Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Prezident Petr Pavel udělil na začátku března pět milostí, z toho čtyři za konopí. V jednom případě se to týká závažně nemocného onkologického pacienta, takže se jedná o „klasickou“ milost z humánních důvodů, jaké čas od času dával i Miloš Zeman.
Teď ale prezident Pavel následoval Zemana prvními „drogovými“ milostmi (Zeman ji před lety k překvapení všech udělil polským manželům Kordysovým, kteří prováděli ayahuaskové rituály). Zejména tři zbývající konopné milosti totiž představují zásadní změnu postoje prezidenta, protože je udělil nejen ze soucitu, ale pro zjevnou absurdnost samotných trestů.
Dědečci v lochu
O co šlo? Ve vězení skončili tři staroušci (ročníky 1951–55) za pěstování pár kytek s údajnou distribucí, o které ani nevěděli. Společenská nebezpečnost nula nula nic, v rámci soudního procesu z nich ale systém vyrobil organizovanou skupinu a posadil každého z nich na zhruba pět let do vězení.
Co naplat, že předtím vedli všichni řádný život bez excesů.
Systém vyrobil ze tří nebohých seniorů organizovanou skupinu a posadil je na pět let do vězení.
Stejně skončili po odvolání s pětiletými tresty. Páchali totiž opravdu závažnou trestnou činnost – na rozdíl od těch, kdo znásilňují svoje vnučky či svěřence a odcházejí s podmínkou. V takových případech se soudy mohou přetrhnout, aby z toho dotyčného vysekaly. U konopí ale na bohapustý nesmysl v podobě „organizované skupiny“, která se skládá ze tří 70letých dědečků od rodin, soudy beze mrknutí oka přistoupí a šoupnou je na iks let do basy.
Změna v přístupu prezidenta
Případ těchto milostí je přelomový v tom, že prezident ještě před rokem odmítal používat milosti jako korektiv justice. A to dokonce u stejných případů! Cituji ze dne 3. dubna 2024: „Prezident Petr Pavel zamítl v úterý všech pět žádostí o milost pro muže odsouzené k vysokým trestům za pěstování konopí na výrobu léků.“
A teď, po jedenácti měsících, přichází změna názoru a tři z těchto pěti požadovaných milostí jsou najednou na světě. Ano, jde o ty stejné případy, o něž již před rokem žádal Dušan Dvořák, krátce poté, co sám vyšel z vězení. S těmi dědečky totiž seděl a poprvé o nich veřejně informoval ve velkém rozhovoru v magazínu Konopí č. 29.
Co se během toho roku stalo a proč změnil prezident názor, nevíme. Víme akorát, že Dvořák zahájil v únoru dvoutýdenní hladovku, která se následně přetavila do hladovky řetězové. Do ní se zapojila řada méně i více známých osobností (jmenujme například Vladimíra Václavka z kapely Dunaj, ředitele Cannafestu Lukáše Běhala, redaktory Konopí atd.).
Naděje do budoucna
První konopné milosti samozřejmě inspirovaly i další lidi, jejichž příbuzní či známí sedí ve vězení za podobně nesmyslné a částečně vyfabulované činy. A že jsou jich tam stovky! Někteří zvažují stejnou formu hladovky, aby získali prezidentovu pozornost a nechali tak své případy prostřednictvím jeho kanceláře rovněž přezkoumat.
Kéž by zde fungoval právní stát, který nebude vytvářet organizovanou činnost s vysokou trestní sazbou u činů bez společenské nebezpečnosti.
Může jít o mladé dělníky od Znojma, kteří sedí na osm let za organizovanou činnost spočívající v tom, že si na políčku v lese vzájemně zalévali svých deset kytek. O člověka, co si pěstoval konopí na masti kvůli svým velkým kožním problémům, ale soud mu napařil osm let za distribuci. O Matěje Černého, který vyfasoval za držení bez prokázání distribuce rovnou dvanáct let, což je asi rekord. Takových případů je mnoho. Matějova maminka nyní hodlá držet hladovku také – symbolických dvanáct dní…
Těžko říct, jestli je hromadná hladovka tou správnou cestou. Asi by bylo lepší, kdyby zde fungoval právní stát, který nebude vytvářet organizovanou činnost s vysokou trestní sazbou u činů bez společenské nebezpečnosti a zaměří se místo toho třeba na pachatele násilné sexuální činnosti.
Reforma na dobré cestě
Rozhodně dobrým znamením je to, že ministr spravedlnosti Pavel Blažek prezidentské milosti kvituje a sám říká, že kriminalizace konopí je přežitek. Zdali se slova změní v činy, uvidíme záhy, až se bude ve Sněmovně finálně schvalovat novela trestního zákoníku, kde se buď přijmou pozměňovací návrhy, které nyní napříč politickým spektrem podávají poslanci z různých stran, nebo ne. Do té doby asi nezbývá než hladovět.