V druhém díle seriálu si objasníme, jak správně vaporizovat. Věřím, že ani ti zkušenější z vás nepřijdou zkrátka a odnesou si špetku nových informací.
Na úplném začátku musíme samozřejmě vybrat vaporizér, který nám svými vlastnostmi bude vyhovovat. Základním východiskem pro většinu začínajících pacientů je obvykle cena, nicméně je dobré zvážit i efektivitu a způsob využití přístroje a v případě pochybného původu i jeho bezpečnost.
Vybere si každý
Dnes už je díky velmi širokém výběru možné přizpůsobit výběr finančním možnostem každého z nás. Důležitým kritériem je to, zdali budete přístroj používat doma, venku nebo v obou prostředích. Dále si položte otázku, zda ho budete používat jednou nebo vícekrát denně. A bude ho používat jeden, nebo více členů rodiny?
Konopí určené k vaporizaci by nemělo obsahovat zbytky pesticidů, herbicidů, těžkých kovů ani dalších škodlivých látek.
I ty levnější vaporizéry vám možná zpočátku přijdou jako vcelku drahá věc, ale když si spočítáte množství peněz vložených za léta kouření do kuřáckých potřeb, zjistíte, že vaporizace zase tak finančně náročná není. Navíc šetříte své zdraví a časem zjistíte, že i spotřebu konopí máte nižší.
Důležité je každopádně nákup nepodcenit – levnější nabídky od neověřených prodejců a bez záruky jsou vždy riskantní. Pozornost rozhodně věnujte co nejpřesnějšímu nastavení teplot, které by mělo být zobrazené na dostatečně čitelném displeji. Důležitá je také baterie s dobrou kapacitou a v ideálním případě by měla být snadno vyměnitelná.
Výběru správného vaporizéru se budeme věnovat podrobněji v některém z dalších dílů našeho seriálu.
Efektivita inhalace
Inhalací zde rozumíme vdechování účinných rostlinných látek pomocí vaporizéru. Od kouření se liší zejména nepřítomností kouře, významně se sníží dráždění v krku a minimalizuje se množství jedovatých látek vzniklých při spalování.
Vaporizéry s přesným nastavením teplot umožňují velmi efektivně absorbovat většinu účinných látek z bylin. Nejvyšší efektivita je u stolních přístrojů, které umožňují ukládat výpar do balónku. V něm se dobře ochladí a může tam být také po určitou dobu uchován.U kapesních přístrojů doporučuji uzavírat prstem náustek ve chvíli, kdy neinhalujete, čímž se omezí odpařování účinných látek do prostoru. Nástup účinků je při vaporizaci oproti kouření pozvolnější, proto je velmi dobře snášena i nekuřáky.
Kvalita květů
Konopí určené k vaporizaci by samozřejmě nemělo obsahovat zbytky pesticidů, herbicidů, těžkých kovů ani dalších škodlivých látek. Jistotu vysoké jakosti máte při nákupu v lékárně, kde je vždy laboratorně změřen jak obsah účinných látek, tak i nepřítomnost látek nežádoucích, tedy plísní, pesticidů nebo těžkých kovů.
Také mnozí pěstitelé konopí s vysokým obsahem CBD, které je již dostupné v běžné maloobchodní síti, mají k dispozici laboratorní testy a měli by být schopni je při prodeji předložit. U vlastního konopí musíte vy sami vědět, čím ho hnojíte, nicméně přesné měření potenciálně nežádoucích látek je pro většinu samopěstitelů neproveditelné.
Co přesně vaporizovat?
K vaporizaci využíváme zejména květy konopí, které obsahují nejvíc účinných látek. V lékárně dnes můžete na recept zakoupit tobolky s již podrcenými květy, určené k ústní konzumaci – anebo celé květy, takzvané palice, použitelné právě k vaporizaci. Tuto skutečnost je potřeba předem sdělit lékaři, když vám předepisuje léčebné konopí, aby vám ho předepsal ve správné formě.
Co se týče listů, ty k vaporizaci nejsou vhodné, protože obsahují jen málo účinných látek, ale vyzkoušet to samozřejmě můžete. U jiných bylin jsou naopak účinné látky obsaženy zejména v listech, například u máty peprné nebo šalvěje lékařské.
V současnosti se při nákupu vaporizéru často setkáte i s funkcí vaporizace olejů. Bohužel se jedná o nešťastnou chybu v překladu. Olej ve smyslu mastné kapaliny určitě do vaporizéru nenalévejte. Slovem olej se v souvislosti s konopím rozumí hustý a lepivý extrakt jantarové barvy, jinými slovy koncentrát účinných látek (více v článku „Není olej jako olej“ v tomto vydání – pozn. red.). Do vaporizéru se v takovém případě dává pouhá slza o velikosti špendlíkové hlavičky. Přístroje mívají za tímto účelem speciální vložku, která se vkládá do plnicí komory.
Kde a kdy
Užití vaporizéru je vhodné zejména tam, kde potřebujeme rychlé účinky, tedy při akutních obtížích. U chronických chorob je dnes běžné užívání vaporizéru v kombinaci s jinou konopnou léčbou. Vaporizace totiž přináší okamžitou úlevu a orálně či rektálně podávané konopí nám naopak umožňuje do těla dodávat větší množství účinných látek v průběhu dne či noci.
Pokud jste konopí doposud kouřili, abstinujte před první vaporizací alespoň jeden den, lépe dva až tři dny. Můžete pak začít vaporizovat s mnohem menším množstvím konopí a efekt přitom zůstane podobný. Abstinenci doporučuji i po zahájení vaporizace, vždy alespoň jeden den v týdnu, je-li to možné. Tato pauza je pro pravidelné uživatele důležitá v tom, že se jim pak zlepší vnímavost vůči účinkům vaporizace, poněvadž jim klesne hladina THC metabolitů v krvi. Jinými slovy nebudou mít pocit, že „ta vaporizace vůbec nefunguje“.
Správné dávkování
U konopí všeobecně platí, že více neznamená vždy lépe. Kuřákům, kteří zvládnou alespoň třídenní pauzu, doporučuji začít na třetině svého běžně používaného množství. Nekuřáci a lidé, kteří nejsou obeznámeni s účinky konopí, začínají na pouhé špetce bylinek a pomalu množství a četnost zvyšují, až do odeznění obtíží.
Svou první vaporizaci si vyzkoušejte nejlépe večer, přibližně čtvrt hodiny před spaním, a pozvolna zvyšujte teplotu odpařování. U akutních obtíží, jako jsou bolesti nebo křeče, vaporizujte okamžitě až do chvíle, kdy pocítíte úlevu. Dávkování je vhodné zapisovat do deníku, kde si budete vést množství, způsob podání, vaše pocity a subjektivní pokroky v léčbě.
Rychlost a co provést se zbytky
Rychlost nahřátí vaporizéru na požadovanou teplotu se dnes pohybuje v desítkách vteřin. Vy ale nemusíte čekat, inhalovat můžete od první chvíle po zapnutí vaporizéru. Některé přístroje se poměrně rychle automaticky vypínají kvůli šetření baterie. Není to tedy závada. V takovém případě je jen nutné příslušným tlačítkem přístroj znovu aktivovat a případně v nastavení upravit časový interval, po kterém se přístroj vypne.
To, co zůstane ve vaporizéru po pěti až dvaceti minutách vaporizace, je dokonale vypražený konopný květ. Někteří uživatelé mají pocit, že i v něm jsou ještě nějaké zbytky účinných látek. Chcete-li, můžete si je přidávat do jídla jako koření – pražený květ chutná jemně po oříšcích. Já osobně zbytky přidávám jen jako hnojivo do květináčů.
Jak ale poznáme, že konopí ve vaporizéru je už spotřebované? Nemění se na popel jako při kouření, ale změní barvu – z převážně zelené na světle až tmavě hnědou. Pozor, jestliže z vaporizéru vysypete černou hmotu, vaporizér nefunguje správně. Pokud se tak děje opakovaně a při nastavení nižších teplot, je lepší vaporizér přestat používat a pokusit se ho reklamovat.
Co najdeme v návodu
Každý zakoupený vaporizér by měl mít návod, který doporučuji pozorně přečíst. Pokud návod chybí a není dostupný ani u prodejce v elektronické podobě, je to podezřelé.
Jakmile si pořídíte nový přístroj, je důležité ho nechat běžet naprázdno alespoň tři cykly na nejvyšší možnou teplotu. Pak do něj vložte bylinky a naopak zahajte vaporizaci na nejnižší možné teplotě. Ve chvíli, kdy v ústech ucítíte výraznou chuť, začínají se odpařovat první terpeny. Později se odpařují kanabinoidy, které jsou již bez chuti, rozhodně to ale neznamená konec vaporizace. V průběhu vaporizace můžete na chvilku vaporizér otevřít a zkontrolovat barvu bylinek v komoře nebo je přiloženým nástrojem promíchat.
Teplota
Teploty odpařování jsou body varu jednotlivých účinných látek. Informace ke každému kanabinoidu či terpenu je možné dohledat na internetu, pár základních najdete pro ukázku na sousední infografice. V zásadě je dobré pořídit vaporizér s co nejširším digitálním nastavením teplot. Kdo chce ušetřit, vystačí si s přístrojem, kde je jedna až pět přednastavených úrovní.