Podle nejnovějších údajů z Kanady dosáhl v roce 2023 maloobchodní prodej konopí pro rekreační účely hodnoty pět miliard kanadských dolarů (85 miliard Kč), což oproti roku 2022 představuje nárůst o 12,2 procenta.
Pokud jde o meziroční vývoj maloobchodních prodejů konopí v Kanadě, je patrné, že tempo růstu více než pět let po legalizaci užívání pro dospělé (v říjnu 2018) mírně zpomaluje. Pro srovnání: v roce 2022 se roční prodej oproti roku 2021 zvýšil o 17,9 procent a dosáhl zhruba 4,5 miliardy kanadských dolarů.
Nárůst prodeje legálního konopí je v drtivé většině způsobován spotřebiteli, kteří přecházejí z nelegálního trhu.
„Myslím, že jde o přirozené zpomalení,“ prohlásil profesor Brad Poulos z Metropolitní univerzity v Torontu, který se zabývá kanadským konopným průmyslem.
Přechod z černého trhu
Nárůst prodeje legálního konopí je v drtivé většině způsobován spotřebiteli, kteří přecházejí z nelegálního trhu, uvedl Poulos. Odhaduje, že v roce 2024 bude nelegální trh stále kontrolovat zhruba 40 procent prodeje konopí v zemi.
Nelegální dodavatelé měli zpočátku výhodu, neboť měli širší sortiment a již zavedený přístup ke spotřebitelům. Tento náskok se však postupem času zmenšil, protože došlo k rozšíření nabídky povolených produktů a zmírnění některých omezení, jež se týkaly legálních prodejen.
„Myslím, že stále existuje jedna oblast, kde má nelegální trh výhodu, a tou je potence tzv. edibles, tedy pochutin,“ prohlásil Poulos v rozhovoru pro MJBizDaily. V Kanadě je totiž z důvodu ochrany veřejného zdraví omezeno množství THC na maximálně 10 miligramů v jednom balení poživatin.
Klesání cen
Podle Mitchella Laferly, datového analytika společnosti Headset, která se zabývá analýzou konopného průmyslu v Seattlu, se preference spotřebitelů konopí v průběhu roku 2023 nadále měnily a v Kanadě mimořádně rostl prodej předbalených jointů.
Prodeje rekreačního konopí v Kanadě (po měsících v kanadských dolarech):
„V roce 2023 zaujímaly předbalené jointy 31,4 procenta celkových prodejů, což představuje nárůst o 19 procent oproti předchozímu roku,“ poznamenal Leferla. „Tím se předbalené jointy dostaly téměř na stejnou úroveň jako sušené květy (35,2 %), což je doposud nejoblíbenější kategorie produktů v Kanadě.“
Podle Leferla ceny u většiny konopných produktů v roce 2023 nadále klesaly. Pokles cen však nebyl tak prudký jako v předchozím roce.
Další výzvy
Navzdory meziročnímu nárůstu prodejů se regulovaný trh stále potýká se značnými problémy. Podnikatele trápí zejména vysoké spotřební daně a největším úskalím zůstává zakořeněný nelegální trh.
Zajímavé je, že státní podniky včetně velkoobchodních a maloobchodních monopolních organizací v jednotlivých provinciích si v mnoha případech vedly lépe než výrobci a maloobchodníci ze soukromého sektoru. S napětím se očekává legislativní přezkum legalizace, který má být zveřejněn letos na jaře, ačkoli není zaručeno, že povede k potřebným reformám.
Tempo růstu se zpomaluje, ale i tak by v roce 2024 mohly prodeje rekreačního konopí vzrůst o 10 procent.
Profesor Poulos odhaduje, že v roce 2024 by prodeje mohly vzrůst zhruba o 10 procent, a to díky postupujícímu odlivu zákazníků z nelegálního trhu – byť u některých uživatelů půjde jen o přechod částečný.
Pomoci by mohlo také pokračující zavádění legálních obchodů s konopím v některých částech Kanady, dodává Poulos. Například v provincii Quebec je počet konopných prodejen dosud poměrně nízký. Nicméně i v provincii Ontario, která je v čele žebříčku, stále zůstává na mapě „několik konopných pouští“ v oblastech, které prodejny s konopím nepovolují.