Předsklizeň je označení pro období těsně předcházející sklizni. Všechny kroky, které v této době uděláme, jsou zásadní, pokud nechceme lidově řečeno splakat nad výdělkem. Zde jsou vybrané tipy, které jsme získali od španělské seedbanky Buddha Seeds a které nám pomohou k tomu, abychom se po sklizni mohli radovat.
Zvláštní pozornost musíme věnovat zhruba polovině fáze kvetení, kdy se rostlina už netáhne do výšky a soustředí se na tvorbu květů. Od tohoto okamžiku začínají formující se palice den ode dne tloustnout. Cílem zahradníka je, aby květy tento proces nabývání hmoty i účinných látek (ve formě pryskyřice) zvládly bez komplikací.
Monitoring a prevence
Naprosto zásadní je provádět preventivní úkony během celé fáze růstu a především v prvotní fázi kvetení. Tímto způsobem zajistíme rostlinám prostředí, ve kterém budou zdravé a chráněné před škůdci a plísněmi.
Správně umístěné a dostatečné silné podpěry vám mohou zachránit úrodu, na to nezapomínejte!
Na případné škůdce můžeme použít ekologický neemový olej nebo draselné mýdlo smíchané s vodou a postříkat jím všechny rostliny zhruba jedenkrát za dva týdny. Pro prevenci plísní můžeme stejným způsobem použít přesličku rolní, která zabraňuje vzniku celé řady plísní.
Během pozdního kvetení se v případě příznivých podmínek často objevují svilušky, proto si každý den najděte chvilku a rostliny podrobně prohlédněte. Pozor na vlhké prostředí, které může stimulovat botrytidu.
Použití stimulátorů kvetení
Od čtvrtého týdne fáze květu můžeme začít aplikovat boostery kvetení. Účelem těchto přípravků je zvýšit velikost, hmotnost a hustotu palic. Na trhu je k dispozici široká škála produktů, například Top Bud od společnosti Top Crop, který výrazně stimuluje růst a mohutnění květů.
Je důležité dodržovat doporučení výrobců a nepřehánět to, protože kdo dá moc, nezíská více, ale spíše naopak. Pokud přidáváme do substrátu moc živin, můžeme způsobit zablokování příjmu těchto látek.
Tyto doplňkové produkty mají při vhodném dávkování výhodu také v tom, že obsahují důležité prvky fosfor a draslík.
Nebojte se použít podpěry
Existují odrůdy, u kterých se kvůli masivním květům mohou snadno začít lámat pod vlastní vahou větve, pokud nejsou podepřeny. Při pěstování venku je nutné dávat pozor na další faktory, které mohou způsobit lámání větví, typicky vítr nebo déšť. Správně umístěné a dostatečné silné podpěry vám mohou zachránit úrodu, na to nezapomínejte!
Na zahrádce můžete vytvořit nějakou konstrukci, která rostliny ochrání. Silné krupobití dokáže zničit celou úrodu. Spousta pěstitelů outdoor časem přešla do skleníků či alespoň foliovníků, díky čemuž jsou rostliny po celou dobu chráněny.
pH a EC
Chceme-li rostlinám zajistit dobrou výživu, je nutné udržovat pH a EC na optimálních hodnotách. Většina pěstitelů používá k zálivce vodu z vodovodu, která obsahuje nějaké minerální soli. Pokud tedy přidáme hnojiva, můžeme překročit limity EC a způsobit opět blokaci příjmu živin. Měřič EC můžete zakoupit v každém dobrém growshopu, jde o nepostradatelný nástroj zkušeného zahradníka.
2 týdny před sklizní už žádné hnojivo
Když do sklizně zbývá 15 až 20 dní, přestaneme hnojit. Od tohoto okamžiku rostliny zaléváme pouze vodou. Tomuto postupu se říká flushing. Jde o proces, který umožňuje rostlině spotřebovat zbytek minerálních solí, které má ještě ve svých zásobách.
Pro prevenci plísní se hodí přeslička rolní, která zabraňuje vzniku celé řady plísní.
Během těchto dvou týdnů rostliny nepotřebují další potravu pro tvorbu kvalitní úrody. Důkladným flushingem proces očisty urychlíme, protože při něm odstraníme většinu zbývajících minerálních solí ze substrátu.
Co ještě děláte pro zlepšení své sklizně?