Přinášíme Vám rozhovor s ředitelkou ekologické organizace Home for Trees, Michaela Weissovou, pod jejíž taktovkou tým profesionálů spolu s partou dobrovolníků od roku 2019 sází vlastníma rukama po celé republice nové lesy na místech po kůrovcové kalamitě.
Proč je důležité sázet nové lesy, když se příroda dokáže obnovit sama?
Zjednodušeně řečeno proto, že člověk ničí planetu rychleji, než se stihne sama obnovit. Příroda má neuvěřitelné regenerační schopnosti, ale my – moderní lidé, průmysl a obchod – jsme bohužel nastavení na neustálý ekonomický růst a komfort a braní si zdrojů pro výrobu podle libosti, namísto rozumného hospodaření přírodě blízkým způsobem, kdy by se vše mohlo obnovovat přirozeně samo.
Člověk ničí planetu rychleji, než se stihne sama obnovit.
A tak dochází až k drancování a ničení způsobem, se kterým se příroda sama dokáže vyrovnat až po mnoha letech, a to ještě v bezzásahových oblastech. Ale klimatická krize nečeká a bohužel dlouhodobé prognózy jsou horší, než bylo odborníky před pár lety spočítáno. Nevracíme skoro nic zpět, a to není ani prospěšné, ani zdravé, ani morální, a tudíž ani udržitelné. Proto je potřeba například sázet nové lesy právě přírodě blízkým způsobem, nejen chybné smrkové monokultury, jako tomu bylo dříve.
Jak tedy zasadit zdravý a odolný les?
My v Home for Trees sázíme pouze podle zásad Pro Silva Bohemica (evropská organizace, jejímiž jsme členy), tedy přírodě blízkým způsobem. To znamená věkově i druhově biodiverzní skladbu dřevin, které jsou vhodné do dané krajiny a její nadmořské výšky, vždy s respektem k danému místu a také s oplocenkou, která chrání mladé stromky proti okusu zvěří. Sázíme v rozumných rozestupech tak, abychom založili základní rodinu a její mikroklima a bylo místo i pro přirozené zmlazení nálety, které jsou nejodolnější. Takový smíšený les je pak odolnější vůči změnám klimatu a škůdcům.
Zmínila jste rodinu, jak to myslíte?
Víte, každé lesní společenství je taková rodina. Hlavně když jsou stromy poskládány tak, aby si svou skladbou rozuměly. Každý z nich má svou určitou kvalitu, stejně jako členové rodiny, a komunikují prostřednictvím kořenové struktury a posílají si nejrůznější informace.
Dokážou se například informovat o příchodu škůdce, aby ostatní stromy mohly rychleji zareagovat a třeba vytvořit více mízy k jeho zalití, pokud je dostatek vody v půdě a mají ji z čeho vytvořit. Nebo třeba nemocným stromům a pařezům ty zdravé posílají cukr k přežití, aby byla lesní kořenová internetová síť zachována. Je to kouzelný svět pod zemí, na kterém se podílejí také houby a o kterém jen málokdo ví.
Kdy je tedy nejvhodnější lesy sázet?
Lesy se sází pouze na jaře a na podzim, a to kvůli vlhkému počasí. Nesmí mrznout a nesmí být příliš sucho, jinak se stromky neuchytí. Do lesa nemá nikdo možnost chodit sazenice zalévat, takže je to pouze a jen na přírodě, jak si poradí. Právě nyní máme na webu v sekci Kalendář akcí seznam lokalit a termínů, kde budeme sázet, a tímto všechny srdečně zvu.
Jak může sám člověk pomoci v obnově přírody?
Způsobů je celá řada. Dají se sázet stromy, účastnit se úklidových akcí nebo pravidelně uklízet okolí sám, třídit odpad, šetřit zdroji – elektřinou, vodou, potravinami, nekupovat fast fashion a nekvalitní zbytečnosti, jezdit MHD, omezit lety a být sám fyzicky i psychicky v rovnováze. Pokud by každý zařadil alespoň dvě věci, a to je úplné minimum, změna bude hmatatelná. My v Home for Trees budeme moc rádi, když kdokoli přijede na některou z našich sázecích akcí, kde každého sázet naučíme, všechno mu dáme, ukážeme, pohostíme a ještě stráví fajn den v přírodě s podobně naladěnými lidmi, možná budoucími přáteli. Mimochodem je to skvělý pocit, pro mě až život měnící zážitek, vdechnout nový život stromkům a zasadit je do země vlastníma rukama s vědomím, že za několik let z nich budou krásné zdravé stromy.
Díky dárkovému certifikátu můžeme sázet nové stromy.
Líbí se mi antický citát: „Velká společnost je taková, ve které lidé sázejí stromy, o nichž vědí, že v jejich stínu nebudou odpočívat.“ Děláme to vlastně pro budoucí generace, naše děti a vnoučata a z lásky k přírodě, neboť sázení není jen o stromech, ale o celém ekosystému lesa – zvířatech, rostlinách, houbách, vodě, teplotě, rovnováze, kráse a povznesení.
Pak je tu také možnost na našem webu koupit strom/y jako dárek a ovlivnit tak stav naší přírody darem. Díky dárkovému certifikátu, který potěší opravdu každého, můžeme sázet nové stromy a obdarovaný i darující spolu s námi mohou zažít něco nového. Říkám mohou, protože se nutně nemusí sázení účastnit, stromy za ně rádi zasadíme a oni se pak jen podívají k nám na web do sekce GPS poloha stromu, kde jsou stromy zasazeny.
To zní krásně. Určitě se s přáteli za vámi do lesa na sázení vypravíme. Ještě mě napadá, je tu víc organizací, které sází stromy, jak poznat tu správnou?
Já bych spíš řekla důvěryhodnou, protože se tu rozmáhá online business se stromy, a to rozhodně není náš případ. Pro mě je tím ukazatelem hlavně transparentnost a zdokumentované pozitivní činy, které nejsou jen hurá akcemi amatérů. U nás jsme jako první v roce 2019 přišli se sekcí GPS poloha stromu, kde je každý námi zasazený strom dohledatelný. Máme transparentní účet.
Všechny naše akce jsou zdokumentované na našem webu. Spolupracujeme se špičkami české ekologie. V tuto chvíli jsme jako jediní za ČR členy celosvětové organizace Plant For The Planet a evropské organizace Pro Silva Bohemica, kterou jsem již zmiňovala. Spolupracujeme s velkými firmami a máme celou řadu pozitivních ohlasů od majitelů lesů i dobrovolníků. A hlavně děláme tuto práci srdcem a je to na našich akcích vidět…
Michaelo, děkuji Vám za příjemné popovídání a zveme všechny, ať se podívají na Vaše stránky, přidají se k Vašim akcím a podporují českou přírodu.
Také velmi děkuji a děkuji i za příjemnou spolupráci Home for Trees s magazínem Konopí a všechny zasazené stromy vašimi předplatiteli, které podle data zakoupení předplatného najdete v sekci https://homefortrees.com/gps-stromu.