Alzheimerova nemoc je progresivní onemocnění mozku. Jeho charakteristické příznaky zahrnují zhoršení paměti, narušení kognitivních schopností a ztrátu kontroly nad tělesnými funkcemi.
Z předešlých studií vyplývá, že onemocnění souvisí s oxidativním stresem. Vzhledem ke svým neuroprotektivním, antioxidačním a dalším vlastnostem by se fytokanabinoidy mohly stát součástí nového terapeutického přístupu v léčbě Alzheimerovy nemoci – a touto otázkou se nedávno zabývali vědci v Kanadě a Číně.
Oxidativní stres a konopné extrakty
Kanadští výzkumníci z Toronta pracovali s lidskou buněčnou linií SH-SY5Y, která se používá jako model při studiu nemoci. Oxidativní stres byl simulován ošetřením buněk peroxidem vodíku a jinými spouštěči.
V případě aplikace samotných kanabinoidů se THC jevilo být v potlačení oxidativního stresu účinnější než CBD.
Hodnocení účinku konopných extraktů i jednotlivých fytokanabinoidů probíhalo na základě přežívání buněk po vyvolání oxidativního stresu. Výsledky byly publikovány ve švýcarském farmaceutickém časopise Pharmaceuticals.
Oproti tomu čínští vědci již v úvodu článku uveřejněného v časopise Life Sciences uvedli, aniž by to ovšem doložili jakoukoli relevantní citací, že THC „poškozuje nervovou soustavu“, proto při experimentech používali výhradně CBD.
Metodami molekulární biologie, biochemie, ale i elektronové mikroskopie studovali mozky myší, kterým bylo podáno CBD. Ty pak srovnávali s kontrolními mozky myší, kterým podáno nebylo.
Výsledky
A jak oba výzkumy dopadly? Výsledky kanadské studie ukázaly, že v případě aplikace samotných kanabinoidů se THC jevilo být v potlačení oxidativního stresu účinnější než CBD. Obdobně extrakty obsahující vysoký podíl THC byly efektivnější oproti těm s převahou CBD.
Hodnocení účinku konopných extraktů i jednotlivých fytokanabinoidů probíhalo na základě přežívání buněk po vyvolání oxidativního stresu.
Čínští výzkumníci byli svědky aktivace biochemických drah vedoucích k tlumení zánětu nervové tkáně a naopak zvýšené aktivity genů vedoucí k takzvané autofagii. To je mechanismus sehrávající klíčovou roli při zachování fyziologického, tedy zdravého stavu neuronů.
I navzdory rozdílům v použitém modelu (buněčný versus živočišný) a účinné látce (THC versus CBD) se práce kanadských a čínských vědců shodují v tom, že fytokanabinoidy by mohly hrát důležitou roli v boji s Alzheimerovou nemocí.
Nebaví vás číst? Tento i další články si můžete poslechnout namluvené profesionálem s příjemným hlasem na našem YouTube kanále!