Každého uživatele konopí jednou napadne, jestli by nebylo jednodušší pěstovat si vlastní rostliny. Motivy mohou být různé. Tím prvním je většinou touha ušetřit peníze. Mezi ty další obvykle patří špatná dostupnost, nízká kvalita nebo nejasný původ konopí kupovaného.
Jestli i vás někdy napadlo vypěstovat si konopí vlastní a nemáte zrovna zahradu, kde byste si to mohli vyzkoušet, prozradím vám v krátkém seriálu, jak si vypěstovat trošku toho konopí doma (tzv. v indooru) pod umělým osvětlením. Samozřejmě co nejsnáze, s minimálními náklady a bez porušování platných zákonů.
Co se dozvíte?
Vyplatí se pěstovat doma?
To je první otázka, kterou byste si měli položit předtím, než začnete o vlastním pěstebním prostoru přemýšlet. Čistě z pohledu ceny jednoho gramu sušiny vypěstovaného vlastními silami se to ve srovnání s konopím kupovaným vyplatí. Tedy v drtivé většině případů. Otázka ale je, zda se to vyplatí vám.
Vše se odvíjí od vaší spotřeby. Řekněme, že z jedné domácí sklizně získáte 250 gramů kvalitní sušiny. To je takové průměrné minimum, když se bavíme o pěstebním prostoru o velikosti 1 m2. Řekněte si, za jak dlouho takové množství spotřebujete, ať už pro přímé užití, extrakci nebo výrobu domácí masti. Jestliže je to množství pro vás zbytečně velké, pěstování doma se vám moc nevyplatí.
Výhodou pěstování pod umělým osvětlením je fakt, že nemusíte čekat ani na jaro, ani na léto. Prostě pěstujete, kdy chcete.
Za vybavení dáte minimálně deset tisíc a vypěstování jednoho gramu vás vyjde minimálně na 20 korun v elektřině a hnojivech, raději ale počítejte s 30 korunami. Celkem tedy utratíte 17 500 a první vypěstovaný gram vás tak vyjde na 70 korun. Oproti kupovanému konopí ušetříte asi 130 korun na gramu. Jestli ale spotřebujete 100 gramů ročně, nemá podle mě cenu do vybavení investovat, protože vám bude pěstírna doma většinu času překážet. A to nepočítám čas, který tomu věnujete. Každá další sklizeň vás samozřejmě vyjde laciněji, protože vybavení už znovu kupovat nemusíte.
Jak dlouho trvá vypěstovat první úrodu?
Úplně první pěstební cyklus včetně sestavování pěstebního prostoru vám zabere tři až čtyři měsíce. Výhodou pěstování pod umělým osvětlením je ale fakt, že nemusíte čekat ani na jaro, ani na léto. Prostě pěstujete, kdy chcete.
Když máte pěstební cyklus vyzkoušený a vychytaný, můžete následně „udělat“ čtyři sklizně za rok. Produkční kapacita pěstírny o ploše 1 m2 se pohybuje mezi 250 a 1 000 gramy za jednu sklizeň. Nejčastěji se domácí pěstitelé v tomto prostoru pohybují mezi 250 a 400 gramy sušiny.
Výhody domácího pěstování
Kromě už zmíněné úspory je to lepší kontrola pěstebního postupu. Sami po sklizni víte, čím jste rostliny vyživovali, čím jste je ošetřovali a v jakých podmínkách rostly. Určitě jim dáte maximální péči, když je chcete sami využít.
Osobně spatřuji velkou výhodu v tom, že se naučíte rostlinám trošku více rozumět a naučíte se poznat kvalitní a méně kvalitní konopí z cizích zdrojů. Obrovská výhoda je, že si můžete vypěstovat to, co chcete právě vy, a nemusíte spoléhat na to, co bude zrovna dostupné.
Nevýhody
Domácí pěstírna vám zabere nějaký čas, v průměru to bude denně třeba jen 15–30 minut, ale je třeba s tím počítat. Moje oblíbené čínské přísloví praví, že nejlepší hnojivo je zahradníkův stín. Čím více se rostlinám budete věnovat, tím větší je vaše šance na úspěch. Také je třeba počítat s mírně sníženým komfortem bydlení. I malá pěstírna může dělat nežádoucí hluk nebo může být trochu cítit.
I malá pěstírna může dělat nežádoucí hluk nebo může být trochu cítit.
Z hlediska kvality produkce je třeba zmínit, že existuje vysoké riziko výskytu plísně v květech, a to zejména při špatně zvoleném pěstebním postupu nebo nedostatečném vybavení. Pokud se ale budete držet postupů z ověřených zdrojů, dokážete se tomuto riziku vyhnout.
Jak začít?
Pro malou domácí pěstírnu potřebujete prostor, který lze zcela zatemnit a kde je možné zajistit snadnou výměnu vzduchu. Může to být dobře větratelná komora, sklep, půda nebo vhodná skříň. Také se dají pořídit takzvané pěstební stany. To jsou takové skříně ze speciální tkaniny, která nepropouští světlo, a navíc je zevnitř pokryta reflexní vrstvou pro lepší využití pěstebního světla. Některé takové boxy nevypadají v interiéru špatně, a navíc si můžete nejprve vyzkoušet, kde by vám jeho umístění vyhovovalo. Pokud máte místa málo, pořídíte si menší stan s rozměry 100 x 100 x 200 centimetrů, který vás vyjde na dva až pět tisíc korun.
Jestliže víte, že se po dobu pěstebního cyklu nebudete od rostlin vzdalovat na déle než dva nebo tři dny, postačí vám květináče o objemu okolo deseti litrů. Do nich nasypete vhodný pěstební substrát a budete zalévat ručně. Substrát doporučuji koupit speciálně pro konopí. Květináčů budete potřebovat maximálně devět, takže spotřebujete necelých 90 litrů substrátu, protože květináče nebudete plnit až po okraj. Celková cena nějakých 500 korun. Tohle je opravdu levná položka.
Sady versus samostatné části
Teď ale přichází na řadu dražší položky. Umělé osvětlení, ventilace a také nějaké spínače. Můžete si všechno pořídit v nějakém setu, kterých najdete na stránkách českých growshopů poměrně dost, a některé zahrnují i zmiňovaný pěstební stan. Nejlevnější sady stojí okolo osmi tisíc. Pokud byste chtěli LED osvětlení, budete muset buďto zmenšit pěstební prostor, nebo si připlatit a vytáhnout za komplet sestavu z kapsy okolo dvaceti tisíc. Každopádně se vám nákup setu jednoznačně vyplatí. Jste ale dost omezeni nabídkou. Ty nejlevnější věci samozřejmě nejsou vždy ty nejlepší, ale to všichni víte.
Osobně dávám přednost nákupu všech komponent samostatně a skládám si komplet podle svého. Celková cena je o něco vyšší, ale já už se s tím nejlevnějším vybavením nespokojím. Rozhodně se nevyplatí šetřit na osvětlení a vzduchotechnice. Už léta používám pro pěstování skoro výhradně LED moduly. Jsou efektivnější a vyzařují méně tepla, ale jsou dražší. Pokud však hodláte pěstovat v nevytápěné, chladné místnosti, může se teplo z vysokotlakých výbojek hodit.
Zvlhčovač a odvlhčovač jsou v každé pěstírně vítány. Zejména odvlhčovač vám pomůže s prevencí proti plísni v květech a je velmi užitečným pomocníkem. Stojí ale zase nějakou korunu navíc. Jestli se vám do něj nechce investovat, zajistěte alespoň dostatečné proudění vzduchu v pěstírně prostorovým ventilátorem. O vybavení by se dalo psát donekonečna, a proto si jednotlivé elementy nechám na některý z dalších dílů tohoto seriálu.
Samotné pěstování: růst a květ
Pěstování konopí v malém rozsahu není žádná atomová věda. Zvládne to každý, kdo dokáže vypěstovat třeba rajče nebo papriku. Přesto vás může při pěstování pod umělým osvětlením čekat několik kritických okamžiků.
Životní cyklus konopí se dá zjednodušeně rozdělit na vegetativní a reprodukční fázi, tedy fázi růstu a fázi kvetení. Ve fázi růstu je dobré dělat všechno proto, aby rostliny byly silné a nerostly příliš rychle. Toho docílíte správnou intenzitou osvětlení a také malými rozdíly mezi denní a noční teplotou.
Velmi záleží na tom, jakou odrůdu budete pěstovat. V zásadě můžete pěstovat ze semínek nebo z klonů. Když si budete chtít koupit semena, zjistíte, že jsou k dostání feminizovaná, regulérní a také takzvaná automatická nebo též samonakvétací. Čert aby se v tom vyznal, když to vidí poprvé.
Základní rozdělení semen
Konopí je dvoudomá rostlina, takže ze semínek by měli vyrůstat samci i samice. Květy bohaté na pryskyřici s účinnými látkami (tj. kanabinoidy, terpeny a další) ale produkují pouze samice. Proto jsou na trhu nejoblíbenější takzvaná feminizovaná semena, ze kterých vždy vyrostou pouze samičí rostliny. Regulérní semínka oproti tomu obsahují semínka samců i samic. Pokud je samice opylena samčím pylem, začne v květech tvořit semínka, čímž se sníží produkce kanabinoidů i terpenů.
Ještě před pár lety byla většina voňavých a na účinné látky bohatých odrůd výhradně krátkodenních, což znamená, že začínaly tvořit květy až ve chvíli, kdy se den zkrátil na nějakých třináct hodin. Těmto odrůdám se říká fotoperiodicky senzitivní nebo prostě krátkodenní. Dnes jsou ovšem na trhu i odrůdy fotoperiodicky neutrální, kterým se říká nejčastěji automatické nebo samonakvétací, lidově automaty.
Nejvíce se v současnosti prodávají feminizovaná semínka jak krátkodenních, tak automatických odrůd. Velmi zřídka dnes koupíte regulérní semínka obou typů odrůd, protože drtivá většina pěstitelů chce semínka feminizovaná.
Kvetení a úspora elektřiny
Zatímco u automatických (samonakvétacích) odrůd nemusíte dělat nic pro to, aby rostlina začala kvést, u krátkodenních odrůd musíte odhadnout správný okamžik, kdy zkrátíte rostlinám den a nastartujete tak proces kvetení. Zdá se tedy jasně výhodnější pěstovat „automaty“, protože s nimi není moc práce. Pravdou ale je, že jsou energeticky náročnější. Během celého pěstebního cyklu na ně svítíte 18–20 hodin, zatímco na krátkodenní svítíte zhruba tři nebo čtyři týdny osmnáct hodin, a pak jim zkrátíte den na dvanáct hodin. Krátkodenní odrůdy ale zase dozrávají rychleji, takže rozdíl v nákladech není zas tak velký.
Fáze kvetení trvá obvykle osm až deset týdnů. První polovina je celkem bezproblémová, jakmile ale květy začnou mohutnět, je třeba dávat pozor na jakoukoli známku plísně. Rostliny se ideálně sklízejí ve stadiu optimální zralosti. To se dá poznat podle zbarvení pryskyřice nebo osychajících pestíků, které už v době optimální zralosti postrádají pro rostlinu účel.
Výživa
Když pořídíte správný substrát a dostatečně velký květník, nemusíte si s hnojením dělat příliš velké starosti. Plně vám postačí nějaká základní řada hnojiv určená pro konopí. Doporučuji zvolit pěstební substrát a hnojiva od stejného výrobce.
Už léta používám pro pěstování skoro výhradně LED moduly.
Nejčastějším problémem pěstitelů jsou žloutnoucí listy. Ty ale mají často zcela jiný důvod než nedostatečnou výživu. Přesto není radno ji podceňovat. Mnoho pěstitelů rostliny zbytečně přehnojuje. Na druhou stranu je jasné, že bez dostatku živin nikdy nedocílíte bohaté a vysoce kvalitní úrody.
V příštím díle se budu podrobněji věnovat tomu, jaké klimatické podmínky by měly rostliny u vás doma mít, abyste docílili co nejlepšího výsledku.
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.