Magazín Konopí
  • Domů
  • Rubriky
  • Aktuální vydání
  • Předplatné
  • Prodejní místa
    • Seznam trafik
    • Prodejní místa DVOJPACKu
  • Archiv
  • O nás
    • Kdo jsme
    • Redakce
    • Kalendář akcí 2023
    • Inzerce
    • Partneři
    • Kontakty
  • Vyhledávání
  • ENEN
Facebook Instagram Twitter YouTube SoundCloud

Jak na plísně

21. srpna 2020 | Rubrika: Pěstování
Vlhkost je základním předpokladem pro vznik plísní.

Vlhkost je základním předpokladem pro vznik plísní.

Ať už pěstujeme pro léčebné nebo rekreační účely, vždy bychom měli dbát na zdravotní nezávadnost našich rostlin. 

V nespoutaných venkovních podmínkách se plísním jen tak nevyhneme. Klíčem k řešení tohoto problému jsou tři P: předvídavost, prevence a péče (pokud možno každodenní). 

Co se dozvíte?

  • Druhy konopných plísní 
  • Plíseň šedá
  • Boj s vlhkem
  • Vítr nebo ventilace
  • Záchrana nejhustších palic

Druhy konopných plísní 

Houbových onemocnění neboli plísní je celá řada, nejčastěji se ale setkáváme s padlí, plísní bramborovou a plísní šedou. 

Padlí má podobu stříbřitě práškových skvrn a lístky jím napadené je potřeba okamžitě odstranit. Dobrou prevencí je postřik s nimbovým olejem (neem oil) či domácím roztokem z drceného česneku. V případě většího rozšíření je potřeba sáhnout po fungicidu (např. Talent).

Uvnitř palic vystavených opakovanému náporu vlhka se plíseň šedá vytvoří zaručeně.

Plíseň bramborová se projevuje jako hnědé skvrny na okrajích listů a dá se zaměnit s minerální nerovnováhou. Šíří ji i škůdci, kterým se nejvíc daří v přelitém a nedostatečně propustném substrátu.

Prevencí je zálivka s mykorhizní houbou rodu Trichoderma. V případě napadení se doporučují přípravky na bázi mědi (Kuprikol, Dithane), které se vcelku brzy odbourají. Nicméně na zralé palice bychom je stříkat nechtěli. Na napadený kořenový systém se používá Ortiva nebo Ridomil Gold. 

Někdo preferuje již po vysazení aplikovat zálivku takzvanými systémovými fungicidy typu Previcur Energy, ale zkušení groweři jako Mr. José tvrdí, že stopy těchto látek mohou v rostlině zůstat i po ochranné lhůtě. 

Plíseň šedá

Krátce před sklizní, kdy už je pozdě na ostřejší chemický zásah, narazíme nejčastěji na plíseň šedou. Vypadá tak, jak se jmenuje, a napadá přímo květenství. Zprvu nemusí být vůbec vidět, ale rozšířit se umí náramně rychle.

Plíseň šedivá zachvátila vrcholek palice

Plíseň šedivá zachvátila vrcholek palice

Začne to třeba přezrálými semennými váčky na spodku palic anebo v místech, kde se hutné palice dotýkají stonku či sebe navzájem. Zkrátka všude tam, kde není dobrý přístup vzduchu a kde je vlhko. Pakliže napadená místa okamžitě neodstraníme, vezme záhy za své celá rostlina. Dokonce i po sklizni během sušení můžeme stále narážet na další zmar a zkázu v důsledku plísně. 

Zkušený zahradník už tuší, kde plíseň šedou čekat, a všechna taková místa pravidelně kontroluje. Prevencí je postřik bio přípravky, jako je třeba Bud Rot Stop nebo již zmíněný nimbový olej či jednodenní česnekový výluh.

Boj s vlhkem

Nadměrná vlhkost hrozí na plantáži neustále, protože i kdyby nepršelo, tak padá rosa anebo se sráží voda při změnách teplot. Při volbě místa na pěstování, ať už jde o záhon nebo skleník, je dobré myslet na to, aby tam dopadaly hlavně ranní paprsky. Právě po ránu totiž potřebují rostliny co nejrychleji vysušit. 

S blížící se sklizní je tedy záhodno pokud možno brzy zrána zbavit se přebytečné vlhkosti na květech. U venkovních kytek trochu pomůže jimi po kontrole výskytu plísně důkladně, ale něžně zatřást. Ve skleníku či fóliovníku se může stát, že na střeše a stěnách se kondenzuje voda, která pak stéká a kape na zrající pupeny. 

Tehdy přichází ke slovu ranní rozcvička s utěrkou, stírání vláhy ze stěn, ždímání. Uvnitř palic vystavených opakovanému náporu vlhka se totiž plíseň šedá vytvoří zaručeně. 

Ohroženy jsou i spodní a vnitřní části větších rostlin, kam nedopadá sluneční svit a kam nepronikne vítr. Někdy pomůže prostřihnout pár stínících listů. Jinak bychom to ale s jejich stříháním neměli přehánět, neboť právě v nich se během fotosyntézy přeměňuje světelná energie na chemickou. Listy jsou zkrátka fotovoltaické panely v přírodní elektrárně, která zásoby energie ukládá do cukru. 

Vítr nebo ventilace

Majitelé skleníků a fóliovníků by měli zvážit, jestli je takový problém natáhnout tam prodlužovačku a zakoupit alespoň několik malých cirkulačních ventilátorů, které v druhé polovině kvetení a hlavně ve fázi vrcholného zrání zajistí v kritických místech neustálý koloběh vzduchu. 

TIP: Sledujte lístky vyrůstající zevnitř paliček, jestli neschnou, nehnědnou a nekroutí se, a to v době, kdy okolní listy ještě nežloutnou. Právě tam se ve skrytu rozjíždí plíseň šedá.

Hodně prozíravé by bylo pořídit si rovněž velký odtahový ventilátor nebo dokonce odvlhčovač vzduchu. V uzavřených prostorách totiž hrozí zvýšená vlhkost neustále, a když se k tomu přidá nutnost v závěru řádně propláchnout kořenový systém čistou vodou, abychom ho zbavili kondenzovaných minerálů, na plíseň je hnedle zaděláno.

Záchrana nejhustších palic

Jelikož se plíseň šedá ráda tvoří tam, kde je tma a vlhko, jako naschvál postihne většinou ty nejvýstavnější horní palice – právě proto, že jsou nejhustější. Základem je dobré větrání, i když dovnitř těch největších šišek se nedostane ani vítr, ani proud vzduchu z větráku. 

Nabízí se i několik fíglů, jak riziko plesnivění eliminovat. Někdo doporučuje nastříhat brčka (asi nepotěší, že ideální jsou plastová) a zastrčit je mezi hrozny palic, aby pak jimi mohl dovnitř proudit vzduch.

Ještě efektivnější se zdá možnost vystřihnout některé prostřední paličky z většího květenství, aby byl garantován přístup vzduchu i do těch nejzazších zákoutí. Udělá-li se takový ventilační zástřih včas, nemělo by se to odrazit na výnosu, protože kytka pošle energii do jiných palic. A hlavně nepřijdeme o velké kusy těch nejkrásnějších květů, až půjde v závěru do tuhého a podzim udeří celou svou sychravou silou. 

Upozornění: Všechna semena jsou určena pouze ke sběratelským účelům. Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují vyšší procenta THC, jelikož dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné.

5/5 - (1 vote)
konopíplíseňplíseň šedávlhkost

Bohumil Sazinka

Supertajný pseudonym jednoho překladatele, redaktora a spoluzakladatele magazínu Konopí, jenž se tak může věnovat různým kontroverzním tématům a kauzám, aniž by si narušil image seriózního autora.

  • Zajímá vás více? Magazín Konopí je k dostání v novinových stáncích a trafikách po celé republice. Lze si ho i výhodně předplatit.

    Starší čísla stejně jako to aktuální si můžete pohodlně objednat na webu send.cz nebo v elektronické podobě na digiport.cz.

  • Mohlo by vás zajímat

    • Testovací prostor. Foto: growmarket.cz Pěstování

      Test sadbovacích médií

    • Už raší! Pěstování

      Zahrádkářův průvodce: Na prahu sezóny

    • Zdroj: Dutch Passion Pěstování

      Pěstitelská recenze CBD Charlotte’s Angel 

    12 Komentářů

  • Sailon666 says: 29. července 2020 at 14:39

    Dobrý den mám problém s plísní práškovou na listech ty sem odstranil. Ale objevuje se i na palickach objednal sem fungicid talent mohu stim postrikat celou rostlinu nebo jen listy?

    Reply
    • admin says: 29. července 2020 at 16:03

      Dobrý den. Fungicidy ani jiné postřiky na květy nepatří. Zejména Talent a jiné chemické přípravky mohou vážně poškodit zdraví.

      Reply
  • Sailon666 says: 29. července 2020 at 18:52

    A co mne můžete poradit na práškovou plíseň na listech a palickach?

    Reply
  • admin says: 30. července 2020 at 14:16

    Dobrý den, v případě napadení palic jsou možnosti postřiků značně omezené. Někteří pěstitelé používají s úspěchem bakteriální přípravky. Zejména bakterie Bacillus subtilis se ukázala jako výborná a bezpečná ochrana proti plísním. Velmi účinné jsou i speciální germicidní UV-C výbojky. Další možností, využitelnou především v indoorových pěstírnách, je zvýšení teploty nad 34°C na 10 minut denně po dobu jednoho týdne. Prášková plíseň zrácí při vyšších teplotách schopnost germinace.

    Reply
    • Aleš says: 21. srpna 2022 at 11:36

      Zdravím
      Chytil jsem plíseň přímo uprostřed hlavního stonku a stonek se zužuje a za chvíli se zlomí.
      Jde to nějak ještě rychle zachránit nebo bude lepší celou větev odstranit?
      Předem diky

      Reply
      • admin says: 21. srpna 2022 at 12:10

        Zdravíme, v takové situaci bývá lepší odstranit. Nalomený stonek lze ještě zachránit, ale pokud je to plesnivé, každá rada je drahá 🙁

        Reply
  • DaWeed says: 17. září 2020 at 11:37

    Dobrý den, mohu použít postřik naředěného mléka na dozrávající palice? Objevila se plíseň šedá. Popřípadě co by jste doporučovali? Děkuji za odpověď

    Reply
    • admin says: 17. září 2020 at 11:43

      Dobrý den, v případě napadení palic jsou možnosti postřiků značně omezené. Někteří pěstitelé používají s úspěchem bakteriální přípravky. Zejména bakterie Bacillus subtilis se ukázala jako výborná a bezpečná ochrana proti plísním. Velmi účinné jsou i speciální germicidní UV-C výbojky. Další možností, využitelnou především v indoorových pěstírnách, je zvýšení teploty nad 34°C na 10 minut denně po dobu jednoho týdne.

      Reply
  • Tomáš says: 9. září 2021 at 19:39

    Zdravím. Každý rok se mi vyskytuje v květech plíseň. Letos zkouším strikat kytky mlikem 1:3. Strikam to na celé kytky včetně palic, Je to dobře? Nebo tím můžu ještě zvýšit riziko plísně?

    Reply
    • admin says: 12. září 2021 at 15:17

      Dobrý den, předpokládáme, že se jedná o technické konopí. Bakterie mléčného kvašení mohou být použity pro ošetření rostlin v růstové fázi. Postřik s obsahem laktobacilu je účinný především jako prevence a ochrana proti padlí. V květové fázi rostlin a na květy ho není vhodné používat. Mléko by mělo před použitím projít procesem kvašení. Návod můžete najít například zde —- > https://www.naturalgardenoz.com/lactobacillus-serum

      Reply
  • Vladislav Jiřík says: 28. srpna 2022 at 19:49

    Prosím, rajčata proti plísni ošetřuji postřikem Soda Bicarbona (1 pol.lž. na 5 l vody). I zrající plody před zpracováním. Je vhodné podobně totéž aplikovat na rostlinky ve fázi nárůstu paliček ? Případně i těsně před sklizní ? Vytvořením mlhy postřikovačem. Moc děkuji za odborné vyjádření.

    Reply
    • admin says: 29. srpna 2022 at 7:20

      Dobrý den, ve fázi květu, kdy už jsou na rostlinách formující se palice, není vhodné aplikovat žádné postřiky. Pokud se jedná o přírodní prostředek, není to takový problém, nicméně ideální je aplikovat takové přípravky předtím, než rostliny začnou kvést.

      Reply

    Napište komentář Zrušit odpověď

    Vyhledávání

    Nuka seeds koupit semena konopí - marihuany

    Nejnovější články

    • Hong Kong

      Realita dnešního Hong Kongu: 7 let vězení za trochu CBD?

      28. března 2023
    • Konopný list s výtažkem.

      Farmakologické okénko: Konopí jako antibiotikum

      27. března 2023
    • Výzkumy CBDV

      Potenciál CBDV v léčbě Parkinsonovy choroby

      26. března 2023
    • děvče s čepicí

      Enter The Bonghemia

      25. března 2023
    Facebook YouTube SoundCloud
    Placený obsah: Enter The Bonghemia 🇨🇿🌿 J Placený obsah: Enter The Bonghemia 🇨🇿🌿
Jsme česká značka. Pěstujeme a šijeme v Česku. Děláme české konopí dostupnější. Spojujeme a vzděláváme komunitu. S kořeny v podzemí rosteme vzhůru. Společně.  Zdarec, my jsme Bonghemia. Náš příběh započal na lavičce za hustého dýmu a upřímného smíchu, kdy se zrodila myšlenka vytvořit brand, který by reprezentoval lokální konopnou kulturu. Brand, který by spojil jedince s láskou ke konopí v komunitu. Brand, který by zboural stereotypní postoje vůči této rostlině a ukázal využití konopí v mnoha aspektech běžného života.  Už tvoje bába věděla
Základní pilíř naší práce je podpora české ekonomiky, proto do výroby našich konopných produktů vstupují výhradně lokální producenti i farmáři, se kterými pro vás vybíráme (...)  Celý článek najdete  na našem webu. Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou💚
    Kolumbijské konopí vyráží do světa🇨🇴 🌎
Kromě kokainu se z Kolumbie vždy vyváželo i hodně konopí, což ale nikdy nepoutalo pozornost médií – ostatně jak by mohlo vedle dobrodružství Pabla Escobara nebo kartelu z Cali.  V posledních letech zde však došlo k několika zásadním změnám a kromě legalizace produkce a exportu léčebného konopí se nyní chystá i zákon, který bude regulovat trh s konopím rekreačním.  Medicínským producentům se podle nejnovějších zpráv podařilo zvýšit meziroční obrat takřka o sto procent (za leden až listopad loňského roku šlo o konopí v hodnotě bezmála 200 milionů korun) a vyvážet do (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte Magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou🌿💚
    Švýcarsko: Pilotní legalizační projekt dostal Švýcarsko: Pilotní legalizační projekt dostal po Basileji zelenou i v Curychu🇨🇭👍
Švýcarská vláda posvětila plány největšího města v zemi na spuštění experimentu s legální prodejem konopí. Projekt by se měl rozběhnout už na konci letních prázdnin☀️  Federální úřad pro veřejné zdraví (FOPH) schválil v úterý 21. března projekt Züri Can – Cannabis with Responsibility, který byl navržen ve spolupráci curyšské městské rady a místní univerzitní nemocnice a jehož cílem je prozkoumat dopad regulované nabídky konopí na spotřebu a zdraví konzumentů.  Škodí černý trh zdraví?
Studie bude zkoumat, jaký vliv na spotřebu a zdraví účastníků má nákup vybraných konopných produktů z kontrolovaného pěstování za regulovaných podmínek, aby poskytla politicky a prakticky relevantní poznatky o nejlepším možném způsobu nakládání s konopím. Cílem je porovnat výhody a nevýhody regulované nabídky se současnou situací na nelegálním trhu s hlavním důrazem na ochranu veřejného zdraví, zajištění bezpečnosti a ochrany nezletilých.  Až 3 000 obyvatel největšího švýcarského města Curychu si bude moci od konce letošního léta v rámci tříletého programu kupovat předem určené množství konopí pro osobní potřebu. Výměnou za to budou muset každých šest měsíců vyplnit dotazník o svých konzumačních návycích a zdravotním stavu. Do programu se mohou zapojit osoby starší 18 let, s výjimkou (...)  Celý článek najdete v aktuálním vydání Konopí č. 25, které je právě v prodeji po celé republice, a na našem webu. Sledujte magazín Konopí: Váš průvodce konopnou léčbou🌿💚
    Konopí na Instagramu
    • Inzerce
    • Kontakty
    • Obchodní podmínky

    MAGAZÍN KONOPÍ

    První český magazín o léčbě konopím pro pacienty, lékaře i širokou veřejnost. Pětadvacáté vydání je k dostání od 2. 3. ve stáncích a vybraných poštách po celé republice. Číslo 26 vyjde 11. 5. 2023.

    Kontakt: office@konomag.cz

    Tel.: +420 737 300 375

    RUBRIKY

    • Dopisy čtenářů
    • Editorial
    • Infografiky
    • Látky v konopí
    • Léčba
    • Letem světem
    • Mýty & fakta
    • Návody & recepty
    • Nezařazené
    • Obsah
    • Pěstování
    • Poradna
    • PR články
    • Předplatné & balíčky
    • Příběhy pacientů
    • Pro zdravotníky
    • Reportáže
    • Rozhovory
    • Soutěže
    • Vaporizace
    • Výzkumy
    • Zákony
    • Zvěroléčba

    NEJNOVĚJŠÍ

    • Hong Kong

      Realita dnešního Hong Kongu: 7 let vězení za trochu CBD?

      28. března 2023
    • Konopný list s výtažkem.

      Farmakologické okénko: Konopí jako antibiotikum

      27. března 2023

    VYHLEDÁVÁNÍ

    Sledujte nás

    Facebook Instagram LinkedIn
  • © 2018-23 Magazín Konopí. Autorská práva vlastní vydavatel. Bez jeho písemného svolení je zakázáno jakékoli užití částí nebo celku díla, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce.

  • Magazín Konopí

    Potvrďte nám​​, že už vám bylo 18 let, a vyberte si nastavení cookies
    Pomocí cookies, které používáme na tomto webu, můžeme lépe vyhodnocovat návštěvnost nebo vám přizpůsobit reklamu na míru. Díky tomu vám už nic neunikne.

    Můžete nyní buď „Přijmout“ všechny cookies nebo si pomocí tlačítka „Nastavit“ upravit nastavení na míru dle vašich preferencí. Souhlasem s nastavením cookies zároveň potvrzujete, že už vám již bylo 18 let.
    Funkční Vždy aktivní
    Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
    Předvolby
    Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
    Statistiky
    Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
    Marketing
    Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
    Spravovat možnosti Spravovat služby Spravovat dodavatele Přečtěte si více o těchto účelech
    Nastavit
    {title} {title} {title}
    Konopí č. 25 právě v prodeji!
    Získejte aktuální vydání magazínu Konopí

    Zjistit více