Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
U našich severních sousedů je léčebné konopí legální od roku 2017. Vzhledem k rozlehlosti země – Polsko je čtyřikrát větší než Česko jak rozlohou, tak téměř i počtem obyvatel – je tamější systém konopné léčby postaven na jiných základech. Aby byla zaručena bezproblémová dostupnost, lékaři vypisují pouze potřebné koncentrace základních kanabinoidů a pacient už si sám vybere v lékárně, co je zrovna k mání.
Sám jsem konopným pacientem, avšak nikoli v České republice, nýbrž v Polsku, kde žiju. Po přečtení článku „Co dnes pálí konopné pacienty“ v 29. vydání magazínu Konopí jsem si uvědomil, že systémy v obou zemích se značně liší.
Pouze poměr THC a CBD
Zásadní odlišnosti se týkají vypisování odrůd lékařem. Zatímco v Česku lékař vybírá pacientovi odrůdu sám prostřednictvím jednoho z 64 kódů, pod nimiž jsou sdruženy odrůdy s podobnými poměry THC a CBD, v Polsku lékař vypíše pouze poměr účinných látek.
Konkrétní odrůda může být na receptu uvedena, ale nikterak závazně. V praxi to vypadá tak, že zkušený lékař odrůdu k danému onemocnění doporučí, ale při vystavování receptu obvykle zapíše pouze koncentrace účinných látek a výrobce (viz přiložený recept).
Výběru nejvhodnější odrůdy klade český model zbytečné překážky.
Jediné údaje, které léčebné konopí na polském receptu definují, znějí takto: „S-LAB THC 18%, CBD < 1% (Cannabis sativa flos).“ Kromě toho je tam uvedeno i celkové množství léčiva a denní dávkování. Pacient má tudíž naprostou volnost ve výběru vhodné odrůdy a lékař pacienta v procesu výběru nijak neomezuje. Stačí otevřít příslušnou webovou stránku a vybrat si.
Na sociálních sítích tudíž probíhají četné diskuze o účincích jednotlivých odrůd při různých zdravotních problémech. Jelikož mají polští pacienti naprostou volnost v otestování jakéhokoli množství odrůd, sami si aktivně ty nejvhodnější dohledávají. Intenzivní diskuze probíhají také o kvalitě léčebného konopí, ale k tomu se dostaneme postupně.
Neignorovat terpenový profil
V Česku, zdá se, panuje představa, že pokud odrůdu nevybere lékař, mohla by být nesprávná a pacientovi by mohla nějak ublížit, způsobit nežádoucí vedlejší účinky či prostě jen nefungovat. Ale tak tomu není. THC a CBD, které jsou předepisovanou účinnou látkou, uleví pacientům od širokého spektra potíží.
Připusťme nicméně, ze některé odrůdy jsou vzhledem ke svému terpenovému profilu vhodnější pro ty či ony obtíže. I na ty ale zabírají u každého pacienta jinak, a kromě toho platí, že kvalitní léčebné konopí může obsahovat kromě nějakých 17 hlavních i mnohé z další stovky terpenů. Možnost volného výběru a experimentování tedy může být pro pacienta zásadní.
Výdej v praxi
Předzásobené lékárny ve větších městech bez potíži rozdělí patnáctigramový recept na třikrát pět gramů a vydají tři různé odrůdy. Pacienti tak v relativně krátkém období několika měsíců mohou otestovat široké spektrum odrůd a zvolit tu, která jim vyhovuje nejvíce.
Někdo by mohl namítnout, že to už zavání rekreačním užíváním schovaným za receptem. Ve skutečnosti však rekreační uživatelé nebudou konopím z lékárny příliš nadšeni. Při první organoleptické kontrole totiž povytáhnou obočí a konstatují, že bylo přesušeno. Způsob finální úpravy léčebného konopí navíc stejně jako v Česku zahrnuje nejen pečlivé vysušení, ale i ozařování gama zářením.
Rekreace? Ani ne
Jak uvádí nezávislý expert na webových stránkách jednoho českého producenta: „Předpokládá se, že proces ozařování zničí všechny mikroby, čímž dojde k dekontaminaci sušiny a prodloužení její trvanlivosti… Spory rodu Aspergillus představují pro pacienty s konopím jedno z největších rizik, které může způsobit i značné zdravotní komplikace. Jedná se zároveň o velký problém u pacientů, kteří jsou nuceni kupovat konopí na neregulovaném, nelegálním trhu.“
S výraznou slevou lze získat šarže, kterým se blíží doba expirace.
Jak potvrzují i studie, gama záření je účinné při redukci Aspergillus flavus a aflatoxinů (jedovatých karcinogenů a mutagenů, které produkují některé plísně, zejména druhy rodu Aspergillus).
Tento proces ovšem poměrně výrazně zredukuje vůni a chuť konopí (podle studií 10–40 % terpenů). To se pak nemůže srovnávat se šťavnatou paličkou vypěstovanou doma na zahrádce nebo ve skříni a uleželou po poctivém curingu. Pěstitele léčebného konopí jsou nicméně profesionálové a snaží se především udržet konzistenci produktu mezi jednotlivými šaržemi.
Chybí úhrada z pojišťovny
Cena konopí se v polských lékárnách pohybuje v přepočtu mezi 240 až 420 Kč za gram. Lze však získat i s výraznou slevou šarže, kterým se blíží doba expirace. Na sociálních sítích se zakládají vlákna, kde pacienti pod komentář s názvem města vypisují, ve kterých lékárnách je jaká odrůda před expirací ve slevě.
Přirozeně to bývá tak, že nejoblíbenější odrůdy jsou vyprodány. A novější odrůdy s 22 či 24 procenty THC jsou náruživě testovány pacienty a zřídka je najdete ve slevě.
Rád bych tímto podotknul, že v České republice máme určité podstatné výhody, mezi něž patří i 90% úhrada ze zdravotního pojištění, nicméně je stále kam se posouvat v omezení byrokratické buzerace. Byl bych rád, kdyby si lepší dostupnost léčebného konopí dala některá z politických stran do programu.
Text: Jaromír Stafaráj
1 Komentář
Samá lež.