Předběžné údaje naznačují, že léky na bázi konopí by mohly být slibnou novou léčbou u pacientů s Touretteovým syndromem, respektive chronickou tikovou poruchou.
Cílem randomizované, multicentrické, placebem kontrolované studie bylo prozkoumat účinnost a bezpečnost konopného extraktu nabiximols u dospělých pacientů s Touretteovým syndromem anebo chronickou tikovou poruchou. Studie se účastnilo 97 pacientů z Německa, z nichž dvě třetiny dostávaly CBD a THC ve vyrovnaném poměru formou orálního spreje a třetina placebo.
Primárním cílovým ukazatelem účinnosti bylo snížení tiků o víc než 25 procent po 13 týdnech léčby.
V článku, který otiskl časopis Psychiatry Research, se dočteme, že primárním cílovým ukazatelem účinnosti bylo snížení tiků o víc než 25 procent po 13 týdnech léčby. Přestože kritérium splnil mnohem větší počet pacientů ze skupiny užívající nabiximols ve srovnání se skupinou užívající placebo, účinnost nabiximolu se formálně nepodařilo prokázat. Jedním z důvodů může být porušení zaslepení některými účastníky, kteří si pořídili testy na THC z lékárny.
Sekundární analýzy každopádně ukázaly významné trendy zlepšení tiků, deprese a kvality života. Průzkumné analýzy podskupin navíc odhalily zlepšení tiků zejména u mužů, pacientů s těžšími tiky a pacientů s komorbidní poruchou pozornosti či hyperaktivitou. To naznačuje, že jmenované podskupiny mohou mít z léčby konopím větší prospěch. Navíc se neobjevily žádné relevantní vedlejší účinky.