Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Českým outdoorovým pěstitelům v posledních letech znesnadňuje život deštivé léto a rychlý nástup chladného podzimního počasí. Zatímco na začátku srpna panovala extrémní horka, v poslední třetině měsíce jsou rostliny vystaveny deštivým dnům a chladnějším nocím. Fotoperiodické odrůdy teprve začaly kvést a někteří pěstitelé se mohou obávat, že jejich úroda nestihne dozrát nebo budou rostliny napadeny plísněmi. Několik tipů, jak předejít pěstitelskému nezdaru, najdete na následujících řádcích.
Období kvetení začalo pro naše rostliny po letním slunovratu 21. června, kdy se začaly krátit dny. Venku je přechod do květu pozvolnější než při indoorovém pěstování, protože se den zkracuje postupně. Posledních deset dnů srpna je slunce nad obzorem přibližně čtrnáct hodin a většina venkovních odrůd by měla mít viditelné zárodky květenství.
Vynucené kvetení
Nástup kvetení můžeme u rostlin vyvolat pomocí zatemňování. Jde sice o jednoduchou, ale poněkud pracnou metodu. Cílem zatemňování je umělé zkrácení dne na dvanáct hodin, což má za následek nastartování tvorby květů.
Rostliny v květové fázi potřebují méně dusíku, ale za to více fosforu a draslíku. Koncem srpna nastává čas upravit jim výživu odpovídajícím způsobem.
Nejjednodušší je zatemňování provádět u rostlin pěstovaných v květináčích. Ty stačí pouze přenášet na tmavé a dobře větrané místo. Vhodným místem je například garáž, kůlna, sklep nebo půda. Pomocí tmavé plachty nebo speciální rolety můžeme zatemnit i skleníky a bytelně zbudované fóliovníky. Cena a náročnost instalace závisí na velikosti skleníku. Přikrývat rostliny přímo, například plachtou, se příliš nedoporučuje, neboť hrozí vysoké riziko vzniku plísní.
Aby zatemnění plnilo svou funkci, nesmí se k rostlinám dostat opravdu žádné světlo. Dalším důležitým faktorem je pravidelnost světelného režimu. Rostliny „ukládáme“ ke spánku každý den ve stejnou dobu a na světlo je vynášíme vždy po dvanácti hodinách. Zatemňování je zbytečné od 22. září, kdy nastává rovnodennost.
Výživa na začátku květové fáze
Rostliny v květové fázi potřebují méně dusíku, ale za to více fosforu a draslíku. Koncem srpna nastává čas upravit jim výživu odpovídajícím způsobem. Výrobky, které údajně urychlují zrání květů, se obvykle opírají o zbožná přání výrobců a jejich zákazníků. Některé věci v přírodě prostě nelze uspěchat.
Komerční specializované řady hnojiv mají specifické dávkování určené pro každou z fází životního cyklu rostlin. Organičtí pěstitelé mají k dispozici například guáno nebo fermentovaný slepičí trus. Slepičince jsou u pěstitelů nesmírně populární, ale jejich použití vyžaduje jistou zkušenost, protože je velmi snadné s nimi rostliny spálit.
Pozor na plísně
Padlí a hniloba květů jsou nejčastějšími neduhy květů venkovních rostlin. Před plným rozvojem květenství máme poslední šanci použít některý z postřiků. Ty sice nemusí plísně zcela zastavit, ale přinejmenším oddálí jejich nástup.
Padlí se objevuje nejprve na starších listech a šíří se neuvěřitelně rychle. Výborným nástrojem proti padlí a dalším patogenním houbám jsou postřik na bázi hydrogenuhličitanu sodného. Je k dostání v obchodech, ale také si je snadno vyrobíme svépomocí. Jednu čajovou lžičku jedlé sody smícháme s čtyřmi litry vody a pár kapkami mýdlové pěny. Domácí i kupované postřiky vždy nejprve vyzkoušíme na malém prostoru, abychom se vyhnuli překvapení.
Nečekanou překážkou pro fotoperiodické odrůdy mohou být lampy veřejného osvětlení nebo jiný zdroj umělého světla v blízkosti naší zahrádky.
Hniloba květů neboli botrytida napadá fotoperiodické odrůdy až ke konci pěstební sezóny. Nicméně pěstitelé samonakvétacích odrůd se s nimi mohou setkat i nyní. Výskyt botrytidy souvisí nejen s vlhkostí a špatnou cirkulací vzduchu, ale také s chladnějším počasím. Proto jsme ostražitější, když noční teplota vzduchu klesne pod 20°C.
Upozornění: Rozhodně nedoporučujeme pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují THC, jelikož dle platné legislativy je jejich pěstování, sklízení a další zpracování trestné. Na trhu je dnes k mání dostatek odrůd technického konopí s vyšším obsahem CBD, jejichž pěstování je legální.