Siouxský kmen Oglalů již více než sto let zakazuje na svém území konzumaci alkoholu. Avšak konopí je u nich povoleno. Zodpovědné užívání konopí totiž Oglalové považují za bezpečnou a přírodní léčbu.
Ve stále rostoucím počtu amerických států se může současně pít alkohol i legálně kouřit rekreační konopí. V konzervativnějších státech se může volně užívat alkohol, ale „marihuana“ nikoli. Ovšem v indiánské rezervaci Pine Ridge v Jižní Dakotě je všechno naopak: konopí je zde legální, kdežto alkohol je zakázaný.
Příslušníci indiánského kmene Oglalů si totiž v roce 2020 ve své rozlehlé rezervaci, na jejímž území je již více než sto let zakázán prodej a konzumace alkohol, drtivou většinou odhlasovali legalizaci léčebného i rekreačního konopí.
Není divu, že léčebné konopí je pro indiánskou komunitu životně důležitou komoditou.
Zákazníci místní konopné výdejny uvádějí, že konopí považují za bezpečný a přirozený způsob, jak dosáhnout úlevy od duševních poruch a chronických onemocnění, která jsou mezi příslušníky kmene silně rozšířená. Oproti tomu alkohol se podle nich velmi neblaze podepsal na zdraví, bezpečnost i délku života v jejich komunitě.
„Konopí je přírodní rostlina, která roste ze země – a naši lidé ze země žili odjakživa, právě z ní získávali své léky,“ prohlásila Ann Marie Beaneová při nákupu ve výdejně No Worries v městečku Pine Ridge. „Našim lidem konopí opravdu pomáhá zejména na cukrovku, rakovinu, ale i další nemoci.“
Ona sama a její dvaadvacetiletá dcera uvedly, že konopí užívají proti úzkosti. Čistě rekreačních zákazníků je ve výdejně minimum. Mnozí se s pomocí konopí léčí ze závislosti na pervitinu či opioidech.
Konopí místo zdravotní péče
Siouxský kmen Oglalů v žalobě z roku 2012 uvedl, že přibližně 25 procent dětí narozených v rezervaci trpí zdravotními problémy anebo problémy s chováním způsobenými konzumací alkoholu u matek během těhotenství. Žaloba byla podána proti prodejnám s pivem nacházejícím se za hranicemi státu v sousední Nebrasce. Prodejny byly uzavřeny.
Jak uvádí lakotský historik Craig Howe, Lakotové (jak si Siouxové sami říkají) v předkoloniálních dobách konopí neužívali. Stejně tak ale Lakotové ani další kmeny z Velkých plání neužívali alkohol, dokud ho v 19. století nepřivezli bílí obchodníci. Alkohol se pak stal nejen způsobem, jak ovládat domorodou populaci, ale také zbraní hromadného ničení.
„Konopí je rostlina, která roste ze země – a naši lidé ze země žili odjakživa, právě z ní získávali své léky.“
Původní obyvatelé Ameriky trpí spoustou zdravotních problémů, což odborníci přičítají jejich chudobě a federální politice. Ti, kdo žijí v rezervacích, mají často omezený přístup ke zdravotnickým službám i zdravým potravinám. Dostupná zdravotní péče je nedostatečně financovaná a nekvalitní. Není divu, že léčebné konopí je pro indiánskou komunitu životně důležitou komoditou.
Výdejny mohou prodávat pouze konopí vypěstované v rezervaci a zákazníci mají zakázáno převážet konopí jinam. Přibližně 40 procent zákazníků zmíněné výdejny však žije mimo rezervaci a dojíždí z Jižní Dakotě nebo severozápadní Nebrasky. Rekreační užívání je v Jižní Dakotě nelegální, nicméně strážci zákona přivírají oči a na hranicích rezervace nikoho nekontrolují. Jiné rezervace, kde je rovněž povolený trh s rekreačním konopím, však takové štěstí nemají a odjíždějící turisté se stávají častým terčem policejních kontrol.