Znáte to, děláte v hospodě narozeninovou oslavu, kde se pije pivo a kouří tráva, a najednou tam přijde místní opilec a začne obtěžovat hosty svými nesrozumitelnými řečmi. Tak mu slušně řeknete, aby odešel, ale on se za chvíli vrátí a zrovna vás vidí, jak si dáváte se starými kamarády, kteří jsou právníci, doktoři, vědci, podnikatelé a politici, jointa.
Začne mudrovat, že tráva je špatná, nemá tady tradici a že normální slušní lidé se jí obloukem vyhýbají a místo toho pijou pivo. Následně se zamotá a pozvrací hostinskou, případně začne být agresivní a obtěžovat dámskou část oslavy oplzlými řečmi.
Policejní agenda
Přesně takto se chová Národní protidrogová centrála (NPC) v době, kdy probíhá politická, ale zároveň i vysoce odborná diskuze o tom, jak ukončit prohibici konopí a změnit tvrdý represivní přístup k látkám, jež jsou prokazatelně násobně méně nebezpečné pro jedince i celou společnosti než legální tvrdé drogy alkohol a tabák.
Do této odborné diskuze vstupuje nezvaný host v podobě NPC jakožto policejní složky, která v demokratickém státě nemá co mluvit do legislativních změn a reforem nefunkčních zákonů, jež se ostatně rozbíhají v celém civilizovaném světě a za velkou louží jsou v plném proudu. Tento host začne obtěžovat odborníky svými názory a pohledy na problematiku, které jsou ovšem zaujaté a neobjektivní. Navíc mají pouze jeden cíl – zachovat současný stav, kdy orgány činné v trestním řízení získávají snadné body za perzekuci malopěstitelů a rozdávání trestů neškodným důchodcům a mladým lidem, kteří nikomu svým jednáním neuškodili.
Policie je tu od toho, aby konala podle platných zákonů, ne aby se je pokoušela vytvářet.
V tu chvíli se nezvanému hostovi snažíte vysvětlit, že na této oslavě nemá co dělat, neboť ho nikdo nezval a v demokratické společnosti je vlastně dost nevhodné, aby se na takovou akci vůbec dostavil. NPC se totiž prostřednictvím vyjádření svého šéfa generála Frydrycha snaží sama sebe prezentovat v médiích jako „expertní těleso“ v oblasti drog a závislosti, jímž ale nikdy nebyla. Případně tak činí prostřednictvím rádoby odborných článků o údajných dopadech regulace, které za peníze daňových poplatníků sepisují pracovníci protidrogovky místo toho, aby dělali nějakou veřejnosti opravdu prospěšnou práci (třeba prohledávali banány v Lidlu nebo hledali laboratoře na výrobu pervitinu).
Kazatelé bez kompetence
Vicepremiér Ivan Bartoš to 30. srpna okomentoval následovně: „Myslím si, že úplně nepřísluší oddělení policie, aby vstupovalo do politické debaty, vyloženě ještě konfrontačním materiálem.“ Čímž narážel právě na rozhovory ředitele NPC do médií a výše jmenovaný článek.
Nakonec se ještě od nezvaného hosta dozvíte, že chlast a cigára jsou v pohodě, ale ta tráva, to je ďábelská droga, kterou do naší společnosti nepatří. Z policistů tak jsou najednou nejen samozvaní odborníci na drogovou problematiku, ale i kazatelé morálky, kteří nám jako malým dětem budou říkat, co můžeme nebo nemůžeme dělat sami se sebou.
Je nejvyšší čas se proti nezvaným hostům vymezit a vysvětlit jim, že každý máme své místo – politici řeší politiku, odborníci odborná témata a policie je tu od toho, aby konala podle platných zákonů. Nikoli aby se je pokoušela vytvářet a aby ovlivňovala odbornou politickou debatu, překrucovala fakta a celou dobu se u toho ještě tvářila jako expert, který ví vše nejlíp.