Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Jaké živiny rostliny potřebují? Mám si na venkovní pěstování vybrat hnojiva kapalná, pevná, nebo sypká? Je na zahradě lepší pěstovat organicky, nebo s minerálními hnojivy?
O tom, že rostliny potřebují k životu hlavně uhlík (ve formě CO2), vodík (ve formě H2O) a kyslík (O2 ze vzduchu) jste určitě slyšeli už na základní škole. K tomu, aby mohly růst, kvést a plodit, ale vyžadují rostliny i primární a sekundární biogenní prvky a ve velmi malém množství i prvky stopové.
Je pravda, že běžná venkovní půda může sloučeniny těchto prvků obsahovat. Ale málokdy to je v takovém množství a poměru, aby to pro rostliny bylo opravdu přínosné a ony tak mohly využít svůj potenciál na maximum.
Výhodou kvalitních hnojiv je, že obsahují dostatek všech důležitých živin v optimálním poměru.
Správné množství dobře vstřebatelných živin je pro perfektní růst a vynikající sklizeň naprosto nezbytné.
Získat je můžete jak z přírodních přípravků „vlastní výroby“ (hnůj, slepičince, kompost, výluhy z rostlin aj.), tak v podobě kvalitních a prověřených hnojiv na konopí nebo přísad od profesionálů v oboru.
Co se dozvíte?
Živiny a jejich význam pro rostliny
Biogenními prvky s primární rolí pro růst i květ rostlin jsou dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Poměr NPK živin a další složení uvádí většina výrobců na etiketách. Mezi sekundární prvky pak řadíme vápník, síru a hořčík. Jako stopové prvky označujeme železo, zinek, měď, molybden, mangan, chlor a bor.
Nedostatek těchto živin může mít negativní vliv na vaše pěstování. Velkou výhodou kvalitních komerčních hnojiv je, že obsahují dostatek všech důležitých živin v optimálním poměru. Při správném použití trpí rostliny jejich nedostatkem výjimečně.
Co byste měli vědět o kapalných a pevných hnojivech?
V tabulce se dozvíte základní vlastnosti a hlavní rozdíly mezi kapalnými a pevnými hnojivy:
Než se rozhodnete, které skupenství a formu hnojiv zvolíte, zvažte všechna pro a proti. Pročtěte si informace o produktu, a pokud si stále nejste jisti, nechte si doporučit ideální hnojivo na konopí od prodavače v obchodě.
Jsou na zahradě vhodnější minerální, nebo organická hnojiva?
Hnojiva mohou mít různé přívlastky, vlastnosti a původ: organická, přírodní, anorganická, ekologická, minerální, syntetická. Určitě jste tyto termíny už zaslechli. Vyznat se v nich není úplně jednoduché i kvůli tomu, že výrobci a prodejci často používají některé tyto termíny nesprávně. Velmi podrobně se tomu věnuje na svém blogu značka Canna, která toto téma rozebírá doslova molekulárně. Tolik prostoru ale nemáme, podívejme se tedy na celou věc prakticky.
Biogenními prvky s primární rolí pro růst i květ rostlin jsou dusík (N), fosfor (P) a draslík (K).
Z hlediska pěstování je primárně důležité, co od hnojiv přesně očekáváte a jak vám záleží na přírodě a ekologii. Při nákupu se setkáte s dělením na minerální, organická a organo-minerální, případně bio-minerální hnojiva.
Zjednodušeně řečeno, živiny v minerálních hnojivech pochází z těžby minerálů a jejich sloučeniny vznikají syntetickou (umělou) cestou. Vyrábí se tedy z neobnovitelných zdrojů. Tato hnojiva určitě nejsou organická ani vhodná pro ekologické zemědělství.
Naproti tomu certifikovaná organická hnojiva (např. značky BioBizz, Biotabs nebo BioCanna) obsahují pouze látky přírodního původu splňující přísná kritéria a jsou určena pro maximálně ohleduplné ekologické pěstování.
Porovnání výhod a nevýhod organických a minerálních hnojiv jsme zpracovali do tabulky.
Při nákupu hnojiv uvažte také další souvislosti:
- S hydroponickými nebo aeroponickými systémy můžete pěstovat i venku.
- Automatické zavlažovací systémy ušetří čas, vodu, hnojiva a peníze.
- Nekvalitní venkovní půda může ohrozit vaše úsilí už od začátku, kupované substráty jsou jistota.
- Textilní květináče nezatěžují životní prostředí tolik jako plastové.
Text: Petr Kozák
Upozornění: Pěstovat semena konopných odrůd, které obsahují více než 1 procento THC a nejsou současně zapsány ve Společném katalogu odrůd zemědělských rostlin EU, tyto rostliny dále sklízet a zpracovávat, lze dle platné legislativy (zákon č. 167/1998 Sb. a zákon č. 40/2009 Sb.) jen na základě zvláštního oprávnění. Porušením této právní úpravy se můžete dopustit trestného činu. Jelikož je dnes na trhu k mání dostatek katalogových odrůd technického konopí a odrůd s nízkým obsahem THC do 1 % ve vrcholíku, jejichž pěstování je legální bez zvláštního oprávnění, důrazně našim čtenářům nedoporučujeme porušovat platnou legislativu.