec. Obsah fosforu, draslíku, vápníku, hořčíku a síry byl u všech vzorků zhruba stejný.
U rostlin po deseti a čtrnácti dnech flushingu byla naměřena mírně vyšší koncentrace železa a zinku. Autoři studie tento jev připisují tomu, že železo i zinek se často v substrátu hromadí a čistá voda část z nich vyplaví zpět ke kořenům. Navíc jsou zinek a železo potřebné pro odbourávání chlorofylu. Je možné, že rostliny se žlutými listy musí přijímat větší množství těchto minerálů.
Obecně vzato byly rozdíly v koncentracích živin mezi jednotlivými režimy natolik malé, že je lze přisuzovat přirozené variaci, která je běžná. Jak se blíží konec života, rostliny si samy upraví příjem živin a jejich množství v substrátu či zálivce na to nemá vliv.
Co na to experti?
Odborníci na konopí byli požádáni, aby ocenili květy podle chuti, jemnosti kouře a barvy popela. Nejčastěji hodnotili celkovou kvalitu konopí známkami „slušná“ a „dobrá“. Největší počet známek „špatná“ získal vzorek po sedmi dnech průplachu. Květy bez průplachu byly nejčastěji hodnocené známkou „výborné“.
Očištěné palice hodnotila ve slepému testu skupina konopných expertů, kteří předem neznali detaily pokusu.
Většina expertů popsala terpenový profil vzorků jako zemitý a sladký. Jako sladké byly nejčastěji označeny vzorky pocházející z rostlin po žádném, sedmi a deseti dnech průplachu. Aroma květů z nejdéle proplachovaných rostlin bylo častěji popisováno jako zemité.
Podle expertů byl kouř z nepropláchnutých rostlin jemnější nežli u těch po čtrnácti dnech průplachu. Čím delší bylo období průplachu, tím více z nich ohodnotilo jemnost kouře špatnou známkou.
Hodnotící posuzovali i barvu popela spáleného konopí. Ta je často uváděným rozpoznávacím znamením, podle kterého poznat znečistěné konopí. Při pokusu však experti nevypozorovali žádný rozdíl v barvě popela jednotlivých vzorků.
Je flushing zbytečný?
Z výsledků studie by se mohlo na první pohled zdát, že flushing je z hlediska kvality konopí zbytečný, ne-li přímo nevhodný. Musíme však pamatovat, že tato studie byla svým způsobem průlomová a omezená na malé množství rostlin i jejich charakteristik. Nicméně její výsledky vedou k zamyšlení nad tím, zda si některé zažité postupy nezaslouží podrobnější vědecké zkoumání.
Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.