Cílem dlouhodobé studie mezinárodního týmu převážně evropských vědců bylo zjistit, zda může užívání konopí ovlivnit kognitivní funkce u dospívajících.
Výzkumu se účastnilo 804 osob ve věku 14 a 19 let, přičemž jejich neurokognitivní výkon byl hodnocen sérií testů a dotazníků. Výsledky naznačují, že užívání v přiměřeném množství a v pozdějším věku nenarušuje normální vývoj mozku, pokud jde o rozhodovací funkce. Vědci ale dodávají, že než bude možné vyvodit závěry pro klinickou praxi nebo zákonodárce, jsou nutné další, dlouhodobější studie. A to zejména u intenzivnějších uživatelů konzumujících výhradně konopí bez alkoholu či tabáku.
Užívání konopí v přiměřeném množství a v pozdějším věku nenarušuje normální vývoj mozku, pokud jde o rozhodovací funkce.
Další studii na podobné téma vypracovali vědci z Lékařské fakulty Harvardovy Univerzity, kteří sledovali pacienty léčící se konopím po dobu dvanácti měsíců. Pacienti (v tomto případě dospělí) byli rovněž podrobeni sérii testů s cílem hodnotit jejich kognitivní výkon. Výsledky této studie potvrzují a rozšiřují závěry předešlých studií, že pacienti léčící se konopím mohou vykazovat spíše zlepšení výkonných funkcí.
Budoucí studie by podle autorů měly zkoumat rozdíly mezi rekreačním a léčebným užíváním konopí. Cílem by měla být identifikace mechanismů souvisejících s kognitivními změnami a zlepšením klinického stavu.