Již studie z roku 2015 prokázala, že konopí je 114krát bezpečnější než alkohol. Je tudíž více než ironické, že právě v těch zemích, kde je konopí dosud nelegální, je alkohol hravě dostupný. Mnohde je k sehnání úplně všude a v jakoukoli dobu, a nikdo se tomu nediví.
Řešením samozřejmě není zákaz alkoholu. Historie nám ukázala, že jakákoli prohibice má za následek vždy více škody než užitku. Řešením je informovat poctivě veřejnost a vést ji k zodpovědné konzumaci. A to jak v případě alkoholu, tak konopí.
Výhody legalizace
Jedním z přínosů konopné legalizace, na který se často zapomíná, je skutečnost, že může dojít ke snížení spotřeby alkoholu. Z hlediska veřejného zdraví – a jeho financování – je jakékoli snížení konzumace alkoholu veskrze přínosné. A právě takový úbytek spotřeby ve spojitosti s legalizací léčebného užívání konopí potvrdila nedávná studie z Kanady otištěná v žurnálu Health Policy.
Případné negativní následky užívání konopí by měly být dostatečně kompenzovány sníženými zdravotními dopady holdování alkoholu.
Kanadský výzkumník vyhodnotil data z různých částí země za posledních osm let a zjistil, že zavedení léčebného konopí koresponduje se snížením prodeje alkoholických nápojů: „Každý dolar utracený za léčebné konopí měl za následek snížení prodeje alkoholu v hodnotě 0,74 až 0,84 dolaru.“
Autor proto soudí, že případné negativní následky užívání konopí budou dostatečně kompenzovány sníženými zdravotními dopady holdování alkoholu.
Data z USA
Podobný pokles tržeb za alkohol ve státech, které zlegalizovaly léčbu konopím, zjistila americká studie z roku 2017 anebo průzkum rizikového užívání alkoholu mezi mladistvými z roku 2021.
Naopak ale existuje studie, která tvrdí, že ve Spojených státech vede legalizace konopí ke zvýšené spotřebě alkoholu ve věkové skupině nad 21 let. Jde o to, že mladí dospělí Američané se více odvážou a dají si souběžně víc jointů i drinků.
Pro úplnost dodejme, že legální konopí taktéž významně snižuje spotřebu silně návykových léků proti bolesti.