Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Že soudy nesmyslně zavírají do vězení lidi za pár kytek na osm let, protože to naroubují na organizovanou trestnou činnost, to už jsme popisovali mnohokrát. Teď jsme ale zjistili, že ve vězení sedí na čtyři a půl roku člověk za něco, co se prostě a jednoduše nemohlo stát. Zda je tato praxe zákonná, nyní posuzuje Ústavní soud.
OKTE. Zní to jak nějaké zaklínadlo. Je to ale zkratka pro Odbor kriminalistické techniky a expertiz, součást Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. Spíš by to ale měla být součást Ministerstva lásky a pravdy z Orwellova románu 1984. Protože přesně takto OKTE funguje.
Místo dotazů „kolik prstů vidíš“, kdy správná odpověď je nikoliv skutečný počet prstů, ale kolik chce Strana, aby dotyčný viděl, se zde pokládá dotaz: „Kolik by z toho mohlo být konopí a THC?“
Pravda je u této otázky to poslední, co justiční mafii zajímá. OKTE má za úkol dodat co nejvyšší číslo. Tak vysoké, aby za něj mohla oběť co nejdéle sedět.
Odborníci říkají dost
Že to tak je a že ve vězení sedí člověk za věc, kterou nemohl na základě policií zjištěných okolností udělat, nyní doložila jedna z největších českých expertek v oboru, Ing. Anežka Kosmáková Janatová, Ph.D. z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity.
Jedná se o případ, kdy člověk sedí na čtyři a půl roku za hypotetické množství konopí, které by podle výpočtu OKTE mohlo dorůst z malinkých rostlinek. A za to, že by toto hypotetické množství prodal. Jestli vám na tom něco nesedí, tak nejste sami. Dotyčný nic nikomu neprodal a neměl žádné vzrostlé květiny. Soud ho ale za prodej dospělých rostlin poslal do vězení.
Prognózy výsledného obsahu THC jsou ve vegetativní fázi čistou dojmologií.
Nebudeme se zabývat detaily případu, stačí zmínit, že „OKTE nemohl ověřit věrohodnost podkladů/stop, protože podklady/stopy byly zajištěny orgánem činným v trestním řízení v rámci ohledání místa činu či jiných procesních úkonů jako neodkladný a neopakovatelný úkon.“
Co to znamená? Že zcela chybí dokumentace podkladů či stop. Stejně tak to, v jakém stavu a po jak dlouhé době byly policií předány a co nebohý OKTE vůbec posuzoval. To expertka Janatová také komentuje jako šlendrián, který je odborně nepřezkoumatelný, a tedy by v rámci vědeckého postupu neobstál.
Tady ale nejsme ve sféře vědy. Tady jenom na pět, osm, deset nebo dvanáct let zavíráme do vězení lidi za pěstování kytky. A justici je jedno, jakým způsobem se k výpočtům došlo.
Cucání z prstu
To skutečně zásadní je, že si OKTE od A do Z vycucalo z palce celkové množství konopí a THC. Budu citovat Ministerstvo pravdy: „Vzhledem ke skutečnosti, že zajištěné rostliny v místnostech A a B nedosáhly ještě fáze kvetení, nelze jednoznačně určit množství účinné látky THC v případě dopěstování rostlin. Při pěstování konopí v uzavřených objektech, tzv. indoor, je běžně využíván automatizovaný režim. Velmi důležité je dodržení pěstebních parametrů, jejich sledování a dodržování.
Pokud jsou veškeré pěstební parametry dodrženy, lze na základě teorie a dlouhodobé statistiky, vycházející z analýz rostlin a pěstíren v období cca 2007 do současnosti vedené na oddělení chemie Kriminalistického ústavu, kvalifikovaně odhadnout množství vypěstované sušené rostlinné hmoty, tzv. ‚drti‘. Podíl této rostlinné hmoty je u zralé rostliny vypěstované indoorovým způsobem cca 63 %. Tato hodnota však závisí na mnoha faktorech. Jedná se především o varietu pěstované rostliny Cannabis, stadia vegetace, ale i podmínek, za kterých byla rostlina pěstována.“
Realita je ale jiná. Podle vědkyně Janatové platí, že pokud není znám genotyp rostlin konopí, systém zavlažování a složení živného roztoku, nelze relevantně stanovit ani „kvalifikovaně odhadnout” množstevní podíl jednotlivých rostlinných částí po vypěstování!
Dále OKTE Ministerstva pravdy uvádí: „Pokud se vychází z obecných předpokladů pro pěstování za optimálních podmínek, pak průměrná hmotnost jednoho kusu usušené vyzrálé rostliny je 56,7 gramu (statistický údaj). Kvalifikovaným odhadem je tudíž výtěžnost jedné rostliny při optimálních podmínkách 35,7 gramu materiálu bez stonků. Z celkových zajištěných 616 rostlin by tak za shora uvedených podmínek bylo získáno 34 927 gramů suchých rostlin a tedy 21 991 gramů suché využitelné rostlinné hmoty.“ A ZA TENTO VÝPOČET OBĚŤ SEDÍ!
Čtyřikrát méně
V realitě ale dle Janatové „potenciální teoretický výnos toxikomansky využitelné hmoty z rostlin konopí závisí na intenzitě světla (počet wattů na 1 m2), nikoli na počtu rostlin.“ Protože ze spisu víme, že „na rostliny v době zásahu svítilo 9 kusů 600W výbojek, tak za předpokladu, že by byly rostliny pěstovány v ideálních podmínkách a jejich vývojový cyklus by byl dokončen – což nikdo nemůže vědět –, lze předpokládat potenciální teoretický výnos 5 166 gramů sušeného květenství.“
Potenciální teoretický výnos závisí na intenzitě světla, nikoli na počtu rostlin.
Tedy čtyřikrát méně, než vypočítalo OKTE! Což je pochopitelně zcela jiná sazba. A to i pokud se bavíme o tom, že český trestní řád umožňuje zavírat do vězení za věci, které se nestaly. Stačí, že „soud došel k přesvědčení, že by se stát mohly.“
Jednoduše jde o to, že u konopí, které je pěstováno indoorově – tedy někde v garáži, skříni nebo hale –, určuje pěstební podmínky pěstitel. Ten řídí počasí. Změna světelných, teplotních či vlhkostních podmínek může způsobit fatální problém a negativně ovlivnit výnos i obsah biologicky aktivních látek. Zajištěné rostliny konopí se v tomto případě nacházely v růstové fázi! A v této fázi jsou veškeré prognózy o výnosech sušeného květenství a výsledného obsahu THC čistá dojmologie.
Selhání ďáblova institutu OKTE je tak hned několikeré. Přičemž nejdůležitější je, že došel ke čtyřikrát většímu množství, než by mohlo dorůst skutečně. Navíc dedukuje obsah THC způsobem, který zcela ignoruje vědecké poznání a je čistou spekulací na úrovni věštění z karet.