Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Předchozí studium souvislosti mezi užíváním konopí a kardiovaskulárním zdravím bylo zaměřeno převážně na účastníky středního věku. Nebyla přitom zjištěna souvislost se zvýšeným systolickým ani diastolickým krevním tlakem. Vzhledem k tomu, že stále více starších dospělých uvádí užívání konopí, je toto téma obzvláště aktuální.
Časopis Frontiers in Cardiovascular Medicine přináší článek kalifornských lékařů, kteří se tentokrát zaměřili na starší dospělé. U nich je totiž vyšší pravděpodobnost výskytu komorbidit.
Mezi staršími dospělými nebyly nalezeny žádné důkazy o zvýšeném riziku hypertenze v důsledku pravidelného kouření konopí.
Vzorek zahrnoval 3 255 účastníků průměrného věku 74 let s téměř rovnoměrným rozdělením pohlaví. Z nich 241 uvedlo, že v minulosti pravidelně kouřili konopí po dobu nejméně pěti let, a to alespoň jednou měsíčně.
V kohortě rasově a etnicky různorodých starších dospělých s vysokou prevalencí hypertenze nebyly nalezeny žádné důkazy o zvýšeném riziku hypertenze v důsledku pravidelného kouření konopí. Do budoucna by se podle slov autorů měly observační studie zaměřit na zkoumání dalších rozdílů, které lze přičíst způsobu užívání konopí. Konkrétně by se měly zabývat porovnáním kouření konopí s vaporizací anebo rozdíly mezi inhalovanými a neinhalovanými formami konopí.
1 Komentář
Tohle má být dezinformace? Pokud vím, tak užitím konopí se snižuje krevní tlak! Zvyšuje se ale tep.