Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Lidé si často myslí, že pro pěstování konopí potřebují spoustu místa nebo nákladné vybavení pro stavbu domácí pěstírny. Svých pár rostlinek si ale můžete vypěstovat i bez zahrady nebo indoorové pěstírny. Jak na to?
Hned na úvod musím říct, že od pěstování na okenním parapetu nelze očekávat stejnou kvalitu jako při pěstování pod intenzivním přírodním, natož pak umělým osvětlením. Na druhou stranu je to pro mnoho lidí ideální způsob, jak s pěstováním začít. Když rostlinám dopřejete potřebnou péči, získáte pěkné zdravé rostliny, které provoní celý byt.
Kam rostliny umístit
Konopí je světlomilná rostlina a dokáže využít opravdu vysokou intenzitu slunečního záření. Zvolte tedy takové místo, kde svítí slunce co nejdéle a co nejintenzivněji. Někteří lidé pěstují na vnějším okenním parapetu, jiní na vnitřní straně. Pokud zvolíte vnitřní stranu, s čímž v tomto článku počítám především, umístěte rostlinu co nejblíže k oknu. Už když ji postavíte místo na parapet na stůl vedle okna, většinou se podstatně sníží intenzita osvětlení, kterou může využít.
Pro pěstování na okně nepotřebujete moc velké květináče – zpravidla stačí objem do dvou litrů.
Pro pěstování na okně nepotřebujete moc velké květináče. Na každou rostlinu postačí nádoby o objemu 0,5–3 litry. Můžete použít ale i pětilitrové nádoby, pokud vám na okně nebudou překážet. Pro začátečníky bych ale doporučil nádoby do dvou litrů. Semínka můžete zasít rovnou do nich, a navíc u takto malých květináčů není takové riziko přelití rostlin, zejména v počátečních fázích pěstování.
Výběr vhodné odrůdy
Pro pěstování na okně se výborně hodí samonakvétací odrůdy. Dorůstají menší výšky a nejsou tak náročné. V současné době je na trhu nepřeberné množství samonakvétacích odrůd od celé řady semenných bank. Jejich šlechtitelé a prodejci většinou uvádějí počet dnů potřebných od zasetí semínka do fáze optimální zralosti (neboli from seed to harvest), účinek nebo očekávaný obsah hlavních kanabinoidů, výnosnost, chuťovou charakteristiku a někdy i obtížnost pěstování. Výnos je při pěstování na okně třeba brát s rezervou, ale další parametry můžete zvolit podle vlastního očekávání.
V každém případě zvolte semena feminizovaná, ať máte jistotu, že vám vyrostou jen samičí rostliny bez semínek. Na okně se dají pěstovat i fotoperiodicky senzitivní (krátkodenní) odrůdy, které začínají kvést až ve druhé polovině léta. To bych ale doporučil spíše zkušenějším pěstitelům, kteří dokážou růst do určité míry korigovat. Může být zapotřebí také daleko více prostoru a tudíž větší okno.

Samonakvétací odrůdy mají pro pěstování na okně ideální předpoklady. Mají ale i svá specifika, která je nutné mít na paměti. Nemají moc rády přesazování a špatně reagují i na stres způsobený například nadměrným nebo nedostatečným zalitím. Dochází pak ke stagnaci v růstu a vzhledem k jejich krátkému životnímu cyklu je každé zpomalení znát na výsledné sklizni. Ale každé začátky mohou být složité, takže se nenechte odradit dílčími neúspěchy.
Kdy s pěstováním začít
Vzhledem k tomu, že světelné podmínky na okenním parapetu nejsou většinou optimální, je dobré co nejvíce využít dlouhé slunné dny v roce. Na severní polokouli připadá nejdelší den v roce na 21. června.
Vychytávky : Malé přídavné osvětlení nemusí svítit celý den, ale bohatě postačí, když s ním vykryjete tu část dne, kdy na rostliny svítí slunce v ostrém úhlu nebo jsou nějak zastíněné. Milovníci chytrých spínačů si mohou pořídit senzor intenzity osvětlení a spínat přídavné osvětlení automaticky podle aktuální síly slunečního svitu. V kombinaci s osvětlením se pořád jedná o poměrně malou investici v porovnání se sestavením pěstebního boxu nebo pronájmem zahrady.
Při pěstování samonakvétacích odrůd je tedy nejlepší, aby prostřední část pěstebního cyklu vycházela právě na tento den. To vám zajistí největší množství světelné energie pro rostliny. Kdybyste zvolili odrůdu, která dozrává 12 týdnů od zasetí semene, je ideální ji zasít šest týdnů před letním slunovratem a sklízet šest týdnů po něm. Sít tedy budete 10. května a sklízet 2. srpna.
S pěstebním cyklem můžete ale začít v podstatě kdykoliv během jara a léta. Musíte jen počítat s tím, že podzimní sklizeň bude mít nízkou kvalitu a bude chudší. Při pěstování samonakvétacích odrůd na okně je ideální načasovat sklizeň nejpozději na konec srpna nebo si pomoci umělým osvětlením, jak ještě zmíním později.
(…)
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, a tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Vyčkejte do doby, než bude v ČR legální samopěstování konopí! Návrh takového zákona schválila 30. 5. 2025 Poslanecká sněmovna, a pokud ho schválí i Senát a podepíše prezident, bude od 1. 1. 2026 možné pěstovat 3 rostliny na osobu (věk 21+) a přechovávat až 100 gramů sušiny.
Celý zajímavý článek / rozhovor najdete v novém vydání magazínu Konopí č. 34, které je od 28. dubna v prodeji po celé ČR i se semínkem Terp & Tonic Auto, případně si ho můžete výhodně předplatit.