Článek v audio verzi Getting your Trinity Audio player ready... |
Přestože se stále více pacientů s duševními chorobami léčí konopím samo, současné znalosti o léčbě v psychiatrii jsou stále omezené. Dosud nebyl v této oblasti schválen žádný hotový přípravek na bázi konopí. Časopis Pharmacopsychiatry otiskl souhrnný článek profesorky Kirsten Müller-Vahlové, která je odbornicí na konopnou léčbu v psychiatrii.
Přibývá důkazů, že kanabinoidy mohou zlepšit příznaky u poruch autistického spektra (PAS), Touretteova syndromu (TS), úzkostných poruch a posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Podle průzkumů pacienti často užívají kanabinoidy ke zlepšení nálady, spánku a příznaků i u poruchy pozornosti/hyperaktivity (ADHD). Existují také důkazy, které naznačují, že THC a extrakty z konopí lze u pacientů s poruchou způsobenou užíváním konopí používat jako substituční látky.
Kanabinoidy mohou zlepšovat příznaky u pacientů s duševními chorobami i díky tomu, že snižují stres.
Předběžné důkazy také naznačují zapojení endokanabinoidního systému do patofyziologie vybraných duševních onemocnění. Vzhledem k tomu, že se jedná o nejdůležitější neuromodulační systém v mozku, je možné, že příznivé účinky kanabinoidů souvisí i se změnami v jiných neurotransmiterových systémech. V neposlední řadě je důležitým systémem pro zvládání stresu. Kanabinoidy tedy mohou zlepšovat příznaky u pacientů s duševními chorobami díky tomu, že snižují stres.
Prakticky se léčba konopím u pacientů s psychiatrickými poruchami neliší od jiných indikací. Počáteční dávka přípravků obsahujících THC by měla být nízká (1 až 2,5 miligramů THC za den) a dávka by se měla pomalu zvyšovat o 1 až 2,5 miligramu každých 3 až 5 dní. Průměrná denní dávka je 10 až 20 miligramů THC denně. Naproti tomu CBD se používá především ve vysokých dávkách (více než 400 miligramů za den).