Ve třetím pokračování našeho seriálu se dozvíte, na co si dát pozor při výběru vaporizéru a jaké parametry sledovat. Na vlastní plíce jsem otestovala již kolem osmdesáti přístrojů, a neustále se objevují nové. Většinou jsou si podobné a liší se jen tvarem a různými detaily, avšak ty špičkové nabízejí už opravdu vysokou kvalitu zpracování a jsou vhodné k použití jak v domácím prostředí pacientů, tak v nemocnicích či domech pro seniory.
Vzhledem k množství dnes dostupných přístrojů není úplně snadné vybrat si ten správný. Zatím existuje jen málo kamenných obchodů, kde si můžete vaporizéry vyzkoušet.
Osahat a ozkoušet
Jestliže nespěcháte, doporučuji s nákupem počkat do doby konání některého z konopných veletrhů –v dubnu se koná Konopex v Ostravě a v listopadu můžete navštívit pražský Cannafest. Také se vyplatí poradit se předem s odborníkem a vybrat si tuzemský e-shop.
Pouze tak získáte minimální záruku 24 měsíců na přístroj a garanci vrácení peněz do dvou týdnů v případě, že se napoprvé ve výběru nestrefíte. Některé firmy v rámci zvýšení kvality služeb tuto čtrnáctidenní lhůtu na vrácení zboží bez udání důvodu dokonce prodloužily.
Velikost, na které záleží
Jedním z nejdůležitějších parametrů je pro většinu klientů velikost přístroje. Kdo ví, že bude používat vaporizér jen doma, může si zvolit i větší a výkonnější přístroj. V takovém případě je vhodný i stolní vaporizér, který má napájení pouze z elektrické zásuvky a díky velkému zásobníku vyžaduje méně častou obsluhu a údržbu.
Ten, kdo naopak potřebuje mít přístroj stále u sebe, vybere si menší velikost, aby se vešel do kapsy nebo do batohu. Velkou roli hraje také diskrétnost, protože mnoho z nás potřebuje inhalovat zrovna tam, kde se v danou chvíli nacházíme.
Bez ohledu na velikost přístroje si vždy otestujte, zda vaporizér ani při nastavení nejvyšší teploty odpařování byliny nespaluje.
Ti, kdo se odnaučují kouřit, volí zpočátku „nahřívací“ vaporizéry, které se zvenčí nahřívají zapalovačem a nabízejí nejrychlejší a nejvýraznější účinek. Kuřákům sice umožní rychlejší přechod k vaporizaci, zároveň u nich ale existuje největší riziko spálení, proto je nedoporučuji nekuřákům. Vhodné nejsou ani pro seniory či pacienty s třesem a křečemi.
V počátcích vaporizace neměly menší přístroje takový výkon jako ty stolní. Dodnes je mezi nimi patrný rozdíl, ale i z přístroje kapesní velikosti získáme dostatečný výpar. Největší výhodou u většiny stolních vaporizérů je možnost jímat výpary do balónků, díky čemuž dochází jen k minimálním ztrátám. Zároveň je výpar ochlazený na pokojovou teplotu, takže nedráždí v krku. Zpočátku se může dokonce zdát, že nevdechujete nic, protože kanabinoidy jsou látky zcela bez chuti (a zbytečně si pak nastavujete příliš vysokou teplotu).
Podobně matoucí může být nepřítomnost páry ve výdechu. Tady záleží na typu přístroje a na kvalitě a vlhkosti vaporizovaného konopí. Bez ohledu na velikost přístroje si vždy otestujte, zda vaporizér ani při nastavení nejvyšší teploty odpařování byliny nespaluje. Poznáte to podle chuti a podle barvy odpařených bylin, které nesmí být zčernalé. Měly by být opražené pouze dohněda.
Cena přístroje odráží jeho kvalitu
Jako druhé kritérium většina lidí uvádí cenu. Zajímavé je, že jen málokdo je připraven investovat do svého zdraví. Jsme zvyklí, že je u nás téměř vše plně hrazeno pojišťovnou. I v tomto ohledu se situace naštěstí mění, i když zatím pomalu. První vaporizéry si již můžete vyzkoušet a brzy i vypůjčit ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně.
Pozitivní je, že díky velkému technologickému pokroku v posledních deseti letech došlo k významnému snížení ceny, a zároveň se zlepšila kvalita co do provedení i funkčnost. Jsme sice zvyklí kupovat mobilní telefony za podobně vysoké částky jako na běžícím páse, avšak u nového a neznámého přístroje, jako je vaporizér, se zdráháme vytáhnout několik tisícikorun z peněženky.
Ty nejlepší z nich se přitom skládají z certifikovaných nezávadných součástek a jejich vývoj trval často několik let. Dodejme ještě, že přibývá přístrojů, u kterých si může baterii vyměnit sám uživatel. Tato výhoda se obvykle projevuje na mírně vyšší ceně.
Jak poznat padělky
Ve většině případů se na českém trhu setkáváme jen s originály. Problém padělaných výrobků nastává až v okamžiku, kdy nakupujeme přes různé inzertní servery a ze zahraničí. Místo aby byla dvakrát nižší cena člověku podezřelá, nechá se nalákat a pak je ochoten přistoupit i na kupní smlouvu s pouhou šestiměsíční zárukou a mizivou nadějí na vrácení peněz.
Rozhodně se vyplatí investovat a nakupovat z ověřených – většinou tedy domácích – zdrojů, pokud chcete, aby vám přístroj fungoval opravdu spolehlivě a dlouho.
V tabulce č. 2 najdete přehled, v jaké cenové hladině se pohybují ty nejznámější a nejprodávanější značky. Nejdražší jsou velké stolní přístroje. Po nich následují přenosné a kapesní vaporizéry s přesnou regulací teploty a konvekčním typem nahřívání (bylinkami prochází horký vzduch). Další kategorii v pořadí představují vaporizéry s možností nastavení teploty a kondukčním nahříváním (bylinky jsou praženy v zahřátém zásobníku).
Nejlevněji pořídíte kovové nebo skleněné trubičky nahřívané zvenčí pomocí takzvaného žhavicího zapalovače. Pozor, ty nejdůmyslnější z nich ale můžou klidně stát i kolem čtyř tisíc, jako například titanový OmniVap.
Naopak cena některých stolních přístrojů při zachování solidní kvality již byla stlačena pod pět tisíc korun, například u Arizer Extreme Q.