Z cizího krev neteče a státní pokladna ledacos unese. Tohle si pravděpodobně říká vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) při plánování dodávek léčebného konopí pro české pacienty už řadu let.
SÚKL je ze zákona odpovědný za zajištění léčebného konopí. Zdroje konopí jsou dva, konopí z dovozu a konopí u nás pěstované. Podstatný rozdíl mezi těmito dvěma zdroji spočívá v tom, že dovozové konopí platí dovozce a doma pěstované platí stát z veřejných peněz.
Kdo prodělá?
S tím přímo souvisí také skutečnost, komu vznikne případná ztráta, když se konopí neprodá a exspiruje.
Nesouhlasím s tím, aby stát z pozice regulátora byl v konkurenčním vztahu s dovozci jakékoliv léčivé látky a ve svém důsledku tyto dovozce poškozoval.
V prvém případě zaznamená škodu dovozce, ve druhém státní pokladna. Z pohledu SÚKLu je dovozové konopí cizí a pro SÚKL konkurenční, jakákoliv ztráta ho tedy nebolí.
Léčebné konopí dovážíme již šest let. Za celou tuto dobu se SÚKL nikdy nedotázal, jaké jsou plány dovozu, aby dle toho plánoval vynaložení veřejných prostředků na domácí pěstování.
Zaplatíme to všichni
Jednou větou: „Z cizího krev neteče a státní pokladna ledacos unese“. Tato jednoduchá věta obsahuje dvě skutečnosti, na které poukazuji a se kterými jako občan nesouhlasím. Nesouhlasím s tím, aby stát z pozice regulátora byl v konkurenčním vztahu s dovozci jakékoliv léčivé látky a ve svém důsledku tyto dovozce poškozoval.
SÚKL se nikdy nedotázal, jaké jsou plány dovozu, aby dle toho plánoval vynaložení veřejných prostředků na domácí pěstování.
Dále nesouhlasím s tím, jak SÚKL nekoordinovaně a nehospodárně nakládá s veřejnými finančními prostředky. Nepromyšlenost kroků vedení SÚKLu komplikuje návaznost dodávek, ztěžuje práci předepisujícím lékařům a má negativní dopad na konopné pacienty.