V minulém vydání jste se dozvěděli, jestli se vám pěstování pod umělým osvětlením vyplatí, co k němu budete potřebovat a jaké jsou výhody a nevýhody. Také už víte, jaká jsou na trhu semínka a něco málo o hnojení. V tomto díle se podíváme na to, jaké klimatické podmínky mají rostliny nejraději a jak jich docílit.
Při pěstování konopí pod umělým osvětlením se musíte smířit s tím, že přirozený vývoj klimatu v pěstebním prostoru bude mít vždy opačnou tendenci, než budete potřebovat vy, respektive rostliny. Udržení správných klimatických podmínek opravdu není jednoduché.
LED moduly mají menší spotřebu elektřiny, mnohem delší životnost a také sestavování správného barevného spektra je pro výrobce jednodušší.
V zásadě máte dvě možnosti. Buďto investujete do sofistikovaného zařízení pro údržbu klimatu a budete se snažit o co nejvyšší výnos, nebo se prostě zaměříte na to, abyste měli zdravou úrodu bez plísní, aniž byste museli investovat velké peníze. I tak se ale bez některých pomůcek neobejdete.
Hlavní zdroj tepla
Konopí má rádo teplejší prostředí. Dokáže se vyrovnat i s teplotami okolo 30 °C, zatímco teploty pod 15 °C už mu vysloveně nevyhovují a brzdí jeho růst a vývoj. Obecně se dá říci, že nejvhodnější teplotní rozmezí při pěstování pod umělým osvětlením je 18 až 27 °C.
Důležitou roli ale hraje i to, jaký je rozdíl mezi denní a noční teplotou. Ten totiž do značné míry určuje, jak rychle vaše rostliny porostou do výšky. Rychlost růstu ale určují i jiné aspekty, zejména genetické předpoklady dané odrůdy, intenzita osvětlení, relativní vlhkost vzduchu, výživa a velikost pěstební nádoby.
Držme se ale prozatím teploty. Hlavním zdrojem tepla je v uzavřeném prostoru většinou pěstební osvětlení. Dříve se pěstovalo s pomocí vysoce intenzivních halogenidových nebo sodíkových výbojek. V současnosti většina domácích i komerčních pěstitelů dává přednost LED modulům. Jsou efektivnější, takže mají menší spotřebu elektřiny při dosažení stejné nebo vyšší intenzity osvětlení, a mají mnohem delší životnost. Pro výrobce je navíc jednodušší správně sestavit barevné spektrum.
Přestože LED moduly produkují i nějaké teplo a musím říct, že u výkonnějších modulů ho není málo, je tepelná emise výrazně nižší než při použití vysoce intenzivních výbojek. Na teplo ze světelného zdroje se tedy nedá vždy úplně spoléhat, a proto je vhodné mít pěstební prostor tam, kde není příliš chladno. Například při použití pěstebního stanu má jeho vnitřní teplota úzkou vazbu na teplotu okolní. Když si stan o rozměrech jednoho metru čtverečního postavíte do sklepa, kde je 10 °C, tak těžko budete dosahovat potřebných teplot nejen při použití LED. Ideální je mít stan v místnosti, kde je teplota alespoň těch 18 °C.
Spojení světel a klimatu
Teplo lze ale získat i s pomocí již zmíněných vysoce intenzivních výbojek. V chladnějším prostředí vám pomohou docílit požadovaných teplot bez nutnosti přitápění, které samozřejmě snižuje nebo úplně maže výhodu nižší spotřeby LED osvětlení. V každém případě je třeba sledovat i teploty noční, které při zhasnutých světlech mohou v chladném prostředí bez ohledu na to, jaký použijete světelný zdroj, klesat pod ideální mez.
Ventilátor, časovač a termostat
Teplotu je vhodné v průběhu pěstebního cyklu měnit. Hodně ale záleží na tom, kolik investujete do vybavení, kterým ji hodláte řídit. Úplně nejlevnějším řešením je použití potrubního ventilátoru pro odtah vzduchu z pěstebního prostoru v kombinaci s časovým spínačem. Na něm nastavíte, jak často a na jak dlouho se bude spouštět.
Pokud jde o řízení teploty, nejlevnějším řešením je potrubní ventilátor pro odtah vzduchu z pěstebního prostoru v kombinaci s časovým spínačem a ideálně i termostatem.
Pro 1 m2 doporučuji ventilátor s kapacitou 400 m3/ hodinu. Vystačíte i se slabším, ale lepší je mít vždy raději silnější. Odvětrá prostor rychle a nemusí běžet tak dlouho. Když má ještě termostat s hygrostatem a regulátorem otáček, je to ideální pomocník za rozumnou cenu. Varianta pouze s časovačem vyžaduje dobré nastavení a pravidelnou kontrolu, jestli teplota opravdu je taková, jakou potřebujete. Termostat to bude hlídat za vás.
Pro sazeničky nastavte noční a denní teplotu na 22–24 °C, pro větší rostliny 25–28 °C. V průběhu kvetení postupně zvyšujte rozdíl mezi denní a noční teplotou, abyste v posledním týdnu před sklizní měli noční teplotu 18 °C a denní 28 °C. Upřímně řečeno, pouze s ventilátorem budete mít možnosti nějakého přesného řízení teplot poměrně malé, ale jako základ to stačí.
Relativní vlhkost vzduchu
V profesionálních pěstírnách je vztah teploty a relativní vlhkosti pečlivě sledován a co nejlépe udržován v potřebných mezích. Běžný domácí pěstitel se základním vybavením ale může tento vztah ovlivnit jen částečně. Relativní vlhkost se udává v procentech a vyjadřuje, do jaké míry je vzduch při dané teplotě nasycený vodními parami. Jamile dosáhnete relativní vlhkosti 100 %, začne voda kondenzovat, v pěstírně jsou mokré stěny a případně mlha. To nechcete.
Nešikovné je, že v začátku, kdy jsou rostliny ještě malé, potřebujete relativní vlhkost vzduchu vysokou, zhruba 70–80 %. V tu chvíli se ale prostřednictvím rostlin do vzduchu dostává vody minimum, protože ještě mají malé listy a transpirace (tj. vypařování vody přes listy) je minimální. V tu dobu musíte obvykle pěstební prostor zvlhčovat, ideálně membránovým zvlhčovačem. Ten se dá sehnat i za pár stokorun.

Jakmile ale rostliny vyrostou a zvětší se jejich listová plocha, máte opačný problém. Vlhkost rychle stoupá, a vy naopak potřebujete hodnoty nižší. V průběhu vegetativní fáze zhruba 55–60 %, ve fázi kvetení pak potřebujete ideálně snižovat až na 45–50 %. To proto, abyste zabránili vzniku plísně v květech. V té době je ale transpirace velmi rychlá a vzdušná vlhkost rapidně roste.
Relativní vlhkost vzduchu můžete snižovat opět odtahovým ventilátorem. Jak bude tento základní postup úspěšný, závisí na dvou věcech. Zaprvé, jaká je relativní vlhkost vzduchu, který je do pěstírny nasávaný. Když bude stát pěstební stan v místnosti, kde je 65% vlhkost, těžko pouhým větráním docílíte vlhkosti ve stanu nižší. Další nevýhodou tohoto řešení je prostý fakt, že čím je vzduch chladnější, tím menší dokáže pojmout množství vodních par. Odtahový ventilátor odsává z pěstírny teplo, a tím snižuje schopnost vzduchu pojmout větší množství vodní páry a vlhkost proto příliš neklesá.
Zjistíte tedy, že ideálním řešením je pořízení odvlhčovače. Vaše peněženka tak zase zchudne o pár tisícovek, pokud chcete opravdu funkční řešení. Vzhledem k tomu, že vaším cílem je vypěstování zdravých rostlin bez plísní, měl by být odvlhčovač v nákupním seznamu na předních pozicích. Pořízením klimatizační jednotky můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. Kromě chlazení pěstírny vám totiž pomůže i snížit relativní vlhkost vzduchu.
Spínání a vypínání
Pěstování konopí má řadu specifických klimatických požadavků, na které nejsou běžné přístroje připravené. Jedním z nich je potřeba udržování rozdílných klimatických podmínek ve dne a v noci. Například pořízení běžné klimatizační jednotky, u které lze nastavit jinou teplotu pro den a noc, je v podstatě nemožné. Sofistikovanější pěstírny s ambicí přesnějšího řízení klimatu musejí být vybaveny topením, chlazením, zvlhčováním a odvlhčováním. Ty už zásuvkovým časovým spínačem neovládnete dokonale.
Naštěstí jsou tady pro tyto požadavky řešení, která dobře splní svůj úkol a nezruinují váš rozpočet. Jedná se o programovatelné spínací rozvodnice. Jistě, zadarmo to také není, ale už zhruba za pět nebo šest tisíc si můžete pořídit snadno programovatelné řešení, kterým zvládnete sladit ventilaci, chlazení, zavlažování i osvětlení z jednoho místa.
Je to jedna z investic, která se vám rozhodně vyplatí a je výrazně spolehlivější než několik nezávislých časových spínačů. Bez váhání byste měli takové zařízení použít v případě, že výkon všeho osvětlení je více než 600 wattů. Programovatelná rozvodní skříň totiž spíná osvětlení, klimatizaci i topení přes stykače, takže nehrozí poškození samotného časového spínače, což se děje při použití zásuvkových časových spínačů. I když výrobci často tvrdí, že zvládnou zatížení 2 000 W, z vlastní zkušenosti ale musím říct, že ty levnější dlouhodobě nevydrží ani polovinu.
Na zkoušku, nebo na dlouho?
K vybavování pěstebního prostoru lze přistupovat různými způsoby. Pokud chcete pěstování jen vyzkoušet a vypěstovat jednu úrodu, asi se moc velké investice nevyplatí. V takovém případě bych se spíš rozhodl pro pěstování venku nebo koupil vše z druhé ruky. Na inzertních serverech najdete vybavení poměrně dost.
V průběhu vegetativní fáze má být vlhkost vzduchu zhruba 55–60 %, ve fázi kvetení se má ideálně snižovat až na 45–50 %, abychom zabránili vzniku plísně v květech.
Jestli ale chcete pěstovat dlouhodobě, nešetřete za každou cenu. Některé investice vypadají zpočátku zbytečně velké. V průběhu pěstování ale nakonec zjistíte, že lepší vybavení se vyplatí. Mnoho lidí nakonec stejně pořídí něco lepšího než na začátku a konečná investice je nakonec ještě vyšší.
Rozhodně nešetřete na vzduchotechnice a spínacím zařízení. Dost se dá ušetřit na osvětlení. Tam jsou rozdíly v cenách poměrně velké. Toto téma je ale na dlouhé povídání. V příštím vydání se podíváme na to, jak si postavit takovou vzorovou domácí pěstírnu, jejímž cílem bude vypěstování zdravých rostlin s co nejnižšími náklady.
Upozornění
Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.