Kamarádka má staršího jorkširského teriéra, který se dlouho potýkal se zdánlivě banálními, ale o to nepříjemnějšími zdravotními problémy. Jak uvidíme, konopí zvířatům nepomáhá pouze při ohrožení života, ale dokáže velmi účinně a levně přispět i ke zlepšení kvality života.
Kolik je tvému psovi a kdy se u něj začaly projevovat problémy s kůží?
Benovi bude na konci října už třináct let. Od malička to byl velmi aktivní, až bych řekla hyperaktivní pes. V období dospívání neměl žádné zdravotní obtíže. Jako štěně dostával velmi kvalitní a drahou stravu, jenže jak už to tak chodí, pak se narodily děti a peníze proudily především do nich.
Občas jsme Beníkovi koupili ne úplně ideální krmivo v podobě levnějších granulí – nikdy jsme ale nekupovali „supermarketové“ – a občas jsem mu pořídila obyčejnou levnou konzervu, protože jsem neměla čas mu vařit maso. A právě v tomhle období, ve věku asi tří let, začaly tu a tam problémy se srstí. Zpočátku byly velmi mírné, začalo se to stupňovat až s věkem.
Po konopném výtažku zmizely šupinky a časem se zbavil i svědění.
Ve zhruba sedmi letech došlo k nejhoršímu – začaly se mu tvořit otevřené krvavé rány a svědilo ho to tak, že si záda rozedíral o zdi.
Jak jste to řešili před vyzkoušením konopných přípravků?
Snažili jsme se to řešit všemožně – ať už bylinnou samoléčbou nebo preparáty od veterináře. Ty bohužel byly téměř bez efektu, ačkoli jsme vyzkoušeli dva různé zvěrolékaře a nechali u nich spoustu peněz. Pak jsme se dostali přes známou k veterinářce, která dělá u zvířat i čínskou medicínu, využívá byliny a léčí zvířata komplexně.
Dostali jsme se tam v době, kdy měl Beník na zádech „vydřenou“ krvavou díru o velikosti osm krát tři centimetry a děsně ho to svědilo. Dostal proto injekčně antibiotika a ještě týden jsme je pak brali v tabletách.
Zároveň nám veterinářka řekla, že pes je s největší pravděpodobností alergický na lepek a musí dostávat výhradně bezlepkové granule. Také nám poradila, že bychom měli jako doplněk využívat kvalitní bylinné preparáty.
(…)