Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Jak na plísně

21. srpna 2020 | Rubrika: Pěstování
Vlhkost je základním předpokladem pro vznik plísní.

Vlhkost je základním předpokladem pro vznik plísní.

Ať už pěstujeme pro léčebné nebo rekreační účely, vždy bychom měli dbát na zdravotní nezávadnost našich rostlin. 

V nespoutaných venkovních podmínkách se plísním jen tak nevyhneme. Klíčem k řešení tohoto problému jsou tři P: předvídavost, prevence a péče (pokud možno každodenní). 

Co se dozvíte?

  • Druhy konopných plísní 
  • Plíseň šedá
  • Boj s vlhkem
  • Vítr nebo ventilace
  • Záchrana nejhustších palic

Druhy konopných plísní 

Houbových onemocnění neboli plísní je celá řada, nejčastěji se ale setkáváme s padlí, plísní bramborovou a plísní šedou. 

Padlí má podobu stříbřitě práškových skvrn a lístky jím napadené je potřeba okamžitě odstranit. Dobrou prevencí je postřik s nimbovým olejem (neem oil) či domácím roztokem z drceného česneku. V případě většího rozšíření je potřeba sáhnout po fungicidu (např. Talent).

Uvnitř palic vystavených opakovanému náporu vlhka se plíseň šedá vytvoří zaručeně.

Plíseň bramborová se projevuje jako hnědé skvrny na okrajích listů a dá se zaměnit s minerální nerovnováhou. Šíří ji i škůdci, kterým se nejvíc daří v přelitém a nedostatečně propustném substrátu.

Prevencí je zálivka s mykorhizní houbou rodu Trichoderma. V případě napadení se doporučují přípravky na bázi mědi (Kuprikol, Dithane), které se vcelku brzy odbourají. Nicméně na zralé palice bychom je stříkat nechtěli. Na napadený kořenový systém se používá Ortiva nebo Ridomil Gold. 

Někdo preferuje již po vysazení aplikovat zálivku takzvanými systémovými fungicidy typu Previcur Energy, ale zkušení groweři jako Mr. José tvrdí, že stopy těchto látek mohou v rostlině zůstat i po ochranné lhůtě. 

Plíseň šedá

Krátce před sklizní, kdy už je pozdě na ostřejší chemický zásah, narazíme nejčastěji na plíseň šedou. Vypadá tak, jak se jmenuje, a napadá přímo květenství. Zprvu nemusí být vůbec vidět, ale rozšířit se umí náramně rychle.

Plíseň šedivá zachvátila vrcholek palice
Plíseň šedivá zachvátila vrcholek palice

Začne to třeba přezrálými semennými váčky na spodku palic anebo v místech, kde se hutné palice dotýkají stonku či sebe navzájem. Zkrátka všude tam, kde není dobrý přístup vzduchu a kde je vlhko. Pakliže napadená místa okamžitě neodstraníme, vezme záhy za své celá rostlina. Dokonce i po sklizni během sušení můžeme stále narážet na další zmar a zkázu v důsledku plísně. 

Zkušený zahradník už tuší, kde plíseň šedou čekat, a všechna taková místa pravidelně kontroluje. Prevencí je postřik bio přípravky, jako je třeba Bud Rot Stop nebo již zmíněný nimbový olej či jednodenní česnekový výluh.

Boj s vlhkem

Nadměrná vlhkost hrozí na plantáži neustále, protože i kdyby nepršelo, tak padá rosa anebo se sráží voda při změnách teplot. Při volbě místa na pěstování, ať už jde o záhon nebo skleník, je dobré myslet na to, aby tam dopadaly hlavně ranní paprsky. Právě po ránu totiž potřebují rostliny co nejrychleji vysušit. 

S blížící se sklizní je tedy záhodno pokud možno brzy zrána zbavit se přebytečné vlhkosti na květech. U venkovních kytek trochu pomůže jimi po kontrole výskytu plísně důkladně, ale něžně zatřást. Ve skleníku či fóliovníku se může stát, že na střeše a stěnách se kondenzuje voda, která pak stéká a kape na zrající pupeny. 

Tehdy přichází ke slovu ranní rozcvička s utěrkou, stírání vláhy ze stěn, ždímání. Uvnitř palic vystavených opakovanému náporu vlhka se totiž plíseň šedá vytvoří zaručeně. 

Ohroženy jsou i spodní a vnitřní části větších rostlin, kam nedopadá sluneční svit a kam nepronikne vítr. Někdy pomůže prostřihnout pár stínících listů. Jinak bychom to ale s jejich stříháním neměli přehánět, neboť právě v nich se během fotosyntézy přeměňuje světelná energie na chemickou. Listy jsou zkrátka fotovoltaické panely v přírodní elektrárně, která zásoby energie ukládá do cukru. 

Vítr nebo ventilace

Majitelé skleníků a fóliovníků by měli zvážit, jestli je takový problém natáhnout tam prodlužovačku a zakoupit alespoň několik malých cirkulačních ventilátorů, které v druhé polovině kvetení a hlavně ve fázi vrcholného zrání zajistí v kritických místech neustálý koloběh vzduchu. 

TIP: Sledujte lístky vyrůstající zevnitř paliček, jestli neschnou, nehnědnou a nekroutí se, a to v době, kdy okolní listy ještě nežloutnou. Právě tam se ve skrytu rozjíždí plíseň šedá.

Hodně prozíravé by bylo pořídit si rovněž velký odtahový ventilátor nebo dokonce odvlhčovač vzduchu. V uzavřených prostorách totiž hrozí zvýšená vlhkost neustále, a když se k tomu přidá nutnost v závěru řádně propláchnout kořenový systém čistou vodou, abychom ho zbavili kondenzovaných minerálů, na plíseň je hnedle zaděláno.

Záchrana nejhustších palic

Jelikož se plíseň šedá ráda tvoří tam, kde je tma a vlhko, jako naschvál postihne většinou ty nejvýstavnější horní palice – právě proto, že jsou nejhustější. Základem je dobré větrání, i když dovnitř těch největších šišek se nedostane ani vítr, ani proud vzduchu z větráku. 

Nabízí se i několik fíglů, jak riziko plesnivění eliminovat. Někdo doporučuje nastříhat brčka (asi nepotěší, že ideální jsou plastová) a zastrčit je mezi hrozny palic, aby pak jimi mohl dovnitř proudit vzduch.

Ještě efektivnější se zdá možnost vystřihnout některé prostřední paličky z většího květenství, aby byl garantován přístup vzduchu i do těch nejzazších zákoutí. Udělá-li se takový ventilační zástřih včas, nemělo by se to odrazit na výnosu, protože kytka pošle energii do jiných palic. A hlavně nepřijdeme o velké kusy těch nejkrásnějších květů, až půjde v závěru do tuhého a podzim udeří celou svou sychravou silou. 

Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.

5/5 - (1 vote)
konopíplíseňplíseň šedávlhkost

Bohumil Sazinka

Supertajný pseudonym jednoho překladatele, redaktora a spoluzakladatele magazínu Konopí, jenž se tak může věnovat různým kontroverzním tématům a kauzám, aniž by si narušil image seriózního autora.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Sklizeň konopí. Pěstování

      Konopí jako biozdroj pro udržitelnou ekonomiku

    • Zdroj: unsplash.com Pěstování

      Jak snadno vypěstovat CBD konopí doma – 2.díl

    • Sbírka mykorhizních hub. Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Výhody pěstování se symbiotickými houbami 

    12 Komentářů

  • Sailon666 says: 29. července 2020 at 14:39

    Dobrý den mám problém s plísní práškovou na listech ty sem odstranil. Ale objevuje se i na palickach objednal sem fungicid talent mohu stim postrikat celou rostlinu nebo jen listy?

    Reply
    • admin says: 29. července 2020 at 16:03

      Dobrý den. Fungicidy ani jiné postřiky na květy nepatří. Zejména Talent a jiné chemické přípravky mohou vážně poškodit zdraví.

      Reply
  • Sailon666 says: 29. července 2020 at 18:52

    A co mne můžete poradit na práškovou plíseň na listech a palickach?

    Reply
  • admin says: 30. července 2020 at 14:16

    Dobrý den, v případě napadení palic jsou možnosti postřiků značně omezené. Někteří pěstitelé používají s úspěchem bakteriální přípravky. Zejména bakterie Bacillus subtilis se ukázala jako výborná a bezpečná ochrana proti plísním. Velmi účinné jsou i speciální germicidní UV-C výbojky. Další možností, využitelnou především v indoorových pěstírnách, je zvýšení teploty nad 34°C na 10 minut denně po dobu jednoho týdne. Prášková plíseň zrácí při vyšších teplotách schopnost germinace.

    Reply
    • Aleš says: 21. srpna 2022 at 11:36

      Zdravím
      Chytil jsem plíseň přímo uprostřed hlavního stonku a stonek se zužuje a za chvíli se zlomí.
      Jde to nějak ještě rychle zachránit nebo bude lepší celou větev odstranit?
      Předem diky

      Reply
      • admin says: 21. srpna 2022 at 12:10

        Zdravíme, v takové situaci bývá lepší odstranit. Nalomený stonek lze ještě zachránit, ale pokud je to plesnivé, každá rada je drahá 🙁

        Reply
  • DaWeed says: 17. září 2020 at 11:37

    Dobrý den, mohu použít postřik naředěného mléka na dozrávající palice? Objevila se plíseň šedá. Popřípadě co by jste doporučovali? Děkuji za odpověď

    Reply
    • admin says: 17. září 2020 at 11:43

      Dobrý den, v případě napadení palic jsou možnosti postřiků značně omezené. Někteří pěstitelé používají s úspěchem bakteriální přípravky. Zejména bakterie Bacillus subtilis se ukázala jako výborná a bezpečná ochrana proti plísním. Velmi účinné jsou i speciální germicidní UV-C výbojky. Další možností, využitelnou především v indoorových pěstírnách, je zvýšení teploty nad 34°C na 10 minut denně po dobu jednoho týdne.

      Reply
  • Tomáš says: 9. září 2021 at 19:39

    Zdravím. Každý rok se mi vyskytuje v květech plíseň. Letos zkouším strikat kytky mlikem 1:3. Strikam to na celé kytky včetně palic, Je to dobře? Nebo tím můžu ještě zvýšit riziko plísně?

    Reply
    • admin says: 12. září 2021 at 15:17

      Dobrý den, předpokládáme, že se jedná o technické konopí. Bakterie mléčného kvašení mohou být použity pro ošetření rostlin v růstové fázi. Postřik s obsahem laktobacilu je účinný především jako prevence a ochrana proti padlí. V květové fázi rostlin a na květy ho není vhodné používat. Mléko by mělo před použitím projít procesem kvašení. Návod můžete najít například zde —- > https://www.naturalgardenoz.com/lactobacillus-serum

      Reply
  • Vladislav Jiřík says: 28. srpna 2022 at 19:49

    Prosím, rajčata proti plísni ošetřuji postřikem Soda Bicarbona (1 pol.lž. na 5 l vody). I zrající plody před zpracováním. Je vhodné podobně totéž aplikovat na rostlinky ve fázi nárůstu paliček ? Případně i těsně před sklizní ? Vytvořením mlhy postřikovačem. Moc děkuji za odborné vyjádření.

    Reply
    • admin says: 29. srpna 2022 at 7:20

      Dobrý den, ve fázi květu, kdy už jsou na rostlinách formující se palice, není vhodné aplikovat žádné postřiky. Pokud se jedná o přírodní prostředek, není to takový problém, nicméně ideální je aplikovat takové přípravky předtím, než rostliny začnou kvést.

      Reply

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nejnovější články

    • Zdroj: buddhaseedbank.com

      Jak zvládnout dobu sklizně

      3. října 2023
    • předplatitelská akce

      Říjnová akce pro předplatitele: 10% CBDV olej zdarma!

      2. října 2023
    • Ilustrace: Lazybastard.cz

      Příběhy pacientů: Čtyřletý pacient s epilepsií 

      30. září 2023
    • kostel

      Tichá droga

      28. září 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    Dnes je národní den epilepsie. Konopí a látky Dnes je národní den epilepsie. Konopí a látky v něm obsažené mohou být výrazným pomocníkem ve zvládání a mírnění příznaků této mnohdy život ohrožující nemoci. Zde je pár příkladů z našeho magazínu:  Čtyřletý pacient s epilepsií: https://magazin-konopi.cz/pribehy-pacientu-ctyrlety-pacient-s-epilepsii/  Výzkumnice, které konopí pomáhá zvládat epilepsii: https://magazin-konopi.cz/pribehy-pacientu-callie-seamanova-epilepsie-jako-dar/  Léčba záchvatů hřebce Herise: https://magazin-konopi.cz/cely-rozhovor-lecba-zachvatu-hrebce-herise/  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Dopis od čtenáře: Tichá droga🍷💀 Jakožto Dopis od čtenáře: Tichá droga🍷💀
Jakožto „bývalý“ alkoholik, který se z mladické chlastací extraligy postupně propadl do okresního přeboru občasného pijana, až jsem nakonec poslední tři roky abstinoval, jsem dlouho přemýšlel, jak strávím nedávnou svatbu dvou kamarádů.  Nakonec jsem se rozhodl, že nebudu svou střízlivostí kazit ostatním zábavu a na radu lidovců jsem zkusil pít s mírou vínečko, které podle nich v podstatě ani není alkohol.
Začalo to příjemně, míchal jsem sladké bílé víno s vodou a první zhruba tři hodiny utekly jak voda. Jenže se západem slunce jsem v sobě měl už asi litr a půl a najednou přišlo bez varování okno.  Podle očitých svědků jsem na místě vydržel až do druhé ranní a v době, kterou si už bohužel nevybavuju, jsem v sobě probudil dávno skrytého démona alkoholu – od desáté hodiny jsem do sebe začal údajně házet vše, co mi přišlo pod ruku. Kromě dalšího vína šlo i o pivo a panáky.  Kocovina jako po heroinu
V neděli jsem se probudil až před polednem a bylo mi na umření. Navíc jsem si půlku večera nepamatoval. Jak je to možné, říkal jsem si, když víno vlastně ani není alkohol? (To jsem ještě netušil, jak jsem v pozdních hodinách vyváděl.)  Celou neděli jsem strávil v hrůzné agónii, kterou ani nevím, k čemu bych přirovnal, jak mi bylo zle. V pondělí se dostavila ještě silná morální kocovina, a nakonec mi bylo šoufl až do středy. Nefungoval jsem pořádně jako otec a v práci mi to vůbec nemyslelo. Za život jsem zkusil hodně různých substancí, legálních i méně legálních, ale tak strašně mi nikdy nebylo.  Na co jsem v tomto zbídačeném stavu nemohl přestat myslet: Jak může někdo s vážnou tváří tvrdit, že víno vlastně není alkohol, bránit ho do roztrhání těla a zároveň bojovat proti liberalizaci protikonopných zákonů? Když srovnám alko párty, kterých se zrovna členové lidovců dle fotek na svých sociálních sítí účastní prakticky obden, s konopnými večírky, tak je to jako srovnávat jízdu v kočárku s horskou dráhou (...)  Celý dopis si můžete přečíst na našem webu (link v komentáři😎).  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & S Hanou Gabrielovou o chystané konferenci Hemp & Industry🌿🥸
Mezinárodní konference Hemp & Industry s podtitulem Konopné materiály a jejich potenciál pro rozvoj místní bioekonomiky se v Praze koná už v půlce října. Na to, co všechno čeká její účastníky, jsme se zeptali Hanky Gabrielové, prezidentky pořádajícího Českého konopného klastru🌱🙏  Proč jste se s CzecHemp rozhodli uspořádat tuto konferenci? 
K organizaci jsme se zavázali v rámci mezinárodního projektu HempClub. Cílem je propojování hráčů v jednotlivých oblastech konopné produkce napříč Evropou. Důležitou aktivitou v rámci projektu jsou tzv. ClusterXchange, setkání, na které zveme zástupce malých a středních podniků, aby se prostřednictvím vzájemného učení hlouběji seznamovali s jedinečnými vlastnostmi konopí, jeho přínosem pro životní prostředí a bioekonomiku, která přispívá k dosažení uhlíkové neutrality. Organizací konference Hemp & Industry chceme dát příležitost účastníkům navázat partnerství s širší evropskou konopnou komunitou a podpořit vznik nových inovativních projektů.  Co bylo cílem při tvorbě panelů, proč jste je takto koncipovali?
Kombinace panelových diskuzí a krátkých přednášek dává možnost pozvaným hostům stručně se představit, ale také vzájemně reagovat na dotazy moderátora či dotazy z publika. Nám jako organizátorům to dává možnost propagovat jednotlivá nosná témata konference a lépe komunikovat její obsah. Formát mi přišel zajímavý v tom, že je více interaktivní, a věřím, že vybudí i posluchače k zapojení do diskuze.  Můžeš stručně představit několik hlavních hostů?
První panel je věnovaný udržitelnosti a vystoupí v něm mimo jiné Nando Knodel z německé firmy Hemp Connect. Ta se věnuje zhodnocení produkce konopí pomocí uhlíkových kreditů, což je dnes populární téma. Nando je jeden z mála lidí, kteří dotáhli do úspěšného konce placení farmářům za produkci konopí prostřednictvím uhlíkových kreditů. . (...)  Vstup na konferenci je díky financování z projektu HempClub zdarma! Registrace a více info na webu našeho magazínu 🙂  Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Šestadvacáté vydání je k dostání od 15. 5. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 27 vyjde 5. 10. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Zdroj: buddhaseedbank.com

      Jak zvládnout dobu sklizně

      3. října 2023
    • předplatitelská akce

      Říjnová akce pro předplatitele: 10% CBDV olej zdarma!

      2. října 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Správa {vendor_count} prodejců Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 26 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více